• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) sustabdė tyrimą dėl įtariamų žmogaus teisių pažeidimų per Filipinų prezidento Rodrigo Duterte paskelbtą „karą su narkotikais“, atsižvelgęs į Manilos prašymą.

Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) sustabdė tyrimą dėl įtariamų žmogaus teisių pažeidimų per Filipinų prezidento Rodrigo Duterte paskelbtą „karą su narkotikais“, atsižvelgęs į Manilos prašymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Hagoje įsikūręs teismas rugsėjį suteikė leidimą atlikti tyrimą dėl kampanijos, nusinešusios tūkstančius žmonių gyvybių. Anot TBT, ši kampanija turi neteisėto ir sistemingo puolimo prieš civilius gyventojus požymių.

REKLAMA

R. Duterte buvo išrinktas 2016 metais, pažadėjęs išspręsti Filipinuose narkomanijos problemą. Jis atvirai ragino policiją žudyti įtariamus narkotikų prekeivius, jeigu pareigūnų gyvybėms iškyla pavojus.

Per daugiau kaip 200 tūkst. reidų prieš narkotikus, surengtų nuo 2016 metų liepos, žuvo mažiausiai 6 181 žmogus, rodo naujausi Filipinų oficialiai paskelbti duomenys.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu TBT pateiktuose prokurorų dokumentuose nurodoma, kad aukų skaičius gali siekti 12–30 tūkstančių.

Teismo dokumentuose sakoma, kad Filipinų ambasadorius Eduardo Malaya paprašė tyrimą atidėti.

„Prokurorai laikinai sustabdė tyrimo veiksmus, kol bus įvertintas šio prašymo atidėti mastas ir poveikis“, – rašoma TBT prokuroro Karimo Khano (Karimo Chano) pranešime teismui, datuotame lapkričio 18 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

K. Khanas nurodė, kad prokurorai prašys Filipinų pateikti papildomos informacijos.

2019 metais R. Duterte išvedė Manilą iš TBT, kai teismas pradėjo pirminį tyrimą dėl padėties jo šalyje. Vis dėlto TBT teigia turįs jurisdikciją tirti nusikaltimus, galimai įvykdytus Filipinuose, kai šalis tebebuvo narė.

REKLAMA

Ilgai atmetinėjęs bet kokią TBT jurisdikciją ir atsisakinėjęs bendradarbiauti R. Duterte spalį sušvelnino poziciją ir pareiškė, kad pradės ruoštis savo teisinei gynybai.

Nors ir pateikė prašymą TBT, Manila nurodė tebesilaikanti nuostatos, kad šis tarptautinis teismas šalyje jurisdikcijos neturi.

REKLAMA

„Kartojame, kad Filipinų vyriausybė laikosi pozicijos, jog Tarptautinis Baudžiamasis Teismas neturi jai jurisdikcijos“, – sakoma šeštadienį paskelbtame R. Duterte atstovo Karlo Nograleso pareiškime.

„Bet kokiu atveju sveikiname naujojo TBT prokuroro, nusprendusio, kad dera į šį reikalą pažvelgti naujai, teisingumą, ir tikime, kad šis reikalas bus išspręstas vyriausybės išteisinimu ir mūsų teisingumo sistemos veiksmingumo pripažinimu“, – pabrėžė pareigūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo laiške prašydamas tyrimą atidėti ambasadorius E. Malaya pažymėjo, kad Filipinų vyriausybė tiria įtariamus nusikaltimus žmoniškumui, įvykdytus per karą su narkotikais.

Diplomatas pridūrė, kad Filipinų vyriausybė „vykdė ir toliau vykdo nuodugnius tyrimus dėl visų pranešimų apie žūtis per kovos su narkotikais operacijas šalyje“.

REKLAMA

Žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) savo ruožtu atmetė „absurdiškus“ pareiškimus, kad esami Filipinų vidaus mechanizmai užtikrina teisingumą piliečiams. HRW nuomone, Manila tiesiog stengiasi vilkinti TBT tyrimą.

„Ankstyvųjų stadijų tyrimai vykdomi tik dėl 52 iš tūkstančių nužudymų. Nepaisant daugybės aiškių nužudymo atvejų, netgi nebuvo iškelta jokių kaltinimų“, – šeštadienį per „Twitter“ parašė HRW Azijos padalinio direktorius Bradas Adamsas.

„Tikrovė – kad valdant prezidentui Duterte nebaudžiamumas yra norma. Štai kodėl TBT turi tirti. Tikėkimės, kad TBT įžvelgs šią apgaulę, su kuria iš tikrųjų susiduriama“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų