Teisingumo ministras siūlo nustatyti, kad popieriniai juridinių asmenų pažymėjimai ar jų dublikatai netenka galios, o daugiau paslaugų juridiniams asmenims būtų teikiama elektroninėmis priemonėmis.
Šiuo metu juridiniai asmenys dar turi ir naudoja beveik 114 tūkstančių tokių pažymėjimų. Lietuvoje yra įregistruota per 365 tūkst. juridinių asmenų.
Teisingumo ministras Remigijus Šimašius primena, jog prieš dvejus metus ministerijos iniciatyva įsigaliojo Civilinio kodekso pataisos, nustačiusios, kad juridinių asmenų popieriniai pažymėjimai nebeišduodami..
Popierinius juridinių asmenų pažymėjimus siūloma naikinti, nes pastarieji ne visada atspindi tikrąją informaciją apie įmones iškėlus bankroto bylą. Be to, pažymėjimų apyvarta ne tik gali suklaidinti asmenis, kuriems jie pateikiami, bet ir neturi prasmės, kadangi esminę ir tam momentui aktualią informaciją apie juridinį asmenį, kuri buvo pateikiama popieriniuose pažymėjimuose, galima pasitikrinti internete.
Tai galima padaryti tiesiog nemokamai prisijungus prie Registrų centro svetainės, o jei reikia išsamesnių duomenų – pasinaudojus elektroniniu prieigos raktu, kurį kiekvienas juridinis asmuo gauna Registrų centre ir gali pateikti kai atkeliauja tvarkytis reikalų, arba pagal duomenų teikimo sutartis.
Pastebėtina, kad nuo praeitų metų vidurio valstybės ir savivaldybės institucijoms buvo nustatyta pareiga duomenis apie juridinį asmenį patiems patikrinti tik elektroniniu būdu.
Šiuo nutarimu taip pat atsižvelgiant į išsakytus juridinių asmenų steigėjų pageidavimus siūloma įteisinti virtualiojo adreso juridiniams asmenims suteikimą. Pastaruoju metu vis daugiau juridinių asmenų savo veiklą vykdo tik virtualioje erdvėje.
Priėmus minėtą Vyriausybės nutarimą, kiekvienas juridinis asmuo turėtų virtualųjį adresą, kuriuo galės gauti visą elektroninę korespondenciją, tame tarpe ir dokumentus, pasirašytus elektroniniu parašu. Toks dokumentų apyvartos būdas užtikrins korespondencijos siuntimo ir gavimo fakto fiksavimą bei saugumą, o kartu leis juridiniams asmenims sutaupyti ir lėšų, ir laiko.
Įsigaliojus šiam nutarimui, Juridinių asmenų registre viešai bus atskleidžiama Valstybinės mokesčių inspekcijos ir „Sodros“ pateikiama informacija apie juridinius asmenis, kurie laikomi nevykdančiais veiklos.
Toks siūlymas teikiamas manant, kad tokia informacija reikalinga ne tik valstybės institucijoms, bet kitiems asmenims, kuriems ji leis susidaryti tikslesnį vaizdą apie įmones, su kuriomis ruošiamasi bendradarbiauti arba bendradarbiaujama. Pažymėtina, kad turimais duomenimis šiuo metu yra daugiau kaip 42 tūkstančių tokių veiklos nevykdančių asmenų.
Vyriausybei priėmus šį nutarimą, taip pat bus sudarytos prielaidos ateityje registruoti mažąsias bendrijas* elektroniniu būdu. Sukūrus reikiamus elektroninius instrumentus, asmenims, norintiems pradėti verslą įkuriant tokias įmones, nebereikės kreiptis į notarą, tai leis sutaupyti pinigų ir laiko.
Taip pat nutarime numatyta, kad akcinės bendrovės, teikdamos informaciją apie save Juridinių asmenų registrui lietuvių kalba, esant reikalui papildomai galės pateikti tokią informaciją ir rusų kalba. Iki šiol tokią informaciją buvo leidžiama teikti viena iš Europos Sąjungos kalbų, tačiau su ne ES šalių verslu bendradarbiaujančios bendrovės atkreipė dėmesį į poreikį atskleisti su jomis susijusią informaciją ir rusų kalba.