Biologams pavyko paaiškinti, kodėl tarakonai užlaiko kvėpavimą ilgiau nei 40 minučių. Tai jie daro norėdami išsaugoti drėgmę. Tyrėjų staripsnis buvo išspausdintas žurnale "The Journal of Experimental Biology", o trumpa jo santrauka pateikiama žurnale "New Scientist".
Tyrimo metu buvo analizuojami marmuriniai tarakonai Nauphoeta cinerea. Mokslininkai šiuos vabzdžius patalpino aplinkose su skirtingu drėgmės, deguonies ir anglies dvideginio kiekiu. Iki šiol egzistavo keletas tarakonų gebėjimo sulaikyti kvėpavimą paaiškinimų. Pavyzdžiui, buvo spėjama, kad šie vabzdžiai nekvėpuoja, kai CO2 lygis pernelyg aukštas, arba kai pernelyg daug deguonies turintis oras gali pažeisti tarakonų vidaus organus (dėl šios priežasties kvėpavimą sulaiko kai kurios drugelių lėliukės).
Pasirodė, kad visi šie aiškinimai nėra teisingi. Biologai aptiko priklausomybę tarp oro drėgnumo ir N. cinerea rūšies tarakonų kvėpavimo. Mokslininkai mano, kad tarakonai sulaiko kvėpavimą norėdami išsaugoti drėgmę, kuri prarandama šio proceso metu.
Mokslininkų teigimu, toks adaptacijos mechanizmas itin praverčia sausuose regionuose. Jie pažymi, kad šis triukas - tik dar vienas neįtikėtino šių būtybių gebėjimo prisitaikyti įrodymas. Mokslininkai pažymi, kad net ir globalinio atšilimo metu, kai daugelyje regionų prasidės sausros, tarakonai jau bus pasirengę klimato pokyčiams.