Miesto Tarybos nario „paksininko“ 31-erių Tomo Tarulio pavardė – dėl galimų finansinių nusikaltimų į prokurorų akiratį patekusių įtariamųjų sąraše. Su bendru apgaule įgijus maždaug milijoną litų kaltinamam politikui teisme teks įrodinėti, kad į aferas įstūmė ne noras greitai praturtėti, o, kaip pats tvirtina, sunkmetis.Panevėžio apygardos prokuratūra teismui perdavė jau antrąją per pastaruosius ketvertą mėnesių baudžiamąją bylą, kurioje T.Tarulis įtariamas sukčiaudamas įgijęs didelės vertės svetimą turtą, klastojęs dokumentus ir apgaulingai tvarkęs buhalterinę apskaitą.
Kaip įtariama, būdamas bendrovės „TT Auto“ savininku ir direktoriumi, T.Tarulis suklastodavo dokumentus ir parduodavo jau ne jo įmonei priklausančius automobilius. Tokiu būdu į verslą nėręs politikas galėjo pasisavinti 532 tūkst. litų, kuriuos privalėjo grąžinti lizingo bendrovei.
Prasiskolino bankui?
Pagal tą patį modelį iš lizingo bendrovės pinigai galėjo būti pasisavinami ir per kitą T.Tarulio ir jo bendro Šarūno Marcinkevičiaus įkurtą įmonę „ST Automative“. Dėl galimų aferų, vykdytų per šią bendrovę, abiem verslininkams iškeltą baudžiamąją bylą teismas pradės nagrinėti dar šį mėnesį.
Abu panevėžiečiai prieš ketverius metus įkūrę „ST Automative“ pasidalijo pareigomis – T.Tarulis tapo komercijos direktoriumi, Š.Marcinkevičius – bendrovės vadovu.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, įmonė Vokietijoje pirkdavo naudotus automobilius ir juos parduodavo Lietuvoje.
Neturėdami pakankamai savo pinigų, naujieji verslininkai lėšų automobiliams įsigyti skolindavosi iš tuomečio „Hansa lizingo“, tačiau nuo 2008-ųjų „ST Automative“ liovėsi vykdyti sutartinius įsipareigojimus – kas mėnesį mokėti nustatytas įmokas.
Skaičiuojama, kad lizingo bendrovė dėl to neteko per 415 tūkst. litų.
Sužlugdė bankai
Apie į teisiamųjų suolą atvedusio verslo subtilybes Tarybos narys kalbėti vengia. T.Tarulis aiškina neturintis nieko naujo pasakyti.
Finansinius nusikaltimus ir korupcijos tinklus siekiančių išpainioti pareigūnų akiratin patekęs politikas yra teigęs, kad tapo sunkmečio auka. Pasak jo, ekonominio pakilimo metais jo įmonių apyvarta pasiekdavo 3,5 mln. litų, todėl kelis šimtus tūkstančių litų siekiančios paskolos neatrodė dideli pinigai.
Dėl žlugusio verslo Tarybos narys kaltino ne tik sumažėjusią gyventojų perkamąją galią, bet ir prieš keletą metų paskolas lengvai dalijusius bankus, esą sudavusius didžiausią smūgį naudotų automobilių rinkai.
T.Tarulis teisinasi nebegalėjęs užsidirbti prekiaudamas iš Vokietijos parsivežtais naudotais automobiliais, nes lizingo bendrovės net naujesnius nemokių klientų grąžintus automobilius parduodavo už neįtikėtinai mažą kainą.
Aferų daugėja
Per pastarąją savaitę Panevėžio apygardos prokurorai teismui perdavė net devynias nusikaltimų nuosavybei ir finansų sistemai baudžiamąsias bylas.
Tarp jų – dar vienas prekeivis automobiliais, galimai pasisavinęs daugiau nei 200 tūkst. litų. Įtariama, kad bendrovės „Aukruna“ direktorius 37-erių Arūnas Snieška apgaulingai tvarkė apskaitą, panaudodavo suklastotus pardavimo dokumentus, juose nurodydavo mažesnes gautas pajamas už parduotus automobilius. Ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai nustatė, kad į bendrovės kasą nepateko iš prekybos automobiliais gauti 217 tūkst. 810 litų.
Apgaule didelės vertės svetimą turtą pasisavinusiems verslininkams gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.