• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sostinės centre esantį Lukiškių tardymo izoliatorių numatoma iškelti į Vilniaus miesto pakraštį, maždaug už 2 km nuo Vilniaus rajono Pagirių gyvenvietės.

REKLAMA
REKLAMA

Šios įstaigos perkėlimo klausimus antradienį Teisingumo ministerijoje surengtame pasitarime aptarė Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybių bei Vilniaus apskrities viršininko administracijos vadovai, Teisingumo ministerijos, Kalėjimų departamento prie LR teisingumo ministerijos ir Vilniaus miesto Vyriausiojo policijos komisariato atstovai.

REKLAMA

Posėdyje savo argumentus taip pat išsakė netoli numatomos tardymo izoliatoriaus statybų vietos esančių gyvenviečių seniūnai.

Naujam tardymo izoliatoriui numatomas sklypas sostinės pakraštyje netoli Pagirių gyvenvietės yra vienas iš keturių Vilniaus apskrities viršininko administracijos šiam tikslui pasiūlytų laisvos valstybinės žemės sklypų. Minėtas sklypas būsimoms statyboms pasirinktas įvertinant tai, kad iš visų galimų sklypų Vilniaus mieste jis yra labiausiai nutolęs nuo gyvenamųjų namų. Jei būtų nuspręsta, kad ši vieta tardymo izoliatoriui nėra tinkama, jam statyti reikėtų ieškoti vietos kituose netoli Vilniaus esančiuose rajonuose.

REKLAMA
REKLAMA

Posėdžio dalyviai išsakė savo argumentus dėl parinkto sklypo tinkamumo tardymo izoliatoriaus statybai. Akcentuota palanki šio sklypo geografinė padėtis – jis yra pakankamai nutolęs nuo artimiausių gyvenviečių, tačiau ne per toli nuo Vilniaus miesto centro, kur dirba teismai, į kuriuos iš tardymo izoliatoriaus vežami įtariamieji. Pažymėta, kad didelis atstumas nuo Vilniaus miesto smarkiai padidintų konvojavimo išlaidas. Taip pat įvertinta šalia minėto sklypo esanti ir kuriama transporto infrastruktūra, geras susisiekimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seniūnai ir gyventojai nerimauja – pareigūnai ramina

Susitikimo metu taip pat buvo siekiama pateikti objektyvią informaciją Pagirių ir Juodšilių seniūnams, nerimaujantiems dėl būsimo tardymo izoliatoriaus kaimynystės įtakos šių gyvenviečių saugumui.

REKLAMA

Protestuojantys guventojai prie maždaug savaitę yra rodę plakatus “Nesąmonė”, “Lauk”, “Statykit čigonų tabore” ir pan.

Susitikimo metu, Kalėjimų departamento direktorius Saulius Vitkūnas ir Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Raimundas Dervinskas, remdamiesi statistiniais duomenimis apie nusikalstamumą šalies tardymo izoliatorių aplinkinėse teritorijose, užtikrino, kad tokių įstaigų buvimas neturi įtakos bendrai kriminogeninei situacijai ir nekelia pavojaus gyventojų ar jų turto saugumui.

REKLAMA

Šių pareigūnų nuomone, pastačius modernų tardymo izoliatorių aplinkinėse vietovėse saugumas tik padidėtų, nes tokia įstaiga būtų nuolat stebima vaizdo kameromis, aplinkinės teritorijos apšviestos, policija operatyviai reaguotų į netoliese vykstančius incidentus.

Iškelti Lukiškių tardymo izoliatorių iš Vilniaus miesto centro Vyriausybė nusprendė praėjusių metų gruodį. Tam pritaria ir dauguma vilniečių: 67 proc. iš 800 žmonių, dalyvavusių birželio mėnesį sostinės Savivaldybės interneto svetainėje paskelbtoje apklausoje, pasisakė už tai, kad laisvės atėmimo įstaiga iš Lukiškių aikštės būtų iškelta už miesto. Dauguma Vilniaus miesto tarybos frakcijų, svarsčiusių Lukiškių tardymo izoliatoriaus klausimą, pasisakė už šios įstaigos perkėlimą į laisvą sklypą ne Vilniaus miesto teritorijoje, o neradus tinkamo sklypo – už perkėlimą į teritoriją šalia Pagirių gyvenvietės.

Aiškumo dar nėra

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiek anksčiau "Balsui.lt" Kalėjimų departamento atstovas spaudai Gintautas Stalnionis pabrėžė, jog šiuo metu rengiama tik galimybių studija. Joks sprendimas dėl konkretaus sklypo nėra priimtas. Pasak ji, bet kokios vietovės paminėjimas sukelia vietos gyventojų išgąstį ir protestus.

"Tai tikrai daug saugesnis objektas, nei koks sąvartynas arba net infekcinė ligoninė, bet tuojau pasklinda kalbos, neva apylinkėse suklestės prostitucija ir narkomanija. Tai absurdas, nes aplink Lukiškių kalėjimą tokio suklestėjimo nematyti. Tai įstaiga, kuri saugoma net iš išorės. Deja, pasitaiko, kad žmonės tokiais paistalais tiki", - sakė atstovas spaudai.

REKLAMA

Nei šiais, nei kitais metais perkėlimas neprasidės. "dar neparinktas sklypas, o jį parinkus - palapinių miestelio neatidarysi", - juokavo G. Stalnionis.

Kad įkalinimo įstaigai Vilniaus centre – ne vieta, Vyriausybė nusprendė dar praėjusių metų gruodį. Be to, tardymo izoliatorius, kuriame yra 864 vietos, nuolatos perpildytas. Ne ką geresnė padėtis ir kalėjime, kuriame laikoma 160 nuteistųjų, iš kurių 80 – iki gyvos galvos. Lukiškių saugumą užtikrinti darosi vis sunkiau, be to, šalia įkalinimo įstaigos yra dvi vaikų mokymo įstaigos, vieną jų nuo kalėjimo tvoros skiria vos keli metrai. Kalėjimas pastatytas 1904 metais.

Finansavimo problemos

REKLAMA

Šimtmetį veikiantis Lukiškių kalėjimas ir po juo esanti žemė vertinama šimtais milijonų litų, tačiau "Balsas.lt" kalbinti departamento pareigūnai teigė, jog preliminarūs paskaičiavimai rodo, kad pardavus pastatą naujo statybai lėšų neužteks.  Sklypo kaina - tik popieriuje, kadangi griauti ir statyti kažką  naujo - nelabai išeina. Mat bent dalis pastato - ypač Nikolajaus Stebukladario cerkvė - yra saugotinas kultūros paveldo objektas. Neišvengiamai reikės papildomo valstybės finansavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų