Rusija apkaltino Ukrainą rengiantis panaudoti tokį ginklą prieš Maskvos karius, tačiau Kyjivas įtaria, kad pati Rusija gali panaudoti „nešvarią bombą“ ir tuo apkaltinti Ukrainą.
Analitikų teigimu, tai galėtų būti pretekstas eskaluoti karą. Manoma, kad tokiu veiksmu Kremlius, negalintis pasiekti savo tikslų rytinėje ir pietinėje Ukrainos dalyse, pateisintų įprastų branduolinių ginklų panaudojimą.
Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovas Rafaelis Grossi pareiškė, kad „TATENA inspektoriai šiose vietose atliks nepriklausomą patikrinimą“.
Pasak jo, ekspertai sieks „aptikti bet kokį nukrypimą dėl branduolinių medžiagų, kurioms taikomos saugos priemonės, bet kokią nedeklaruotą branduolinių medžiagų gamybą ar perdirbimą dviejose [minėtose] vietose ir užtikrinti, kad nebūtų nedeklaruotų branduolinių medžiagų ir veiklos“.
Agentūra teigė „prieš mėnesį“ patikrinusi „vieną iš šių dviejų vietų ir ten nebuvo užfiksuota jokia nedeklaruota branduolinė veikla, nerasta jai vykdyti skirtų medžiagų“.
Paprastai „nešvari bomba“ būna tradicinė bomba su radioaktyviosiomis, biologinėmis ar cheminėmis medžiagomis, paskleidžiamomis sprogimo metu.
Anksčiau ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paragino TATENA „kuo greičiau“ patikrinti Ukrainos branduolines vietas.
JT Saugumo Taryboje Niujorke už uždarų durų kalbėjęs R. Grossi vėliau žurnalistams sakė, kad agentūros išvados bus pateiktos „labai greitai, per kelias dienas“.