Ir toliau karpomos išmokos pensininkams ir vaikus auginančioms mamoms, didinami mokesčiai, gausėja bedarbių gretos. Valdininkai dievagojasi irgi taupantys, nes artėjant metų pabaigai daugelis biudžetinių įstaigų gali pritrūkti pinigėlių algoms išmokėti už gruodžio mėnesį.
Tarp tokių – ir teismai. Metų pradžioje skirtos lėšos teisėjų atlyginimams per tris kartus buvo nukarpytos 30 proc., tačiau padėtis tokia, kad teismams nori nenori tenka ieškoti išeities – ar dirbti už dyką, ar gera valia eiti nemokamų atostogų.
Kai kurie Vilniaus apylinkių teismai, taupydami lėšas, jau buvo sutrumpinę darbo savaitę, tačiau tokie sprendimai nepatiko prezidentei D. Grybauskaitei. „Teismai privalo dirbti kiekvieną dieną ir garantuoti, kad piliečių interesai bus ginami, skundai nagrinėjami, paslaugos piliečiams bus suteikiamos visą laiką“, – perdavė prezidentės nuomonę jos atstovas spaudai Linas Balsys.
Pasirinkimas yra
Teisėjų tarybos (TT) pirmininkei Laimai Garnelienei teko aiškintis Prezidentūroje, ko bus imtasi, kad ir vilkas būtų sotus, ir avelė liktų sveika.
„Lėšų trūksta maždaug mėnesio darbo užmokesčiui, – sakė L. Garnelienė. – Ne visuose teismuose vienodai – vieni nebeturės pinigų visam gruodžio mėnesiui, kiti – pusei. Finansavimas mažinamas visur – ne išimtis ir teismai. Tik kitos valstybinės institucijos turi programų, kurioms skiriamos lėšos, tai galbūt jos gali kurios nors nevykdyti ar tik dalinai vykdyti, o teismai turi vienintelę „programą“ – bylų nagrinėjimą, ir jos negali nei sumažinti, nei nutraukti, nei atsisakyti. Tačiau jei nesiimsim jokių priemonių baigiant šiuos metus, turėsim dar didesnę problemą kitų metų pabaigoje.“
Teisėjų tarybos pirmininkė patikino, jog be reikalo išsigąsta, kai teismai pasiskelbė dirbsiantys sutrumpintą darbo savaitę. „Jei mes sakom, jog trumpinam darbo laiką, tai nereiškia, kad teismai nedirbs, – aiškina L. Garnelienė. – Pareiškimai bus priiminėjami, ten, kur yra nustatyti bylų nagrinėjimo terminai, niekas jų nepažeidinės“. Pavyzdžiui, Apeliacinis teismas nutarė sudaryti slenkantį nemokamų atostogų grafiką. „Štai ir aš šiandien jau atostogauju, – sako L. Garnelienė, kuri yra dar ir šio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkė. – O penkios dienos nemokamų atostogų ar viena diena sutrumpinta darbo savaitė – tas pats. Ką pasirinkti, palikome nuspręsti teismų pirmininkams“.
Pasirinkimo nėra
Kauno miesto apylinkės teismo pirmininkas Rimantas Sipavičius, paklaustas, kaip ketina spręsti teisėjų darbo apmokėjimo ir lėšų taupymo problemas, tik giliai atsiduso: “Kalbuosi su kolektyvu. Kol kas optimalaus varianto nerandame. Sunku nuspręsti jau vien dėlto, kad spalio 1-ajai mes esame užregistravę tiek bylų, kiek pernai per visus metus. Krūvis vis didėja, tai kaip tam teisėjui dirbti ir suspėti tas bylas laiku išnagrinėti, jei dar jis eis nemokamų atostogų, ar trumpinsim darbo dieną?“
Panašios nuomonės laikosi ir Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Nevardauskis. „Nesiryžtu eiti ir įkalbinėti savo darbuotojų, kad jie eitų nemokamų atostogų, – kalbėjo pirmininkas. – Negaliu liepti žmogui: girdi, eik nemokamų atostogų ir dar dirbk. Aš bijau, kad tik kuris nors nesusirgtų – bylų juk padaugėję kone dvigubai ir jų toliau daugėja – ir sunkiai spėjam. Tad kol kas dirbsim kaip dirbom, o lapkričio mėnesį matysim.“
Abu pirmininkai mano, kad geriausia būtų dirbti kaip dirbus ir skaičiuoti skolą. „Kai valstybė galės, tuomet ir sumokės“, – sakė jie.
Ilgės bylų nagrinėjimo terminai
Teisėjai nesutinka su tuo, jog išėjus atostogų ar sutrumpinus darbo savaitę, bylų nagrinėjimas, kaip teigė Teisėjų tarybos pirmininkė L. Garnelienė, gali pailgėti tik 10 dienų. „Svarbu, kad laiku būtų priimti dokumentai, – akcentavo pirmininkė. – Būna, kai artėja ieškinio senatis ar terminai, kurie numatyti įstatymu – kur galima apskųsti tik per nustatytą dienų skaičių, – tad svarbiausia, kad žmogus laiku spėtų kreiptis į teismą. Turime užtikrinti, kad laiku būtų priimti dokumentai, turim užtikrinti ikiteisminio tyrimo funkcijų vykdymą, suėmimų sprendimą, terminų pratęsimą. Žodžiu, tos funkcijos, kur yra būtinybė, bus vykdomos.“
„Galbūt Vyriausiajame administraciniame teisme, kur bylų nagrinėjamas paskiriamas tik po metų, jei bylininkui pasakys: „Tu ateik ne po metų, o po metų ir savaitės“, iš esmės niekas nesikeis, tačiau mano bylų, kaip ir daugelio kolegų, nagrinėjimas suplanuotas 3 mėnesiams į priekį, – piktinosi Teisėjų tarybos narė, Kauno miesto apylinkės teismo teisėja Diana Labokaitė. – Tai jei aš išeisiu nemokamų ar dirbsiu sutrumpintą darbo savaitę, tai tų dienų posėdžiai persikels ne po 10 dienų, o po 3 mėnesių. O kur dar naujos bylos...“
Pažeidžiamas Darbo kodeksas
Kaip žinia, pagal Darbo kodeksą yra numatyti tik keli atvejai, kada galima suteikti nemokamas atostogas: auginančiajam neįgalų vaiką, slaugančiajam šeimos narį ir dar keletu atvejų. Tad kaip išleisti darbuotoją nemokamų atostogų, jei nėra kodekse numatytų priežasčių? Tiesa, kolektyvinėje darbo sutartyje gali būti aptarti ir kiti nemokamų atostogų suteikimo atvejai, tačiau teismai tokių kolektyvinių sutarčių nepasirašę.
Kaip „Akistatai“ paaiškino Valstybinės darbo inspekcijos teisės specialistai, jokių Darbo kodekso pakeitimų nėra. Darbdavys gali išleisti darbuotoją nemokamų atostogų tik esant kodekse išvardintoms priežastims arba jei darbuotojas prašo ir pateikia svarius argumentus, kodėl jis nori eiti nemokamų atostogų.
Kita vertus, žmogus, išėjęs nemokamų atostogų, lieka socialiai pažeidžiamas: susirgus ar susižeidus jam nebus mokamos išmokos, nemokamos atostogos neskaičiuojamos ir į darbo stažą.
NUOMONĖS
Margarita Kubiliūtė, tarnautoja:
– Jei valstybėje tokia ekonominė situacija, tai nieko nepadarysi – reikia veržtis diržus visiems, taip pat ir teisėjams. Tegu per daug jie nedejuoja – jų algos didžiulės buvo, nemažos liko ir apkarpius. Tad gali padirbėti kelias dienas dykai visų mūsų labui.
Ona Sungailienė, pensininkė:
– Man tai gaila teisėjų – jie dirba tikrai sunkų darbą. Besiskundžiančiųjų vis daugėja, tai teisėjams darbo – irgi. Be to, girdėjau, kad algas jiems jau mažino. Mums, pensininkams, yra kitaip – mes jau pripratę gyventi iš tos varganos pensijos. Jei dar litą kitą nurėš, tai tik papasninkausim kokią papildomą dieną nei iki šiol, ir viskas...
Kristina Stankevičiūtė, studentė:
– Galėtų tie teisėjai neverkti – visada ėmė didžiausias algas. Pažeidinėja įstatymus eidami nemokamų atostogų? Jei tik tokius jie pažeidinėtų, tai būtų gerai. Juk ne jiems vieniems blogai – visiems. Bet paprastai būna taip: kam labai blogai, tas dažnai išlieka optimistas ir neverkia. Tuo labiau šiuo sunkmečiu.
Aurelija Jaruševičiūtė