Šią savaitę pasirodęs ketvirtasis savaitraščio „Balsas.lt savaitė“ numeris pristato žurnalisto tyrimą, pasakojantį apie tai, kaip prestižinių namų, žemės sklypų magnatus apraizgė aferų voratinklis dėl neiškilusio gyvenamojo kvartalo Avižieniuose.
Prasidėjo teismo procesai
Lietuvą vis smarkiau purtant ekonominei krizei, originalumo nestokojantys verslininkai griebiasi pačių įvairiausių metodų susigrąžinti senas skolas bei priversti buvusius verslo partnerius tesėti tyčia pamirštus įsipareigojimus.
Investicijų ir nekilnojamojo turto projektų valdymo kompanijoje „Interpro Investicija“ – neramios dienos. Besilankstančius klientus įpratusiam matyti vienam šios bendrovės savininkų Rimgaudui Žaliauskui pakeliui į teismą sutiktas protestuotojas, pasipuošęs zuikio kostiumu, gerokai sugadino nuotaiką. Zuikis jam priminė , jog „Interpro Investicija“ iš bendrovės „Avižienių projektai“ turėtų išsipirkti 11 milijonų litų įvertintus žemės sklypus.
Taip Vilniaus apygardos teisme praėjusią savaitę prasidėjo teismo procesai, kuriais siekiama nustatyti ir oficialiai pripažinti, kas yra tikrieji Avižienių aferos vykdytojai.
Sužlugdė vaikų darželio statybą
Vaikų darželis ir daugiau nei šimto gyvenamųjų namų kvartalas vaizdingame Vilniaus rajone Avižieniuose – tokius planus dar visai neseniai puoselėjo bendrovė „Avižienių projektai“. Deja, statybos įstrigo net neprasidėjusios. Kilnių tikslų turėjusi bendrovė dabar priversta skaičiuoti milžiniškus nuostolius.
Beveik prieš dvejus metus modernų kvartalą norėję statyti verslininkai Avižieniuose nusipirko kelis žemės sklypus. Šie žemės ūkio paskirties sklypai buvo įsigyti su viena sąlyga, kad pardavėjai pasirūpins žemės paskirties pakeitimu. Taip pat parengs detalųjį planą, projektą, pasirūpins dokumentais, leidžiančiais statyti gyvenamuosius namus.
Garantija – „Interpro“ vardas
Ši afera atrodo neįtikėtina ir primityvi. Tartum atvira vagystė.
Sutartyje buvo parašyta, kad dokumentai privalo būti parengti per metus. Priešingu atveju sklypus, už kuriuos „Avižienių projektai“ sumokėjo daugiau nei 8 mln. litų, vienos asociacijos atstovai įsipareigojo nupirkti už daugiau kaip 10 milijonų. Už jokio turto neturinčią asociaciją laidavo nekilnojamojo turto bendrovė „Interpro investicija“.
„Avižienių projektų“ atstovams nekilo nė mažiausios abejonės, kad sandoris gali virsti apgavyste. Po kelių mėnesių supratę, kad asociacija nieko nepadarė ir laiku reikiamų dokumentų neparengs, nutraukė sutartį ir pareikalavo atpirkti sklypą.
Tačiau bendrovės „Interpro investicija“ akcininkai paskutiniu metu bet kokia kaina vengia vykdyti prisiimtus įsipareigojimus, kurie yra aiškiai nurodyti sutartyse.
Bendrovės akcininkas Rimgaudas Žaliauskas teigia, kad bendrovė, laiduodama už projektuotojų įsipareigojimų vykdymą, negalėjo prisiimti tokių įsipareigojimų, anot jo, tai prieštaravo šalyje galiojantiems įstatymams.
Toks keistas ir įžūlus išsisukinėjimas verčia suabejoti, nes „Interpro investicija“ yra pagarsėjusios stambiais nekilnojamojo turto plėtros projektais. Bendrovės akcininkai, prisidėję prie nuosavų namų gyvenvietės „Obelynė“ Bukiškėse statybos, pardavinėja Trakų rajone netoli užeigos „Dvarkiemis“ esančius žemės sklypus.
Primityvių apgavikų sąmokslą primenantis R. Žaliausko, jo bendraminčių Vidmanto Jelinsko, Lino Ryklio elgesys kelia abejonių ir šią bylą narpliojantiems teisininkams. Šie mano, kad verslininkai tiesiog mėgina išvengti nenaudingų išlaidų ir šalinasi oficialiuose dokumentuose patvirtintų įsipareigojimų.
Suviliojo nemaži pinigai?
Faktas, kad verslininkas L. Ryklys „Avižienių projektams“ pasiūlė įsigyti žemės ir kaip laiduotoją parinko „Interpo Investiciją“, už tai gaudamas 150 tūkst. litų atlygį, pavertė jį vienu iš įtariamųjų neskaidria veikla. Tačiau jis pats save laiko tiktai nukentėjusiuoju. Pažįstantys L. Ryklį teigia, kad atsidūręs nepatogiose situacijose jis sugeba unikaliai meluoti ir manipuliuoti informacija.
Kodėl L. Ryklys priėmė įsipareigojimus pažeidžiantį pasiūlymą? Suviliojo atlygis? Įpareigojo seni ryšiai ar paslaugos? Kodėl „Interpo investicija“ tam neprieštaravo?
Kilus įtarimų dėl apgaulės, „Avižienių projektų“ vadovas Artūras Žekonis kreipėsi į „Interpro investicijos“ savininkus ir pasiūlė kartu išsiaiškinti, kodėl sutartis nevykdoma.
„Vienas akcininkų R. Žaliauskas tepasakė, kad ieškos būdų. Bet po to visiškai atsiribojo, tarytum aferoje būtų dalyvavusi ne „Interpro investicija“, o kita bendrovė“, - teigė „nuskausmintos“ Avižienių kvartalą projektavusios kompanijos direktorius A. Žekonis.
Vietoj paaiškinimų – tyla
„Balsas.lt savaitė“ kreipėsi į bendrovę „Interpro investicija“ ir prašė paaiškinti, kaip yra vertinama R. Žaliausko ir su juo siejamų L. Ryklio bei Avižienių senbuviams artimo V. Jalinsko veikla. Tačiau bendrovės interneto puslapyje nurodytu mobiliuoju telefonu atsiliepęs vyras teištarė: „Aš jus pamenu ir žinau, kad domitės šia istorija.“
Balsas priminė prieš kelias dienas teismo rūmuose sutikto ir žurnalistų dėmesio bandžiusio išvengti „Interpro investicijos“ akcininko balsą.
Paprašytas prisistatyti, pašnekovas atsakė: „Neprivalau tai daryti, kadangi šioje įmonėje nedirbu. Bet jei norite nuosavą namą įsigyti, galime jums padėti. O jei ne, tada viso gero.“
Vilniaus apygardos teismas po Naujųjų metų pateiks atsakymus į visus neatsakytus klausimus.
Teismo procesas bus ilgas ir varginantis, tačiau tikėtina, kad neskaidrioje veikloje dalyvavę verslininkai sulauks tinkamų bausmių.
„Niekam nerekomenduočiau turėti reikalų su šiais suktais veikėjais“, - teigė Avižienių projektuotojai.
Dailius Dargis