Jungtinių Tautų (JT) branduolinės agentūros vadovas penktadienį (08.29) pareiškė, kad Šiaurės Korėja užsiima branduoliniu šantažu ir ja negalima pasitikėti, nors Pekine pasibaigusios daugiašalės derybos nuteikia optimistiškai.
"Nemanau, kad jais būtų galima pasitikėti, - per interviu BBC televizijai pasakė Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Mohamedas ElBaradei (Muhamedas El Baradėjus). - Kita vertus, mes norėtume su jais bendradarbiauti ir įtikinti juos vėl prisijungti prie Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties".
Šiaurės Korėja praėjusių metų pabaigoje išsiuntė iš šalies JT branduolinių technologijų inspektorius, nuėmė plombas nuo užkonservuoto reaktoriaus ir pasitraukė iš Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties. Nuo to laiko pirmiausiai tarp Pchenjano ir Vašingtono didėja įtampa dėl tikros ar tariamos Šiaurės Korėjos branduolinės programos. JAV prezidentas George’as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) sausį savo metiniame pranešime pavadino Šiaurės Korėją kartu su Iranu ir Iraku "blogio ašies" valstybe.
Penktadienį Pekine pasibaigus šešių valstybių deryboms dėl šio konflikto sureguliavimo, komunistinė Šiaurės Korėja išdėstė savo reikalavimus JAV ir pabrėžė, kad atsisakys savo branduolinės programos tik tuo atveju, jei Vašingtonas liausis vykdęs jos atžvilgiu "priešišką politiką".
TATENA vadovas ketvirtadienį įrašytame interviu taip pat konstatavo, kad branduolinės grėsmės prasme Šiaurės Korėja šiuo metu kelia didžiausią pavojų pasaulyje.
"Tai pavojingiausia situacija daugeliu atžvilgių, nes jie turi atitinkamus pajėgumus, o gal net bombas. Bet ne tik tai - jie naudoja atominius ginklus šantažui, o tai, aš manau, yra labai pavojingas precedentas".
Pekino derybas M. El Baradėjus (Mohamed ElBaradei) pavadino "pirmuoju žingsniu teisinga linkme", bet pridūrė, kad pirmą ėjimą turėtų padaryti Pchenjanas ir demontuoti branduolinio ginklo gamybai reikalingo plutonio perdirbimo objektus.
"Nemanau, kad koks nors susitarimas būtų pasiektas, jiems visiškai neišardžius savo branduolinių objektų, - sakė TATENA vadovas. - Šiaurės Korėja turi suprasti, kad negali šantažuoti ir turi vėl prisijungti prie Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties. Jie taip pat turėtų suprasti, kad jiems prisijungus prie sutarties ir tapus civilizuotais tarptautinės bendruomenės nariais, tarptautinė bendruomenė bus pasirengusi suteikti humanitarinę pagalbą iš bado mirštantiems žmonėms".
Jei Šiaurės Korėjos krizė nebus sureguliuota, tai pasitarnaus labai blogu pavyzdžiu kitoms valstybėms, taip pat galvojančioms apie branduolinio ginklo įsigijimą, įspėjo M. ElBaradei.
“Reuters”-ELTA