Olga Karač, Baltarusijos žmogaus teisių organizacijos tremtyje „Mūsų namai“ vadovė, ketvirtadienį per nuotolinę spaudos konferenciją pasidalijo surinktais faktais, kurie rodo, kad Ukrainos, kurią pernai vasarį užpuolė Maskvos pajėgos, vaikai buvo neteisėtai deportuojami ne tik į Rusiją, bet ir į Baltarusiją.
„Vaikai sudaro iki 30 proc. perkeltų asmenų į Baltarusiją iš Ukrainos (daugiau nei 25 000). Vaikai aktyviai perkeliami iš vieno regiono į kitą tiek pačioje Rusijoje, tiek okupuotose teritorijose“, – sakė O. Karač.
Dalis vaikų į Baltarusiją atvyko su šeimomis, bėgdami nuo karo, tačiau į Baltarusiją iš Rusijos vežami našlaičiai, okupuotose teritorijose įvaikinti nepilnamečiai, kariniuose veiksmuose dalyvaujančiųjų vaikai.
„Jie buvo priverstinai perkelti per Rusiją arba okupantų valdžia juos paprasčiausiai pastato į tokią padėtį, kad jie neturėtų kito pasirinkimo kaip tik vykti į Baltarusiją“, – teigė O. Karač.
Iš Rusijos perkelti našlaičiai taip pat apgyvendinami su savanoriškai iš okupuotų teritorijų atvykusiomis ukrainiečių šeimomis. Dėl šios priežasties sunku tirti ir rinkti informaciją.
Aktyvistė pasakojo, kad 2023 metų balandžio 4 dieną 350 ukrainiečių vaikų iš okupuotų teritorijų atvyko į Baltarusiją traukiniu. Kai kurie vaikai buvo našlaičiai iš vaikų globos namų Antracyto mieste. Kiti vaikai buvo iš Mariupolio ir Horlivkos, kurie turėjo tėvus.
Orderis A. Lukašenkai
Praėjusį mėnesį Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį dėl kaltinimų karo nusikaltimais neteisėtai deportavus Ukrainos vaikus į Rusiją.
Pasak O. Karač, panašus orderis būtų galimas ir autoritariniam Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai.
Organizacijos „Mūsų namai“ teigimu, tam reikia sukurti nuolatinę Ukrainos ir Baltarusijos vaikų stebėjimo grupę, kurią sudarytų Baltarusijos žmogaus teisių gynėjai ir žurnalistai. Šiuo metu šias gretas dar reikia gerokai išplėsti, sako organizacija.
Į Baltarusiją gabenami ukrainiečių vaikai patenka į tikrą „prorusiškos ir antiukrainietiškos propagandos mėsmalę“, sako „Mūsų namai“.
„Skatinama niekinti viską, kas yra ukrainietiška, baltarusiška... Bandoma vaikams įdiegti, kad jie yra rusai. Stengiamasi pakeisti kultūrinį tautos kodą ir Ukrainos vaikų mentalitetą“, – sakoma „Mūsų namų“ parengtoje medžiagoje.
Organizacijos teigimu, situaciją Baltarusijoje prižiūri Dmitrijus Mezencevas, Sąjunginės valstybės sekretorius. Iš Baltarusijos pusės tuo užsiima paralimpietis Aliaksejus Talajus.
Aktyviai įsitraukusi į šią veiklą yra ir Rusijos ortodoksų bažnyčia, kuri prisidėjo ir prie suklastotais laikomų prezidento rinkimų 2020 metais, taip pat Rusijos baikeriai „Naktiniai vilkai“.
O. Karač teigimu, vaikai išnaudojami kaip hibridinės propagandos ginklas. Jų psichiką bandoma pažeisti militarizacija ir smurto bei ukrainiečių žudymo propaganda. Pavyzdžiui, ukrainiečių vaikams buvo rodomas Rusijos prokremliško dainininko Šamano, kuris pagarsėjo raginimais žudyti ukrainiečius, vaizdo įrašas.
„Svajoja apie pigią darbo jėgą“
O. Karač pabrėžė, kad visoje ukrainiečių vaikų perkėlimo veikloje dalyvauja tokios organizacijos, kurioms Vakarai taiko sankcijas, pirmiausia – „Belaruskalij“ ir visos jos antrinės įmonės, įskaitant A. Lukašenkos režimo kontroliuojamas profesines sąjungas.
Anot jos, galima tikėtis, kad A. Lukašenka bandys derėtis dėl ukrainiečių vaikų grąžinimo į Ukrainą mainais į sankcijų atšaukimą „Belaruskalij“ ir kitoms jam svarbioms įmonėms.
Be to, „A. Lukašenka svajoja apie pigią darbo jėgą. Baltarusijos režimo idėja yra ta, kad Ukrainos našlaičiai ir vaikai, neturintys globėjų, galėtų dirbti kasyklose Baltarusijoje“, nes jiems galima mokėti mažiau, sakė O. Karač.
Ji pasakojo, kad kai kurie vaikai, neturintys globėjų, iš karto apgyvendinami internatinėse mokyklose. Jiems mokama simbolinė stipendija tam, kad jie negalėtų reikalauti didesnio užmokesčio. Baigę mokyklą tokie vaikai nedelsiant įdarbinami tose pačiose įmonėse. Kitaip tariant, Baltarusijoje klesti vadinamoji „valstybinė vergija“, kai žmogus, gavęs išsilavinimą, yra priverstas už jį atidirbti, nepaisant minimalios algos, prastų darbo sąlygų. Toks žmogus neturi teisės keisti ar pasirinkti darbo.
Organizacija taip pat pabrėžia, kad būtina atlikti tyrimą dėl Baltarusijos vaikų karių rengimo.
„Mums yra akivaizdu, kad tokie mokymai vykdomi, nors kol kas Lukašenkos... tikslai neaiškūs“, – sakė ji.
Kyjivas teigia, kad nuo 2022 metų vasario, kai Kremliaus pajėgos įsiveržė į Ukrainą, į Rusiją buvo deportuota daugiau kaip 16 tūkst. ukrainiečių vaikų. Daugelis šių vaikų, kaip teigiama, pateko į vaikų namus ar buvo apgyvendinti globėjų namuose.
Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba pareikalavo, kad Rusija suteiktų prieigą prie Ukrainos vaikų ir kitų civilių gyventojų, prievarta perkeltų į jos kontroliuojamą teritoriją, bei pateiktų apie juos informaciją.
Prieš metus Tarybos įsteigta Tyrimų komisija, kuriai pavesta ištirti piktnaudžiavimo atvejus, įvykdytus nuo Maskvos invazijos į Ukrainą pradžios 2022-ųjų vasarį, savo pirmojoje ataskaitoje praėjusį mėnesį padarė išvadą, kad priverstinis ukrainiečių vaikų perkėlimas prilygsta karo nusikaltimui.
Tyrėjai, kuriems buvo suteikti dar vieneri metai tyrimui tęsti, sakė, kad jie taip pat tiria įtarimus, jog šie perkėlimai gali būti laikomi genocidu.
Komisija teigė, kad tiek tėvai, tiek vaikai susiduria su daugybe kliūčių bendravimui, o didžiausia našta tenka vaikams, nes maži vaikai greičiausiai negali užmegzti jokių ryšių. Komisija padarė išvadą, kad priverstinė deportacija „pažeidžia tarptautinę humanitarinę teisę ir prilygsta karo nusikaltimui“.
Kitą dieną po Komisijos ataskaitos paskelbimo Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) išdavė Rusijos prezidento V. Putino arešto orderį dėl kaltinimų karo nusikaltimais neteisėtai deportavus Ukrainos vaikus.
Arešto orderį dėl panašių kaltinimų Hagoje įsikūręs teismas išdavė ir Marijai Lvovai-Belovai, Rusijos prezidento kanceliarijos vaiko teisių įgaliotinei.
Rusija šiuos kaltinimus neigia ir tvirtina gelbėjanti ukrainiečių vaikus nuo „karo baisumų“.