• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tripolis.

Šešių aukštų pastate, pirmame aukšte dirba Muammaro Gaddafio sekliai, kurie Vakaruose įgytos technologijos pagalba šnipinėja slaptus pokalbių pranešimus. Kambarys apklijuotas plakatais ir anglų kalbos žinynais su „Amesys“, prancūzų technologijos kompanijos Bull SA, kuri įkūrė stebėjimo centrą, padalinio antspaudais. Viename plakate rašoma: “Laikykime susistemintą informaciją paslaptyje. "

REKLAMA
REKLAMA



Kambaryje atskleidžiama nauja informacija apie užsienio šalių bendradarbiavimą su Libijos sukilėliais. Kai kurie elektroniniai laiškai buvo rašyti dar vasario mėnesį kai prasidėjo Libijos sukilimas.

Vienas dokumentas, kurio paskutinis prisijungimas užfiksuotas vasario 26 dieną, atskleidžia 16 minučių ilgio "Yahoo“ svetainės pokalbį tarp vyro ir moters, bei jų nerimą, kad tapo pulkininko Gaddafio taikiniais.

„Aš esu ieškomas, – sako jis. – Gaddafio pajėgos sudarė ieškomų žmonių vardų sąrašą.“ Jis taip pat sakė, kad ketina slapstytis ir paskambins jai iš savo naujo telefono numerio. Be to, jis primygtinai reikalauja, kad moteris jo planus laikytų paslaptyje.

„Nepamiršk manęs“, – sako ji.

REKLAMA



Toks šnipinėjimo būdas tapo Libijos prioritetu ir ypač paplito pastaraisiais mėnesiais, prasidėjus pavasario revoliucijai.

Libija pažangiomis priemonėmis, tokiomis kaip „proxy“ serveriai, siekė kontroliuoti „Skype“ internetinių skambučių paslaugas, cenzūruoti “YouTube“ vaizdo įrašus bei neleisti Libijos gyventojams nuslėpti jų internetinės veiklos.

„Libijoje nebuvo atlikta jokių Narus technologijų pardavimo ar diegimo programų“, – kalbėjo viena Narus atstovė.

Libija tapo viena pirmųjų Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos valstybių, kuri ėmė naudoti šiuolaikines technologijas, kad pažabotų disidentus. JAV, Kanados, Europos ir Kinijos technologijų įmonės padėjo režimui blokuoti kai kurias svetaines, perimti elektroninius laiškus ir pokalbių įrašus.

REKLAMA
REKLAMA



Internetinis stebėjimo centras Tripolyje buvo įrengtas pulkininko Gaddafio, kad susektų priešus. 2009 metais "Amesys“ aprūpino centrą tikrinimo paketų įrengimais, kuriais galima stebėti žmonių veiklą internete.

Kinijos telekomunikacijų bendrovė ZTE Corp taip pat aprūpino Libiją stebėjimo ir sekimo technologijomis. VASTech SA Pty Ltd, nedidelė Pietų Afrikos įmonė , skyrė Libijai įrengimų, kuriais galima įrašyti visus iš šalies išeinančius ir įeinančius skambučius, taip pat ir elektroninius laiškus. VASTech atsisakė komentuoti konfidencialumo sumetimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Nors interneto prieigą iš 6,6 mln. turi vos 100 000 Libijos gyventojų, pulkininkas Gadaffis tikina, kad internetas kelia didžiausią grėsmę. „Amesys“ sistema “Eagle“ leidžia slaptiems agentams stebėti tinklo srautą, žmonių tarpusavio bendravimą laiškais ir daugelį kitų dalykų. Amesys sistema leidžia kontroliuoti pagrindines Hotmail, Yahoo, Gmail sistemas bei MSN pokalbių srautus. Sekliai gali prisijungti prie bet kurios duomenų bazės įvesdami slaptažodžius, elektroninio pašto adresus ir kitų užklausų pavadinimus.

Slaptas sekimo kambarys turi ir duomenų saugyklą, kurioje saugoma dešimtys peržiūrėtų failų, įskaitant anti-Kadaffio aktyvistų bei kitų opozicijų veiklą.

