Atšilus orui į miestų gatves tarsi ant podiumo išžygiuoja būrys ilgakojų gražuolių, norinčių pasipuikuoti atnaujintu garderobu. Garsių dizainerių vardai, žymūs prekės ženklai dažniausiai mena apie kokybę, žavi akį, tačiau yra ne kiekvienam prieinami. O gal visgi prabanga nėra tokia didelė kaip atrodo? Kuo iš tikrųjų dabinasi mūsų elitas, kas, kiek ir už kiek padirbinėjama, kaip turgūs „bendradarbiauja“ su aukštąja mada ir kokių priemonių imamasi falsifikatų jūrai užtvenkti?
Kai kurie mano, kad gera klastotė nuo originalo skiriasi tik kaina, kurią mokame už garsų vardą. „Auksarankių“ komanda nusprendė patikrinti, ar skiriasi suklastotų ir originialių žymaus gamintojo akinių kokybė. Ir ar tikrai atskirtumėte originalų dizainerio ir močiutės kaimo siuvykloje siūtą rūbą?
Tačiau nuostoliai už drabužių ar aksesuarų klastojimą skaičiuojami pinigine verte ir nėra patys skaudžiausi. Vaistų klastojimas šiandien– labai pelningas verslas. Manoma, kad 2010 m. visame pasaulyje suklastotų vaistų buvo parduota už 58 mlrd. eurų (per 90 % daugiau negu 2005 m.). Ar galime būti tikri, kad savo ar artimųjų sveikatą geriname, o ne atvirkščiai?
Ne ką mažiau klastojama buitinė technika. Dažnas taupumo sumetimais renkasi neoriginalų prietaisą ar jo dalį, tačiau retas susimąsto, kad tai gali kelti pavojų jo sveikatai. Klastočių Meka tituluojamoje Kinijoje vienas toks taupuolis, sprogus jo mobiliajam telefonui atsisveikino su gyvybe. Sprogimas suplėšė vyrui kaklo arteriją. Manoma, kad nelaimė įvyko, kai jis į savo mobilųjį telefoną įsidėjo naują akumuliatorių ir nusprendė jį įkrauti. Kai kinas įkrautą telefoną įsidėjo į viršutinę švarko kišenę, šis netikėtai sprogo.
Daugiau apie prekių klastojimą ir dėl to kylančius pavojus sužinosite šeštadienį 19 val. BTV laidoje „Auksarankiai“.