• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stasys Palaukys

Pakeisti elektros lemputę nesudėtinga, tačiau dažnai pamirštamos iš pirmo žvilgsnio nereikšmingos detalės.

REKLAMA
REKLAMA

Dauguma namuose naudoja taupiąsias lemputes, kurios šviečia apie 9 tūkst. valandų. Teisingai pakeisti lemputę turėtų mokėti kiekvienas. Kartą išmokus tai tinkamai atlikti, bus galima išvengti nelaimės ir apsaugoti kitus. Pavasarį atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei 80 proc. lietuvių savo namams apšviesti renkasi ne kaitrines, o taupiąsias lemputes.

REKLAMA

Svarbu, kad keičiamos lemputės nesudužtų ir į aplinką nepatektų pavojingų medžiagų. Norint tinkamai pakeisti elektros lemputę, pirmiausia reikia patikrinti, ar elektros prietaisas išjungtas iš maitinimo tinklo. O jei reikia visiškos apsaugos, būtina išjungti elektros tiekimą elektros skydelyje. Taip pat privalu palaukti, kol lemputė atvės. Išsukti įkaitusią lemputę ne tik nepatogu, bet ir pavojinga. Pasak apšvietimo sistemų įmonės „Osram“ atstovybės Lietuvoje vadovo Ginto Malašausko, svarbu neliesti stiklinių lemputės vamzdelių dalies: stipriau paspaustos, jos gali sudužti, ir tada į aplinką pateks kenksmingų medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš įsukant naują lemputę, reikia patikrinti elektros prietaiso galingumą. Jei pasirenkama netinkamo galingumo elektros lemputė, gali sugesti šviestuvas ar kilti gaisras. Tik įsitikinus, kad viskas, kas anksčiau paminėta, tvarkinga, lemputė gali būti išsukta ir pakeista nauja. Labai svarbu perdegusios taupiosios lemputės nesudaužyti ir ją atiduoti perdirbti. „Taupiosiose lemputėse yra aplinkai ir žmogaus sveikatai pavojingų gyvsidabrio garų, todėl labai svarbu, kad perdegusi lemputė būtų ne išmetama kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, bet atiduota perdirbti“, – pabrėžė Lietuvoje taupiųjų lempučių surinkimą organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė.

Pakeitus lemputę, galima įjungti elektrą ir patikrinti, ar viskas veikia. Jei keičiama sena lemputė sudužo, reikėtų imtis tam tikrų saugumo priemonių. Pirmiausia būtina bent 10–15 min. vėdinti patalpas. Specialistai pabrėžia, kad, sudužus taupiajai lemputei, būtina atsargiai surinkti jos šukes, jas sudėti į sandarų indą ir atiduoti perdirbti. Jeigu surinktos lemputės dalys perdirbėjui atiduodamos iš karto sudužus, patartina tai daryti atvirame ore, nes gyvsidabris dar gali būti neišsisklaidęs. Teisingai naudojamos ir atiduodamos perdirbti taupiosios elektros lemputės nekenkia sveikatai ir yra nepavojingos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų