Rusijos ir Izraelio verslininkai Arkadijus Gaidamakas ir Levas Levajevas abu tikina, kad yra teisėti pelningos deimantų kasybos įmonės savininkai. Ponas Levajevas Londono teisme pasirodė jau vakar, o A. Gaidamakas nusprendė parodymus duoti per tiesioginę interneto konferenciją iš Izraelio, kur jis bando išvengti ekstradicijos į Prancūziją procedūros, neigdamas jam pateiktus kaltinimus dėl mokesčių nuslėpimo.
Prasidėjus bylai, teismo atstovas pranešė: „Ši byla yra ne apie poną Gaidamaką ir poną Levajevą ir ne apie tai, kas yra didesnis šventasis. Abiejų jų gyvenimai yra spalvingi. Todėl aš raginu teismą koncentruotis tik į centrinį klausimą.“ O klausimas yra nelengvas. Teismas nagrinės istoriją apie Angolos deimantų kasybą ir susitarimą, kuris, kaip teigia A. Gaidamakas, esą buvo pasirašytas prieš 11 metų.
Ponas Gaidamakas teigia, kad jis su ponu Levajevu susitarė, kad pastarasis savo dalį ir pelną iš jos nuslėps nuo Angolos deimantų pardavimo korporacijos, kad liktų nepastebimas viešumoje. Tariamas pasirašytas dokumentas neva buvo perduotas saugoti vyriausiajam Rusijos rabinui. Tačiau L. Levajevas tikina, kad jokio susitarimo niekada nebuvo. Pasak jo, dokumentas, pasirašytas 2001 metais, tebuvo pasižadėjimas, kad A. Gaidamakas dalį savo pelno paaukos labdaros organizacijai, kurią įkūrė L. Levajevas. Kaip bebūtų gaila, minėtas rabinas paties pasirašyto dokumento rasti nebegali.
Ginčo šaknys – Angolos pilietiniame kare. Tuomet šalies vyriausybė siekė perimti deimantų kasybas, nes sukilėliai deimantus naudodavo ginkluotės finansavimui. Ponas Gaidamakas tuo metu tiekė ginklus ir maisto atsargas Angolos kariuomenei. Jis su Mossad agentų pagalba taip pat įkūrė į apsaugo paslaugų kompaniją bei susitarė su Angolos valdžia dėl dalie teisių į šalies deimantų pardavinėjimą. Pasak A. Gaidamako, jis pasiūlė L. Levajevui tapti tikruoju šios naujai įkurtos įmonės vadovu. Būtent šį teiginį neigia ponas Levajevas. Pasak jo, būtent jis pats ir įkūrė įmonę, o A. Gaidamakas teturėjo labai menką vaidmenį joje.
A. Gaidamakas tvirtina, kad buvo pasirašytas susitarimas, ir iki pat 2005 metų L. Levajevas jam pervedinėjo milijonus pelno. Tačiau 2005 metais šie pervedinėjimai neva staiga nutruko. Pasak jo, L. Levajevas jam yra skolingas apie milijardą JAV dolerių. Byla tik prasideda.
A. Gaidamakas ir L. Levajevas: pinigai ir galia
60-metis A. Gaidamakas gimė Rusijoje, tačiau emigravo į Izraelį, o vėliau ir į Prancūziją. Praėjusiais metais jis laimėjo bylą po to, kai buvo apkaltintas ginklų prekyba Prancūzijoje. 2007 metais jis įkūrė Izraelyje politinę partiją ir dalyvavo Jeruzalės mero rinkimuose.
Uzbekistane gimęs 55 metų amžiaus L. Levajevas taip pat išvyko gyventi į Izraelį. Ten jis dirbo deimantų apdirbimo fabrike. Vėliau persimetė į deimantų prekybos verslą. Šis milijardierius įsigijo brangiausią namą visoje Didžiojoje Britanijoje, kuris jam kainavo 35 milijonus svarų.