Generalinės prokuratūros vadovybė pradėjo tarnybinį patikrinimą dėl Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro Algimanto Kliunkos veiksmų. Pats A. Kliunka pateikė prašymą palikti prokuratūros sistemą. Prašymas patenkintas.
Paslydo per gimtadienį
Prokuroras A. Kliunka antradienio vakarą vienoje Vilniaus kavinėje šventė savo 53-iąjį gimtadienį. Taip jau atsitiko, kad truputį padauginęs išgerti A. Kliunka pateko į policiją. Policijos komisariate prokuroras buvo ramus, tačiau neblaivumą pasitikrinti atsisakė. Jis net nepasisakė, kur dirba, tad policininkai ne iš karto pažino bene vieną iš didžiausių Lietuvoje kovotojų su banditais.
Trečiadienio rytą prokuroras buvo darbe. Tuoj pat iškviesti policininkai jam nustatė 0,61 promilės girtumą. Čia pat buvęs generalinis prokuroras Darius Valys nušalino A. Kliunką nuo pareigų ir pradėjo tarnybinį patikrinimą.
Išėjęs iš prokuratūros A. Kliunka gausiai susirinkusiems žurnalistams sakė: „Nevykusiai atšvenčiau gimtadienį. Visų atsiprašau – prokurorų, šeimos, artimųjų. Susigadinau savo gyvenimą, sugrioviau karjerą.“
Tą pačią dieną A. Klinka atsiprašė ir baro darbuotojų – tie jam jokių pretenzijų lyg ir neturi.
Tačiau pretenzijų jam turi prokuratūros vadovai. Dabar jiems atsirado puikus šansas atsikratyti ne itin jiems tinkamu departamento vadovu.
Kai kurie portalo „Balsas.lt“ ir „Akistatos“ surinkti faktai leidžia manyti, kad ilgametis prokuratūros veteranas galėjo tapti užkulisinio teisėsaugos vadovų žaidimo auka.
Jau seniai norėta pakeisti savu žmogumi
Žiniasklaidoje pasklidus informacijai apie neblaivaus prokuroro A. Kliunkos gimtadienio šėliones, patikimų šaltinių teigimu, informacija apie tai galėjo pasklisti tikslingai iš pačios Generalinės prokuratūros darbuotojų.
Praėjusią vasarą D. Valiui pradėjus eiti generalinio prokuroro pareigas, žaibiškai pasklido kalbos, kad bus keičiami visų skyrių vadovai.
Savas žmogus buvo numatytas ir Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos departamento vyriausiojo prokuroro kėdėje. Kas tada juo turėjo tapti, iki šiol neatskleidžiama.
Tai, kad A. Kliunka kažkuo neįtinka Generalinės prokuratūros vadovybei, imta kalbėti prieš pat didžiąsias metų šventes. Sklido kalbos, kad A. Kliunkai norėta pasiūlyti gerokai žemesnes pareigas Klaipėdos apygardos prokuratūroje.
Praėjusią savaitę „Balsas.lt“ žurnalistui telefonu pasidomėjus apie galimus pokyčius, A. Kliunka atsakė: „Nieko apie tai negirdėjau... Man tai naujiena. Bent kol kas nesulaukiau jokio pasiūlymo pereiti į žemesnes pareigas. Per ilgus savo karjeros metus esu dirbęs Šiaulių ir Kauno prokuratūrose, tad gal ir visai nieko būtų kuriam laikui apsistoti Klaipėdoje“, – dar pajuokavo prokuroras.
Tų pačių šaltinių teigimu, kaip tik gimtadienio išvakarėse A. Kliunkai buvo pasakyta, kad jis turįs trauktis. Galbūt kaip tik dėl to prokuroras per daug išgėrė, nes iki šiol jis garsėjo tik darbštumu, o ne girtuoklystėmis. Kai kas sako, kad prieš šį prokurorą galėjusios būti panaudotos ir provokacijos.
