Šventosios paveikslo įsivaizduoti be mažų medinių namelių, ko gero, nepavyktų. Nors kai kurie ir yra skendę įvairiuose skandaluose, dalis iš viso stovi valstybinėse teritorijose, vis dėlto Šventosios poilsiautojai čia apsistoti mėgsta labiausiai.
Poilsiautojai turi namelius favoritus
Visai netoli Šventosios beždžionių tilto užsukame į žydrų namelių kvartalą „Mano Maljorka“. Netrukus pasitinka namelių savininkė Dalia.
„Balandžio–gegužės mėnesiais žmogui kaina yra 10 eurų už parą. Gegužės mėnesį savaitgaliais buvo 15 eurų už parą. Dabar, birželį, žmogui yra 15 eurų už parą, savaitgalį – 20 eurų. Iki birželio 15 d. kainos yra mažesnės. Jei namelyje gyvena du žmonės, tai ir moka 30 eurų“, – tv3.lt kainas pristato Dalia.
Vėliau, nuo birželio vidurio, namelių kainos kyla. Keturviečio namelio kaina pasiekia 60 eurų, nesvarbu, kiek žmonių jame gyvena. Jei namelį išsinuomoti poilsiautojai nori visam savaitgaliui nuo penktadienio iki sekmadienio, papildomai prašoma sumokėti 20 eurų.
„Savaitgalis yra pats populiariausias, kaip ir visame pasaulyje yra sezoniškumas, paklausiausiomis dienomis visada kainos kyla, paimkime bet kurią pasaulio šalį“, – aiškina Dalia.
Namelių savininkė pabrėžia, kad visi nameliai pas juos yra su visais patogumais – tualetu ir vonia. Taip pat nameliuose yra virtuvėlės, terasos, teritorijoje veikia bevielis internetas. Atvykę poilsiautojai šalia namelio gali pasistatyti automobilius.
Dabar Dalia sako nepastebinti poilsiautojų antplūdžio, nors didelė dalis lietuvių turistų dėl pandemijos atostogauti planuoja likti Lietuvoje.
„Pas mus nameliai yra nauji, sutvarkyti, mes esame žinomi ir pas mus, manau, važiuoja ne dėl to, kad neturi, kur važiuoti. Gal pasigirsiu, bet pas mus važiuoja, nes yra tikrai gerai – strategiškai gera vieta, sutvarkyti, švarūs nameliai. Šiemet tik tiek, kad anksčiau prasidėjo sezonas“, – sako Dalia.
Dalia pastebi, kad dažniausiai atvažiuojantys poilsiautojai prašosi į tuos pačius namelius, kur jau yra atostogavę. Populiariausias namelis turi savo balkoną ir minkštus baldus jame, atskirą virtuvėlę, o šio namelio rezervacijos esą prasideda dar gruodį.
Į kitą vieną iš populiarusių namelių Dalia leido užeiti apsižvalgyti.
„Jis erdvesnis, paskutinis, kurį statėme. Kai darai darbą, pradedi mąstyti, kaip patogiau ir geriau viską padaryti. Jis išėjo patogiausias, erdviausias ir žmonės jį labai mėgsta“, – šypsosi Dalia.
Moteris priduria, kad šeimoms su trimis ar daugiau vaikų visad daro nuolaidas. Penkių asmenų šeimai penkiavietis namelis pasiūlomas už keturviečio kainą. Moteris sako, kad pati su vyru augina tris vaikus, todėl nori paskatinti didesnes šeimas atostogauti.
Konkurencijos nebijo
Užsukame į visai greta Šventosios uosto stovinčių namelių kvartalą. Vienur langai užkalti, tačiau kitų namelių durys praviros. Viename kiemelyje pasitinka senjorė Genovaitė. Aplink ant namelių kabo jos numeris ir iškaba „Namelių, kambarių nuoma pas Genutę“.
