• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Goldwyn GlobalStrategies, LLC“, kuriai vadovauja buvęs Valstybės sekretorės Hillary Clinton specialusis įgaliotinis ir koordinatorius tarptautinės energetikos klausimais, surengė vienos dienos konferenciją Vilniuje apie saugią ir efektyvią naftos ir gamtinių dujų gavybą iš skalūninių darinių. Renginyje dalyvavo Seimo nariai, ekspertai ir mokslininkai iš Lietuvos mokslo įstaigų ir reguliavimo institucijų. Viešbutyje „Kempinski“ nepriklausomų ir gerbiamų akademikų ekspertų grupė pristatė dalyviams šių energijos šaltinių saugaus vystymo gerąją praktiką.

REKLAMA
REKLAMA

Dalyviai diskutavo apie visus „suspaustos“ naftos ir dujų operacijų etapus: kaip gręžiami gręžiniai, kokios medžiagos naudojamos, kaip perdirbamas ir pakartotinai panaudojamas vanduo, kokios priemonės užtikrina aplinkos saugumą ir pan. Panašius renginius „Goldwyn Global Strategies“ organizavo Europos Sąjungos reguliuotojams Briuselyje, vietos valdžios reguliuotojams ir akademinėms institucijoms Lenkijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje ir Ukrainoje. „Goldwyn GlobalStrategies“ turi patirties beveik visose didžiosiose energiją gaminančiose valstybėse ir puikiai išmano viso pasaulio naftos, dujų bei atsinaujinančių išteklių rinkų komercinę aplinką ir geopolitiką.

REKLAMA

Techninius pranešimus skaitė Durhamo universiteto dekanas žinių dalijimosi ir poveikio klausimais ir Durhamo energetikos instituto nevykdomasis pirmininkas dr. Richard Davies, Kolorado aukštosios kalnakasybos mokyklos Naftos inžinerijos fakulteto laikinasis vadovas, profesorius ir „Perform“ tyrimų centro direktorius dr. William Fleckenstein, Lietuvos geologijos tarnybos Giluminių tyrimų skyriaus vedėja, Vilniaus universiteto docentė dr. Jurga Lazauskienė, Pensilvanijos valstijos universiteto Žemės mokslo ir mineralogijos kolegijos „Marcellus“ plėtros ir tyrimų centro hidrogeologas ir mokslo darbuotojas David Yoxtheimer ir „Goldwyn GlobalStrategies“ prezidentas, įkūręs JAV Valstybės departamento Pasaulinę skalūninių dujų iniciatyvą, David L. Goldwyn.

REKLAMA
REKLAMA

Nors ekspertai noriai pasakojo apie naujausias technologijas ir dalijosi žiniomis, David Goldwyn pabrėžė, kad „tik Lietuvos Vyriausybė gali nuspręsti, ar valstybė turėtų išnaudoti šiuos išteklius. Vyriausybei nusprendus eiti toliau, Lietuvos sėkmė priklausys nuo sukurtos fiskalinės ir reguliacinės sistemos, kuri turėtų pritraukti tvirtas kapitalo investicijas ir patikinti Lietuvos žmones, kad yra visi reikalingi reglamentai saugiam šių išteklių vystymui“. Mokslo bendruomenė laikėsi bendros nuomonės, kad Lietuvoje gali būti skalūninių dujų ir „suspaustos“ naftos. Lietuva jau turi gręžimo, apvilkimo, cementavimo, gręžinių statybos ir hidraulinio skaldymo technologijų, kurios gali užtikrinti patikimą gręžimą ir apsaugoti vandeninguosius sluoksnius, be to, čia netrūksta galimybių, kaip saugiai tvarkyti ir šalinti darbams panaudotą vandenį. Dalyviai sutarė, kad būtinas griežtas reguliavimas, stebėsena ir teisės aktų vykdymas. Atsižvelgiant į Lietuvos poreikį užsitikrinti energijos išteklius ateičiai, Lietuvos angliavandenilio potencialas gali tapti didžiuliu vietos bendruomenių ir valstybės turtu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos specialistai aktyviai įsitraukė į diskusiją ir išdėstė savo nuomonę apie naftos ir dujų gavybą iš skalūnų. Pagrindinis dėmesys buvo skirtas saugai ir poreikiui suvaldyti potencialią riziką aplinkai, optimizuojant naftos ir skalūninių dujų vystymo ekonominę ir socialinę naudą. David Yoxtheimer pažymėjo, kad „skalūninės energetikos vystymas suteikia naujų ir svarių ekonominių galimybių, tačiau neapsieinama ir be tam tikrų iššūkių, pavyzdžiui, potencialus poveikis oro ar vandens kokybei. Pažangios technologijos ir protingas reguliavimas mažina galimą neigiamą poveikį aplinkai ir tuo pačiu atneša pastebimos naudos, pavyzdžiui, geresnę oro kokybę, sumažėjusį energijos importą, didesnes darbo galimybes“.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų