Praėjusį penktadienį startavęs „Tamsos riteris“, ilgai lauktas Betmeno nuotykių tęsinys, per savaitgalį surinko rekordinę pinigų sumą – 153,3 milijonus JAV dolerių. Lietuvoje filmo premjera – liepos 25 dieną. Taigi, kodėl vis tik būtina jį pamatyti?
Penkios priežastys pamatyti „Tamsos riterį“
Ši vasara nepagailėjo mums nei triukšmingų premjerų („Geležinis žmogus“, „Kung Fu Panda“), nei įspūdingų sugrįžimų („Indiana Džonsas ir krištolinės kaukolės karalystė“, „Nerealusis Halkas“). Tačiau pats didžiausias ir laukiamiausias įvykis šią vasarą – tai filmo „Tamsos riteris“ premjera.
Lūkesčiai yra didžiuliai, fanatai „lyg ant adatų“, daugiau nei pusę metų mito tik nuogirdomis ir trumpomis žinutėmis. Rezultatas jau čia pat, ir šiame straipsnyje norėtųsi trumpai apžvelgti, kodėl „Tamsos riteris“ jau yra šių metų įvykis nr. 1, ir kodėl jis pretenduoja tapti visų laikų geriausiu filmu-komiksu:
1. Džokeris. Tokio blogiečio, berniukai ir mergaitės, dar nebuvo. Treileriuose girdimas pamišėliškas balsas ir ekrane „žavingai“ padažytas veidas sukausto vos per kelias sekundes ir belieka patikėti tais, kurie teigia, kad Heathas Ledgeris nesuvaidino Džokerio, o juo tiesiog tapo. Tamsiomis spalvomis personažą nudažo ir tragiška Heatho mirtis apsinuodijus vaistais. Spėjama, kad vaidmuo „Tamsos riteryje“ buvo viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių jį pradėjo kankinti nemiga, kurią jis bandė gydytis nesveikais migdomųjų kiekiais. Gali būti, kad visiškas įsigilinimas į vaidmenį (Heathas užsidarė viešbutyje visam mėnesiui bandydamas sukurti Džokerio personažą, aprašė savo įspūdžius dienoraštyje ir be perstojo skaitė „tamsiuosius“ Betmeno komiksus) ir nuvarė vieną talentingiausių ir charizmatiškiausių naujosios kartos aktorių į kapus bei, kaip bebūtų ironiška, pavertė Holivudo ikona. Įdomus faktas: anksčiau Džokerį suvaidinęs Jackas Nicholsonas teigia įspėjęs Ledgerį, tačiau lieka neaišku dėl ko: ar dėl vaisto „Ambieno“, ar dėl personažo. Tai palieka dar vieną tamsią dėmę ant šio personažo violetinio kostiumo...
2. Christopheris Nolanas. Vienas talentingiausių jaunųjų Holivudo režisierių, dažnai statomas į tą pačią eilę su Darrenu Aranofsky („Rekviem svajonei“, „Versmė“) ir Davidu Fincheriu („Septyni“, „Kovos klubas“, „Zodiakas“), nėra nuvylęs publikos. Filmas „Memento“ staigiai tapo kultinis, o „Prestižas“ nukonkuravo panašiu metu pasirodžiusį „Iliuzionistą“ su Edwardu Nortonu. Ir, be abejo, nepamirškime „Betmeno: pradžios“, kuri sugrąžino Šikšnosparniui garbę (nors „Betmenas ir Robinas“ turi savo fluorescentinio, kičinio „žavesio“, su gėjišku Clooney’io Betmenu ir didvyrio kostiumu su speneliais). Su broliu Jonathanu ir scenaristu Davidu Goyeriu sugalvojęs savą Betmeno versiją, Nolanas atitolina „Tamsos riterį“ nuo standartinių filmų apie superherojų. Jei tikėsime atsiliepimais, šis filmas prilygsta Michaelo Manno „Karščiui“ ar net antram „Krikštatėviui“, kaip teigia režisierius Kevinas Smithas („Dogma“). Įdomiausia, kad daugelis rašo apie „Tamsos riterį“ kaip apie tamsų, pesimistinį ir gąsdinantį trilerį, kurio vaikučiams geriau nežiūrėti, o ne kaip apie filmą-komiksą. Tai gali kelti grėsmę pačiam žanrui. Ką gi, karalius mirė, tegyvuoja karalius?
3. Christianas Bale‘as. Šio aktoriaus darbus visada įdomu žiūrėti, net ir tuos, kurie gali pasirodyti visiškais niekalais, kaip „Ugnies siautėjimas“ ar „Ekvilibriumas“. Laikui bėgant šie filmai nepasimiršta ir įgauna bent šiokį tokį kultinį atspalvį. Be to, jo fizinės metamorfozės visad žavėjo žiūrovus. Po filmo „Mašinistas“, kurio filmavimo metu jis svėrė nepilnus 60 kilogramų, jis privalėjo priaugti 50 kilogramų ir atgauti formą „Betmenui:pradžiai“. Ir jam tai tobulai pavyko, nors kainavo labai daug jėgų. Kai kurių apžvalgininkų teigimu, Ledgerio pasirodymas užgožia Bale’o vaidybą, tačiau ir jis yra vertinamas labai gerai. Paties aktoriaus teigimu, darbas antrame filme apie Betmeną buvo daug lengvesnis ir jis jautė turįs šį personažą, kaip savo nuosavybę. Tokio pasitikėjimo savimi pavydėtų ir pats Briusas Veinas. Jei visgi abejojate Bale’u, pažiūrėkit „Traukinį į Jumą“ ar „Išsigelbėjimo aušrą“, ir abejonės praeis. Ir spėkit, kas gi vaidins Džoną Konorą naujausiame filme apie Terminatorių.
4. Besivystanti istorija. Džiugu matyti atgaivintos istorijos vientisumą. Atsiribojęs nuo gotiškos Burtono interpretacijos ir Schumacherio „tuštybių mugės“, Nolanas pradėjo tamsią ir tikrovišką kelionę į Briuso Veino asmenybę. „Betmene:pradžioj“ svarbiausia buvo baimė, „Tamsos riteryje“ – pasirinkimas tarp gėrio ir blogio. Nors ir truputį nuvylęs su pirmosios serijos blogiukas (Liamo Neesono Ra’as al Ghulas nebuvo labai ryškus, o Cilliano Murphy Baidyklė, deja, ekrane pasirodė tik trumpam), Nolanas atsigriebia antrojoje. Visi jau seniausiai žinojo, kad Džokeris bus pagrindinis antiherojus, tačiau mums suteikiama galimybė pažvelgti į kito superblogiuko gimimą. Nolano teigimu, būtent Harvio Dento, kaip tragiškos figūros, virtimas Dviveidžiu yra filmo pagrindas. Dviveidis nebus tradicinis blogietis – Nolanų fantazijos dėka jis tapo pamišusiu linčiuotoju, kuris savais būdais (moneta ypatingai svarbi) kovoja su nusikalstamumu. Aarono Eckharto, suvaidinusio Dviveidį, žodžiais, Dentas turi teisingumo jausmą ir išlieka ištikimas sau – jis nėra blogas vaikinas, ne visai. Džiaugsmą kelia ir tai, kad filmuotis sugrįžo Michaelas Caine’as, Morganas Freemanas ir Gary Oldmanas (ir tai, kad negrįžo Katie Homes).
5. Susižavėję kritikai.
„Ambicingas, pilnakraujis epas apie nusikaltėlius, kurio užmojai ir moralinis sudėtingumas suteikia daug malonumo, tikrai protinga pop pramoga, kuri patenkins visus lūkesčius, kurie atsirado po pirmosios dalies, ir dar daugiau. (Justinas Changas, Variety)“;
„Nolanas nori įrodyti, kad filmas apie superdidvyrius nebūtinai turi būti vienkartinis, efektais grįstas „greitas maistas“, ir tu negali nesižavėti jo ambicijomis. (Davidas Ansenas, Newsweek)“;
„Įsimenantis ir nerealus „Tamsos riteris“ skrieja ant nesuvaržytos fantazijos sparnų (Peteris Traversas, Rolling Stone)“.
Laukti liko nedaug...