„Dviejų lovų kambarys – 30 eurų plius 1 euro suaugusiam pagalvės mokestis, vaikams nereikia. Trivietis šiuo metu bus 50, keturvietis 55–60 eurų, yra keturios lovos. Šiuo metu tokios kainos, bet aš žinau, kad šiemet visur labai brangu. Po Joninių žiūrėsime, gal pora eurų ir bus brangiau, visi naudojasi proga“, – vos atėjus situaciją pristato Genovaitė.
Moteris teigia, kad šiuo metu užsakymų yra ir liepai bei rugpjūčiui, taip pat ir ateinančiam savaitgaliui. Pirmiausia poilsiautojai esą išgraibsto namelius su patogumais – tualetu ir vonia. Kiti nameliai yra be jų, tačiau stovyklavietėje yra bendri tualetai, vonia, prausykla ir virtuvėlė.
Poilsiautojai taip pat gali naudotis šašlykinėmis, jų Genovaitė čia turi keturias. Konkurencijos su kitais namelių šeimininkais senjorė sako nebijanti.
„Mūsų renovuoti visi, aš nepergyvenu. Atvažiuos, apsistos, tai gerai. Pažiūrėkite, (rodo į šalia neseniai iškilusį pastatą – aut. past.) nauji viešbučiai, pažiūrėkite, koks gražus, pasistatė, visos sąlygos yra, bet kiti nori erdvės išsikepti kažką, kiekvieno poreikis kitas“, – sako Genovaitė.
Moteris nepabijo aprodyti ir namelius bei bendras poilsiautojams skirtas erdves. Čia Genovaitei ir jos vyrui priklauso septyni nameliai. Atverdama duris, moteris įspėja, kad nameliuose šiemet dar niekas negyveno, tad ir pasiruošti sezonui dar nespėjo – valo, skalbia, ruošiasi priimti svečius.
Kainos piko metu kyla dešimtimis kartų
Kone pigiausi nameliai – maždaug šimtas metrų nuo Kopų gatvės. Nuėjus kabančios iškabos rodoma kryptimi, pasitinka keliolika senų namelių. Ir kainos čia nesikandžioja – pasitikusi namelių šeimininkė Rasa sako, kad naktį čia šiandien pernakvoti leistų už 7 eurus.
„Savaitei – 5 eurai už naktį“, – šypsosi Rasa.
Paklausta, ar kaina visad tokia maža, Rasa sako, kad paklausai didėjant, didėja ir kaina. Ji gero sezono metu gali kilti net ne dvigubai ar trigubai, bet dešimtimis kartų. Namelių šeimininkė prisimena, kad pernai piko metu vieną namelį pavyko išnuomoti už 120 eurų.
Vis dėlto turtų susikrauti iš verslo nepavyksta.
„Dirbame aš, mano vyras ir mums padeda sūnus. <…> Vyras veterinarijos gydytojo magistrą baigęs, aš teisę, kaip vaikui pasakyti, kad reikia mokytis?“ – kalba Rasa.
Moteris pripažįsta, kad nameliams reikalingos investicijos ir remontai, tačiau teritoriją su nameliais moteris sako besinuomojanti iš valstybės. Nuoma didelė, o uždirbti pavyksta tik savo ir vyro atlyginimams.
Be to, po žiemos reikėjo nemenkai paplušėti. Rasa sako, kad žiemą namelius užklojo storas sniego sluoksnis, kuris sulaužė stogo dalis.
„Senas sklypas, medžių senų daug, reikia tvarkyti, bet projektai uosto teritorijai tvarkyti yra paruošti“, – sako Rasa ir priduria, kad žemė, ant kurios nameliai stovi, priklauso Šventosios uosto teritorijai. Esą poilsiavietė čia buvo įkurta dar 1969 m.
„Planai trims mėnesiams į priekį, sužinome, kad galime dirbti ir dirbame“, – pasakoja Rasa.
Savaitgaliui laisvi tik penktadalis vietų
Tarptautinėje apgyvendinimo paslaugų užsakymo internetu svetainėje booking.com nurodoma, kad artimiausiam savaitgaliui apgyvendinimo įstaigų užimtumas siekia apie 80 proc.
