• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šią savaitę vykstančioje Jungtinių Tautų klimato kaitos konvencijos šalių konferencijoje Balyje (Indonezija) svarstomi nauji pasaulio valstybių įsipareigojimai atmosferos taršai mažinti.
Vienas pagrindinių tokių įsipareigojimų, kurį siekiama priimti konferencijoje, - pradėti derybas tarp valstybių dėl tikslų po 2012 metų (po taip vadinamo Kioto protokolo periodo). Tačiau jau dabar svarstoma ar kitos šalys palaikys Europos Sąjungos pasiūlymą iki 2020 metų bent 20 proc. sumažinti išmetimus į atmosferą ir ar bus iki 2009 metų baigtos su jomis derybos.

REKLAMA
REKLAMA

Derybose yra labai svarbi Jungtinių Amerikos Valstijų pozicija. Konferencijoje Valstijų atstovai kalbėjo apie ateities įsipareigojimų ir mechanizmų darnumą ir lankstumą, naujų technologijų poreikį, derybų poreikį.

REKLAMA

"Laukia sudėtingas derybų laikotarpis, kurių rezultatai turėtų būti patikrinti kitais metais Jungtinių Tautų klimato kaitos konvencijos šalių konferencijoje, kuri vyks 2008 m., o 2009 m. - Kopenhagoje. Tai, kas buvo visiems žinoma kaip Kioto protokolo tikslai, po dviejų metų turėtų tapti Kopenhagos tikslais. Reikia tikėtis, kad jie bus ambicingi", - sako konferencijoje Balyje dalyvaujantis Lietuvos aplinkos ministras Arūnas Kundrotas.

REKLAMA
REKLAMA

Konferencijoje pateikta Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos informacija dar kartą įrodo šylančios planetos keliamas grėsmes. Teigiama, kad žmonių veiklos sukelta šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija nuo 1970 iki 2004 metų išaugo 70 procentų. Rezultatai patvirtino, kad norint nesukelti labai ryškių klimato kaitos pasekmių, būtina, kad žemės paviršiaus temperatūros padidėjimas per šį amžių neviršytų 2 laipsnių Celcijaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos ataskaitoje taip pat teigiama, kad veikiant nedelsiant ir atsakingai, situaciją galima pakeisti. Tam per ateinančius 10-15 metų reikia sustabdyti išmetimų augimą ir iki 2050 metų sumažinti 50 procentų, palyginus su 1990 metais.

REKLAMA

Balyje vykstančioje konferencijoje aplinkos ministrai pristato įsipareigojimus, kuriuos numatoma prisiimti jų atstovaujamose valstybėse iki 2020 metų, palyginti su 1990 metais. Ministrai pabrėžia daugelį veiksmų, kurie įgyvendinami jų šalyse. Vienas drąsesnių buvo Vokietijos aplinkos ministro Sigmaras Gabrielas. Anot jo, Vokietija yra pasiryžusi iki 2020 metų sumažinti išmetimus į atmosferą net 40 proc. Tai gerokai viršija ES numatytus tikslus.

Lietuvos atstovas konferencijoje informavo, kad mūsų šaliai vykdant Kioto protokolo reikalavimus išmetamas šiltnamio dujų kiekis nuo 1990 iki 2005 metų sumažėjo daugiau nei per pusę. Prieš 15 metų jų buvo išmetama apie 50 mln. tonų, o dabar – apie 20 mln. tonų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų