„Svarbiausia žinoti atsakymus į tris pagrindinius klausimus: ko aš NORIU? Ką GALIU? Ar man to REIKIA? Dalykai, kurie sekėsi užklasinėje veikloje, kiti pomėgiai, patirtys, sukauptos žinios ir kompetencijos, jaunuolio asmeninės savybės, artimiausių žmonių atsiliepimai ir patarimai, finansinė padėtis – visa tai padės apsispręsti, kokia specialybė būsimam studentui tinkamiausia“, – teigia S. Gintilaitė.
Svarbu išsiaiškinti karjeros galimybes
Pasak karjeros konsultantės, net ir išsiaiškinęs, kuo nori būti, abiturientas turėtų ištirti darbo rinką ir daugiau pasidomėti šią specialybę studijuoti siūlančia aukštąja mokykla.
„Neretai populiarių specialybių absolventai neranda darbo, todėl būtina išsiaiškinti, koks yra pasirinktos specialybės specialistų poreikis. Taip pat svarbu sužinoti, kokį darbo užmokestį jie gauna, kokios yra karjeros galimybės.
Be to, patarčiau pasidomėti, su kokiais darbdaviais aukštosios mokyklos bendradarbiauja, kur siūloma atlikti praktiką, kokie yra studentų ir absolventų atsiliepimai apie pasirinktą specialybę, atliekamas praktikas studijų metu, kokie baigusiųjų studijas pasiekimai“, – rekomenduoja specialistė.
Asmeninės savybės – verta atkreipti dėmesį?
Dažnai studijų sėkmę lemia ne tik aukšti baigiamųjų egzaminų įvertinimai, bet didelę reikšmę turi ir tam tikros asmeninės savybės bei įgūdžiai, kurie mokykloje galbūt nebuvo svarbūs.
„Universitete greitai adaptuojasi ir sėkmingai studijuoja mokytis įpratę jaunuoliai. Tokie studentai paprastai būna aktyvūs, domisi studijų procesu bei dalyvauja neakademinėje veikloje. Kitas jų išskirtinumas – stiprus atsakomybės jausmas. Pripažinkime, jog ne visi studentai pasižymi lyderio savybėmis, tačiau pusei iš jų vis dėlto būdingas noras siekti konkrečių tikslų ir profesinės karjeros. Tokie žmonės dažniausiai turi savo ateities planą, žino, ką privalo daryti konkrečiame etape, ir dėl šių priežasčių studijas renkasi tikslingai ir pagrįstai.
Žinoma, būna atvejų, kada studentas tik aukštesniame kurse suvokia pasirinkęs ne tą kelią. Tai nėra tragedija tiems, kurie klaidingą pasirinkimą suvokia kaip gyvenimo pamoką. Blogiau tiems, kurie tyliai kenčia ar pasiduoda kitų peršamai nuomonei ir nesiryžta nieko keisti bei keistis patys. Tokiems žmonėms patartina labiau gilintis į save ir atidžiau įvertinti savo galimybes.
Taigi, nebijantys eksperimentuoti, gebantys logiškai mąstyti ir analizuoti, kūrybingi, ieškantys naujovių studentai – kiekvienos aukštosios mokyklos, taip pat ir Šiaulių universiteto, svajonė“, – tvirtina karjeros konsultantė.
Soti ar malonumą teikianti ateitis?
Ne paslaptis, kad visų studentų pagrindinė siekiamybė – rasti mėgstamą ir gerai apmokamą darbą. Deja, ne visiems pasiseka tai pasiekti.
S. Gintilaitės teigimu, patarti šioje situacijoje gana sunku, kadangi viskas priklauso nuo paties žmogaus, nuo jo pasirinktų vertybių ir užsibrėžtų tikslų. Kita vertus, suradus patinkamą, „sielai artimą“ darbą, nereiktų skubėti jo atsisakyti tik dėl to, kad atlyginimas mažesnis, nei buvo tikėtasi. Dirbti tai, ką nori ir mėgsti, kas teikia malonumą – svajoja daugelis ir kartais tai atsveria net didžiausius pinigus.
Žvelgiant iš kitos pusės, atlyginimo dydis tiesiogiai susijęs su saviverte, kadangi daugiau uždirbantys geriau jaučiasi, nes gali sau daugiau leisti. Taigi į klausimą, kas svarbiau – dirbti gerai apmokamą ar malonumą teikiantį darbą, atsakyti išties keblu, nes kiekvieno požiūris skirtingas. Galiausiai, anksčiau ar vėliau, malonumą teikiantis darbas gali tapti ir didelius pinigus nešančiu užsiėmimu, tad galimybių daug ir įvairių, svarbiausia nebijoti bandyti.