Šiaulių miesto apylinkės teismą neseniai esą dėl mažo atlyginimo paliko du teisėjai. Teisėjai palieka apylinkių teismus visoje šalyje, ir jau pradedama nerimauti dėl galimos artėjančios teismų krizės, rašo "Šiaulių kraštas".
Teisėjų netenkino užmokestis
Rugsėjo 7 dieną Teisėjų taryba nusprendė patarti šalies Prezidentui atleisti Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėją Viktorą Žilinską iš užimamų pareigų savo noru.
Pagrindinis pasitraukimo motyvas, kurį prašyme nurodė nuo 1999 metų Šiaulių miesto ir Mažeikių rajono apylinkės teismuose besidarbavęs V. Žilinskas, menkas atlyginimas.
Iš užimamų pareigų Šiaulių miesto apylinkės teisme savo noru šių metų liepos 2 dieną atleista ir teisėja Danguolė Bajorinienė. Vilniaus universiteto Teisės fakultetą baigusi D. Bajorinienė priežastimi, dėl kurios palieka teisėjos postą, taip pat nurodžiusi menką užmokestį.
Šiauliečiai teisėjai priversti susiimti
Šiaulių miesto bei apskrities rajonų apylinkių teismuose iš viso darbuojasi 47 teisėjai.
Daugiausia teisėjų trūksta Šiaulių miesto apylinkės teisme — iš aštuoniolikos darbo vietų dvi šiuo metu jau yra laisvos.
Šiaulių apygardos teismo atstovo spaudai Vytauto Jončo teigimu, Šiaulių miesto apylinkės teismas — vienas iš labiausiai apkrautų šalies teismų. Darbo krūvis, pasak atstovo, Šiaulių miesto apylinkės teisme kiekvienais metais išauga apie dvylika procentų.
„Šiaulių krašto“ žiniomis, teisinį išsilavinimą turintis pradedantis apylinkės teismo teisėjas, skirtingai nei aukštesnių instancijų teismų teisėjai, per mėnesį gauna 2700-2800 litų atlyginimą su priedais.
Teismų vadovai nerimauja
Šiaulių miesto apylinkės teismo pirmininkė Gema Janušienė prisipažino esanti sunerimusi, kad bylomis užversti apylinkių teismai netenka teisėjų.
„Šiaulių kraštui“ teismo vadovė sakė, kad su kiekvienais metais didėjančiu darbo krūviu dabar teks susidoroti teisme likusiems teisėjams.
Šiaulių apygardos teismo pirmininko Boleslovo Kalainio žodžiais, dėl menko atlyginimo iš apylinkių teismų pasitraukiantys teisėjai — problema, kurią reikėtų spręsti valstybiniu mastu.
Atsiras pavojus teisingumui
Teisėjų tarybos pirmininkės pavaduotojas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo civilinių bylų skyriaus teisėjas Algis Norkūnas „Šiaulių kraštui“ įsitikinęs, kad apylinkių teismų teisėjų atlyginimai yra ne pavienių apylinkės teismų, o visos valstybės problema.
Apylinkės teisėjas, Aukščiausiojo Teismo teisėjo nuomone, yra teisininkas, su kuriuo pirmiausia susiduria problemą turintis žmogus, todėl šis pareigūnas turi būti ne mažiau kvalifikuotas profesionalas nei aukštesnės instancijos teismuose dirbantys teisėjai.
Betgi visuomenėje tebėra nuostata, kad teisėjai gauna toli gražu ne trijų tūkstančių atlyginimą?
Tokią nuostatą A. Norkūnas pavadino mitu. Kadaise nepamatuotai tuometinių politikų išpūsti atlyginimai nuo 2000-ųjų sausio buvo stipriai nukarpyti.
Teisėjų asociacija: apylinkių teismuose — krizė
Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija neseniai kreipėsi į Seimą, prašydama iš esmės peržiūrėti visą teisėjų atlyginimo teisinio reguliavimo mechanizmą, kuris šiuo metu nesudaro sąlygų pritraukti į apylinkių teismus aukščiausią kvalifikaciją turinčių teisininkų.
Pasak asociacijos atstovų, nepakeitus esamos situacijos, apylinkės teismo teisėjo profesija Lietuvoje ir toliau išliks nepatraukli. Dėl to esą taps vis sunkiau tikėtis aukščiausius kokybės standartus atitinkančio teisingumo.
Teisėjai suka į advokatūrą
Jau rašyta, kad pradedančio apylinkės teismo teisėjo atlyginimas su priedais — apie 2700-2800 litų. Kitos srities teisininkai, kad ir advokatai, per mėnesį gali užsidirbti tris-keturis kartus daugiau už teisėjus. Neoficialiomis žiniomis, Šiauliuose yra advokatų, kurie už suteiktas paslaugas iš klientų paprašo 400 litų už valandą.
Notarai savo atlyginimais apylinkių teisėjus taip pat gerokai pranoksta.
Šiaulių apskrityje, beje, kaip ir visoje šalyje, jaučiama tendencija, jog didelę teisinę patirtį turintys apylinkių teisėjai mieliau renkasi advokatų ar notarų, bet ne teisėjų mantijas.
Edita Karklelienė