Sistemoje galima rasti ir įvairių namelių, ir viešbučių ar kambarių nuomos pasiūlymų. Trivietį namelį dviem naktims galima išsinuomoti ir už 60 eurų, ir už kiek daugiau nei 100 eurų. Šešiavietį namelį galima rasti už 135 eurus dviem naktims.
Svečių namuose apsistoti kainuos kiek daugiau. Sistemoje gausu pasiūlymų dviem asmenims savaitgalį apsistoti už 50–140 eurų.
Viešbučių pasiūlymų Šventojoje artimiausiam savaitgaliui liko tik vienas. Jame apsistoti dviem asmenims savaitgaliui kainuotų 259 eurus.
Dalį namelių nusprendė iškelti
Portalas tv3.lt primena, kad Palangos savivaldybė dar pernai skelbė, kad dalis legendinių Šventosios namelių stovi valstybei priklausančiose teritorijose. Kaip teigė Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, keli šimtai namelių Šventojoje dar buvo likę iš sovietinių laikų, todėl buvo nuspręsta namelius nugriauti ir taip atlaisvinti pajūrį poilsiautojams, o namelių savininkams išmokėti kompensacijas.
2020-ųjų kovą buvo pranešta, kad visuomenės poreikiams planuojama paimti 260 namelių Šventojoje. Paimant visuomenės poreikiams žemę, užstatytą statiniais, už asmenims nuosavybės teise priklausančius statinius turi būti atlyginama pagal rinkos vertę. Teisiškai registruotų poilsio namelių rinkos vertės svyruoja nuo 4030 eurų iki 12200 eurų. Tam iš valstybės biudžeto skirti 2 mln. eurų.
„Mintis yra tokia, kad pajūrio juostoje, tiek Šventojoje, tiek Palangoje, tiek Klaipėdoje pastatyta daug namelių, kurie buvo laikini, skirti laikinam poilsiui dar tarybiniais laikais. Dauguma tų namelių, apie 90 proc., neturi jokios teisinės registracijos. Kadangi pajūrio juosta gana siaura ir šiaip pajūrio Lietuva turi ne tiek jau daug, Vyriausybei siūlomas sprendimas, kad pajūrio juostoje, grubiai šimto metrų atstumu nuo jūros, tiek miške, tiek pajūrio juostoje nameliai būtų iškelti ir gyventojams kompensuota“, – tv3.lt sakė tuometinis aplinkos viceministras Marius Narmontas.
Situacija su valstybinėse teritorijose stovinčiais nameliais buvo lyginama su situacija dėl metalinių garažų.
„Situacija yra panaši kaip su garažų bendrijomis, kurias turime ir miestuose, ir visur. Tai yra laikini statiniai, jie buvo skirti laikinam naudojimui, bet per daug metų ten visko atsitiko. Aišku, yra įvairių situacijų, pvz., kai kurie namelius įsiregistravę teismų sprendimais, kažkas yra pasiremontavęs ir pan. Kadangi namelių kiekis gana didelis, pagal vieną kurpalių, matyt, nebūtų galima vertinti ir nuspręsti, bet tikslas toks – per kelerius metus pajūrio juostą atlaisvinti nuo laikinųjų statinių“, – tuo metu komentavo M. Narmontas.
Tuometinis viceministras teigė, kad nelikus namelių, poilsiautojai vis tiek turės įvairių galimybių, kur apsistoti Šventojoje, tačiau namelių neturėtų būti pajūryje, kaip kad garažo ant Gedimino kalno.
Palangos miesto savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo skyriaus vedėjas Petras Kaminskas portalui tv3.lt nurodo, kad savivaldybės nuomonė namelių klausimu ir dabar išlieka tokia pati.
„Palangos miesto savivaldybės pozicija – minėti nameliai, kurie neturi teisinės registracijos, jau seniai turėjo būti pašalinti iš valstybinės žemės. Yra suformuota ir teismų praktika, kad neregistruotiems statiniams turi būti nesuteikiami adresai, ir jie turi būti nukelti“, – rašoma tv3.lt perduotame P. Kaminsko komentare.