REKLAMA



Viename elektroniniame laiške (2010 metų rugsėjo 16 dienos) keli vyrai kalbasi apie pulkininko Kadaffio sūnų, Seif al – Islam, kuris ketino tapti Libijos lyderiu. Vienas vyras įspėjo, kad jaunesnysis Kadaffi bus tikra problema. „Žinau, tu tiki, kad Seif yra tinkamas pasirinkimas. Bet taip nėra – įspėju tave.“

Į Libijos šnipinėjimo spąstus pakliuvo ir Heba Morayef, Žmogaus Teisių Priežiūros atstovė, kuri bendravo su opozicijos aktyvistais. Libijos internetinio centro pagalba buvo susekti elektroniniai laiškai, kuriuos rašė ji, o jai atsakė opozicijos lyderiai.

REKLAMA



Vienas elektroninis laiškas atskleidžia, kaip Libijos aktyvistas maldauja panelės Morayef padėti jam kovoti su iškelta teismo byla. „Nors įstatymai yra mūsų pusėje, mes nuogąstaujame, kad gali nepasisekti ir prašome jūsų pagalbos.“ Laiške pateikiama detali informacija apie bylos ieškovą, kuris buvo aukšto rango komisaras, gynęs Kadaffi rėžimo grupės narius.

Kitas 2011 metų, sausio 6 dienos failas, užfiksavo dviejų žmonių pokalbį, apie anti–Gadaffi vaizdo įrašą, kurį ketina įkelti į žiniatinklį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA



Stebėjimo kambaryje per mėnesį užfiksuojama apie 30-40 milijonų pokalbių minučių mobiliojo ir fiksuotojo ryšio tinkle. „Šie pokalbiai saugomi vienerius metus“, – sako vienas iš slaptųjų agentų.

Andre Scholtzas, VASTech pardavimų ir rinkodaros direktorius, atsisakė komentuoti Libijos slapto centro instaliaciją konfidencialumo sumetimais. Įmonė savo produktus parduoda tik tarptautinio mąsto valstybėms, pripažintoms Jungtinių Tautų. Tikslios VASTech įrengimo Libijoje priežastys nėra aiškios. VASTech tikina, kad sistema naudojama kovoti su terorizmu ir ginklų kontrabanda.

REKLAMA



Zebra kompanija remiasi „ryšių analize“ bei padeda nustatyti agentams telefoninių skambučių detales.

Visos internetinės ir sekimo technologijos padėjo Libijai pasėti anti–Gadaffi šalininkų baimę. Demonstrantai bijo būti susekti, nes didelė dalis riaušių buvo rengiamos Skype pagalba, kuri buvo laikoma saugia bendravimo priemone.

„Jei nebūsime atsargūs, mums gresia išnykimas“, – sakė 22 metų studentas kalbėdamas su žurnalistu apie vieną didesnių protestų netoli Tripolio. Vėliau, kovo 1-ąją, po skambučio užsienio korespondentams, du jo draugai buvo suimti.

REKLAMA



Vis didėjantys sukilimai paskatino rėžimą įdiegti sekimo technologijas. Šių metų vasario 15 d., kai anti-Kadaffi šalininkai ruošėsi apsupti Bengazį, Libijos telekomunikacijų pareigūnas Bashiras Ejlabu sušaukė susitikimą Barselonoje su Boeing padalinio Narus pareigūnais. „Reikia skubos tvarka įdiegti sekimo sistemą“,– sakė vienas atstovas.



Susitikimo metu ponas Eljabu Narus pareigūnams tikino, galįs gauti vizas jau kitą dieną vykti į Libiją. Tačiau Narus pareigūnai atsisakė keliauti į Tripolį, bijodami pakenkti savo bendrovės reputacijai.

Po savaitės Libijos sukilėliai užgrobė Bengazį, antrą pagal dydį šalies miestą. Kovo pradžioje Gadaffis nutraukė interneto tiekimą šalyje, tokia padėtis šalyje tęsėsi iki praėjusios savaitės, kol sukilėliai perėmė Tripolį į savo rankas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų