Daugelis iš daugiau kaip trijų šimtų Panevėžio pataisos namuose bausmę atliekančių moterų – dar neužaugusių vaikų motinos. Tačiau tik keletas jų gali būti kartu su savo mažyliais.
Pataisos namuose įkurtame Vaiko ir motinos skyriuje motinos gali gyventi su kūdikiais, gimusiais nuteistosioms būnant tardymo izoliatoriuje ar jau atvykus į Pataisos namus. Jau keleri metai kaip motinos gali atsivežti ir kūdikius, gimusius iki nuteisimo. Jų globojami mažyliai Pataisos namuose auga iki jiems sukanka treji metai. Po to gimdytoja gali pasirinkti: vaiką atiduoti auginti artimiesiems, globėjams ar palikti jį miesto kūdikių namuose.
Vyresnius nei trejų metų vaikus turinčios motinos juos priglausti gali labai retai, tik per pasimatymus, į kuriuos iš tolimesnių šalies kampelių vaikus ne visada išgalima atvežti. Daugelis motinų vaikus paliko ne savo noru, jų ilgisi, pagal galimybes palaiko ryšį.
Dažna mintis
Pataisos namuose jau antrą dešimtmetį veikia Suaugusiųjų mokykla. Dauguma ją lankančių nuteistųjų – taip pat savo atžalų besiilginčios motinos. Mokyklos direktorė Genovaitė Kulvinskaitė sako, kad dažnos mokinių mintys, dažna jų kalba – apie savo išsiilgtuosius vaikus.
„Kartais pradėjus klausinėti apie vaikus, moterys net žodžio ištarti negali – taip graudulys joms užspaudžia gerklę“, – pasakoja direktorė.
Po ilgo pasirengimo šių metų rugpjūtį Suaugusiųjų mokykla pasirašė sutartį su Nacionaline agentūra ir pradeda vykdyti projektą, suteiksiantį galimybę bent per atstumą motinoms ir vaikams susisiekti.
„Vaikus motinos galės auklėti savo išsakytomis istorijomis. Motinų pasakojimai bus įrašyti į kompaktines plokšteles ir siunčiami vaikams. Taip pat pasakojimus moterys galės užrašyti į pačių gaminamas knygeles“, – sako G. Kulvinskaitė.
Kartais net susitikimas su savo vaikais būna labai skausmingas. Kaip bendrauti su sūnumi ar dukra keletą metų jų nemačius, kokiais žodžiais kreiptis į išsiskyrimo nukamuotus, o gal kada ir labai įskaudintus vaikus? Tokiose situacijose moterims bandys padėti psichologai, kitų sričių specialistai.
Vaikus nuo 3 iki 15 metų namuose palikusios nuteistosios turės galimybę gauti kuo daugiau žinių joms labai svarbia – vaikų lavinimo ir auklėjimo – tema.
Kelionė į Siciliją
Pradedamas įgyvendinti tarptautinis projektas siekia ir daugiau kilnių tikslų. Numatyta tobulinti bei atnaujinti su suaugusiomis nuteistosiomis dirbančių mokytojų kompetenciją.
Spalį keturi Suaugusiųjų mokyklos mokytojai keletui dienų išvyks į seminarą vienoje iš projekto dalyvių – Italijoje. Sicilijoje esančiame Palermo mieste vyks pirmasis visų penkių dalyvių susitikimas.
Lietuvai atstovaujančios Panevėžio pataisos namų Suaugusiųjų mokyklos atstovai susitiks su Turkijos Istambulo provincijos saugumo direktorato, Lenkijos Liublino kalėjimo, Menų mokyklos iš Rumunijos atstovais. Visos šios įstaigos, taip pat ir seminarą rengianti Sicilijos savivaldybių sąjunga yra susijusios su suaugusių nuteistųjų švietimu.
Koordinatorė G. Kulvinskaitė sako, kad projekto veikla bus vykdoma dvejus metus.
Mokytojai lankysis ir kitų projektų dalyvių šalyse, o į Panevėžio pataisos namus svečiai iš Turkijos, Italijos, Lenkijos ir Rumunijos suvažiuos ateinančių metų lapkričio mėnesį. Tuomet jau bus pasiekta apčiuopiamų rezultatų, o kol kas veikla tik įsibėgėja. Todėl, pasak G. Kulvinskaitės, labai svarbu numatyti darbo gaires ir metodiką.
Papasakos apie mokyklą
Pirmajame partnerių susitikime visi atstovai pristatys savo šalies kalėjimų sistemą, taip pat juose esančių mokyklų veiklą.
„Bus įdomu susipažinti su kitų šalių patirtimi. Papasakosime ir mes apie Pataisos namus, juose veikiančią mokyklą“, – sako direktorė.
Sicilijoje ji pasakos apie tai, kad Panevėžio pataisos namai – vienintelė įkalinimo įstaiga Lietuvoje, kurioje bausmę atlieka nusikaltusios moterys. Čia veikia Suaugusiųjų mokykla, kurioje moterys gali įsigyti pradinį, pagrindinį ir vidurinį išsilavinimą.
„Mokykla uždara, už Pataisos namų teritorijos mokinės neišeina“, – būtinai pabrėš direktorė. Juk kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Danijoje, nuteistieji mokytis eina į už įkalinimo įstaigų sienų esančias mokyklas, o po pamokų grįžta atgal.
„Mūsų mokinėms pamokos derinamos pagal jų režimą, prisitaikome prie jų, kai eina pietauti, gauna leidimą pirkti parduotuvėje ar turi kokių nors įpareigojimų“, – sako mokyklos direktorė.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