Henytės knygoje išvadintas šunimi
Ilgametis prokuroras A. Kliunka kartu su kolegomis anais laikais ne kartą triuškino garsiausias Lietuvos kriminalines grupuotes – Kauno Daktarus, Ramaškinius, Daškinius, – taip pat sudavė negailestingus smūgius šaltakraujiškai veikusios Panevėžio Tulpinių gaujos vadeivoms.
Atrodo, ne be reikalo 2004-aisiais pogrindyje išleistoje Kauno mafijos veterano Henriko Daktaro autobiografijoje „Išlikt žmogumi“ daugiausia kritikos iš mūsų šalies teisėsaugininkų yra sulaukęs būtent A. Kliunka. Tačiau bylinėtis dėl šmeižto ir įžeidimo prokuroras nematė reikalo.
Skandalingai pagarsėjęs kaunietis A. Kliunką išvadino šunimi, jam nepagailėjo kitų įžeidžių epitetų, vadino itin žiauriu, negailestingu žmogumi – autobiografinėje knygoje „Išlikt žmogumi“ prokuroras net lyginamas su gestapo šefu Miuleriu.
Apklausė ryškiausius mafijos veikėjus
Prokurorui A. Kliunkai yra tekę bendrauti su ryškiausiais anų laikų kriminalinio pasaulio veikėjais.
Anot prokuroro, pats H. Daktaras išsiskyrė iš jų tuo, kad bendraudamas niekada nekonfliktuodavo ir dažniausiai mėgindavo viską nuleisti juokais. Pasak A. Kliunkos, sudarė gana primityvios asmenybės įspūdį. Kiekvienos apklausos pertraukų metu per pokalbius nuolat kartodavo vis tas pačias frazes tais pačiais žodžiais. Vis sakydavo, kad ,,jauni nusikaltėliai nevaldomi“, kad be jo Kaune nebūsią tvarkos.
Verta prisiminti, kad A. Kliunka yra bene vienintelis Generalinės prokuratūros prokuroras, kuris kartkartėmis teikdavo informaciją apie netrukus teismą pasieksiančios senų Daktarų gaujos nusikaltimų bylos tyrimo eigą.
Apdovanojimai kitiems
Nors triuškinant organizuotų banditų gaujas A. Kliunka padirbėjo bene daugiausia, apdovanojimai jį kažkodėl aplenkdavo. Tik laikinai prezidentavęs A. Paulauskas savo bendražygiui iš prokuratūros laikų skyrė Vyčio kryžiaus ordino Karininko kryžių. Tai buvo 2004 metais.
Valstybės apdovanojimą A. Kliunka pelnė už tai, kad jam vadovaujant ir asmeniškai dalyvaujant tyrime į teismą buvo perduotos baudžiamosios bylos dėl valstybinių nusikaltimų, dėl daugelio nužudymų ir kitų organizuotų grupių bei nusikalstamų susivienijimų padarytų nusikaltimų – dėl A. Varnelio įvykdytų 8 žmonių nužudymų, dėl Šiaulių banditų įvykdytų vilkikų vairuotojų nužudymų ir plėšimo Rusijoje, dėl Panevėžio Žemaitukų įvykdyto dviejų merginų nužudymo Palangoje, taip pat dėl ir smulkesnių nusikaltimų.
O štai ordinus ir medalius už Tulpinių, Gaidjurginių, Princų, Daktarų ir kitų grupuočių narių susodinimą užsikabino kiti prokurorai, nors A. Kliunkos indėlis buvo vienas didžiausių.
Įsteigė departamentą
1993 metų balandžio 5 dieną Generalinėje prokuratūroje buvo įsteigtas Kovos su organizuotu nusikalstamumu skyrius. Jam vadovauti ir buvo paskirtas tuometinis Kauno prokuratūros tardytojas A. Kliunka. Kartu su juo darbo ėmėsi dar vienas prokuroras ir du tardytojai. Tais pačiais metais A. Kliunkos inciatyva skyriaus pavadinimas buvo pakeistas į tokį, koks yra ir dabar – Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo (ONKT) skyrių. Pamažu daugėjo jame dirbančių ir tardytojų, ir prokurorų. 2001 metais šis skyrius buvo reorganizuotas į Generalinės prokuratūros ONKT departamentą.
Per tuos metus A. Kliunka ir jo vadovaujami 58 prokurorai baudžiamojon atsakomybėn patraukė šimtus banditų iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir kitų miestų. Tai buvo ne eiliniai banditai – smogta jų viršūnėms, išsiaiškinta šimtai žmogžudysčių. Tačiau nepalaužiamas A. Kliunkos tvirtumas daugeliui nepatiko.
Prokuroras A. Kliunka principingas išliko iki pat galo – kilus skandalui, nors nė karto nebaustas, jis pats pasiprašė atleidžiamas iš darbo.
2010 metų vasario pradžioje darbo vietoje buvo aptiktas neblaivus Kėdainių rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Augenijus Gelčys. Nelaukdamas tarnybinio patikrinimo rezultatų, jis pasiprašė atleidžiamas iš darbo.
Užpernai kovo mėnesį Šilalės rajono Balgių kaime automobilį neblaivus vairavo ir susidūręs su vilkiku autoįvykį sukėlė Klaipėdos apygardos prokuratūros skyriaus vyriausiasis prokuroras Remigijus Betkis. Dėl to jis perkeltas į žemesnes pareigas.
Gerokai griežčiau nubaustas bene prieš penkmetį neblaivus prie vairo sulaikytas Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras Jonas Valauskas. Nors „tik“ sukėlė avarinę situaciją, jam nustačius sunkų girtumą, prokuroras neteko darbo.
Prieš keletą metų pareigų neteko neblaivus darbe pasirodęs Trakų rajono apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Vytautas Kasperavičius. Jam buvo nustatytas net 2,6 promilės alkoholio girtumas.
Negarbingai savo karjerą baigė ir vienas iš V. Kasperavičiaus pirmtakų – tos pačios apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Kęstutis Mikšys. Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas Ramutis Jancevičius neblaivų pavaldinį darbo metu užtiko kabinete bežaidžiantį šachmatais su prokuroru Josifu Šostaku.
Dėl girtavimo darbo vietoje savo pareigų neteko ir Vilniaus rajono apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Valerijus Rapšys. Pavaldiniams jis vadovavo būdamas sunkiai apgirtęs – patikrinus jo kraujyje aptikta net 3,6 promilės alkoholio.
Varėnos rajono apylinkės prokuratūros vadovo postą į gerokai kietesnę eilinio Šalčininkų rajono apylinkės prokuratūros prokuroro kėdę po tarnybinio patikrinimo buvo priverstas pakeisti patyręs teisininkas Stasys Kuprys, nutvertas darbo vietoje su taurele rankoje.
Tik faktai
A. Kliunka gimė 1958 metais Raseinių rajone. 1982-aisiais baigė Vilniaus universiteto Teisės fakultetą ir pradėjo dirbti Šiaulių prokuratūros tardytoju.
Vėliau A. Kliunka buvo paskirtas Šiaulių prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoju, Generalinės prokuratūros Nusikaltimų tyrimo departamento Kauno skyriaus vadovu.
Nuo 1993 metų A. Kliunka – Generalinės prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamento vadovas.
Per visą tarnybos laiką A. Kliunka neturėjo jokių drausminių nuobaudų.
2003 metais A. Kliunka buvo apdovanotas vardiniu ginklu, 2004-aisiais – Vyčio kryžiaus ordino Karininko kryžiumi, 2006-aisiais – Lietuvos Respublikos prokuroro garbės ženklo „Už nuopelnus“ 2-ojo laipsnio medaliu. Generalinis policijos komisaras A. Kliunką yra apdovanojęs „Angelo sargo“ pasižymėjimo ženklu, o Valstybės saugumo departamento generalinis direktorius – 1-ojo laipsnio „Nuopelnų kryžiumi“.