• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
"Raginu priimti kaip tiesą, jog Abrenė mums nebepriklauso", - pareiškė Latvijos universiteto Teisės fakulteto tarptautinės ir Europos teisės lektorius Maris Leiniekas.
"Pagal tarptautinę teisę Abrenė de jure jau nebe mūsų. Norint, kad teritorinės pretenzijos būtų, jas reikia nuolatos palaikyti", - sakė jis.
M.Leiniekas paaiškino žurnalistams, kad Latvija kėlė Rusijai teritorines pretenzijas 1990 metų rugpjūtį, bet po kelių metų liovėsi tai dariusi, kai buvo parengtas sutarties dėl Latvijos ir Rusijos sienos projektas. Taigi Rusija turėjo teisę pasilikti Abrenę sau.
"Bet kokias abejones išsklaido prieš dvejus metus priimta deklaracija, kurioje teigiama, kad Latvija neturi teritorinių pretenzijų Rusijai. Latvijos pareigūnai jai pritarė", - sakė teisininkas ir išreiškė viltį, kad tarptautinės teisės požiūriu čia jokių problemų nėra.
Nepriklausomas ekspertas Maris Skudra taip pat pareiškė, kad svarstomas įstatymo projektas, siūlantis suteikti vyriausybei teisę pasirašyti sienos sutartį su Rusija, "nekelia grėsmės istoriniam teisių perėmimui".
Premjero patarėjas teisės klausimais Janis Dzanuškanas savo ruožtu sakė, kad "parengtasis variantas aiškiai apibrėžia istorinį teisių perėmimą".
Jis taip pat pareiškė, kad prieš dvejus metus priimta deklaracija, kurią Latvija norėjo prisegti prie 1997 metais parafuotos sienos su Rusija sutarties, ir kurioje kalbama apie Latvijos teisę į Abrenę, yra "vienašališkas ir tarptautine prasme neįpareigojantis valios aktas".
Tuo tarpu teisininkė Kristinė Kruma perskaitė pasiūlymus, kuriuos parengė Oksfordo universiteto teisės magistrantas, tarptautinės teisės ekspertas Martinis Paparinskis. Jo nuomone, "atsisakydami deklaracijos mes sumažiname savo reikalavimus".
O užsienio reikalų ministras Artis Pabrikas mano, jog "svarbu, kad diskusija būtų ne tik kiek įmanoma platesnė, bet ir duotų rezultatų".
Kitą ketvirtadienį Seimo deputatai turės nuspręsti, ar perduos komisijoms svarstyti susivienijimo "Tėvynei ir Laisvei ir Judėjimo už Latvijos nacionalinę nepriklausomybę (JLNN) parengtą įstatymo projektą, siūlantį palikti galioti Taikos sutartį, kurią Latvija ir Rusija pasirašė 1920 metais. Priėmus šį įstatymą Latvija ateityje galėtų pretenduoti į kompensaciją už Abrenę.
2005 metų gegužę Rusija atsisakė pasirašyti sienos sutartį su Latvija, kai jos vyriausybė nusprendė vienašališkai papildyti dokumentą deklaracija su nuorodomis į 1920 metų Tartu taikos sutartį. Pagal ją Abrenės apskrities dalis, šiandien esanti Pskovo srities Pytalovo rajono teritorija, priklauso Latvijai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų