Sendaikčiais prekiavęs aistringas kolekcionierius čečėnas, pirštines ir kojines turgavietėje pirkėjams siūlęs pensininkas ir naudotais automobiliais prekiavęs jaunas kaunietis – visus juos sieja tragiška lemtis. Dviejų prekybininkų nužudymus ir vieno jų dingimą jau kuris laikas tiria teisėsaugininkai, tik atrodo, jog tyrimas patekęs aklavietę.
Niekas nepasigedo
Lietuvoje jau ne vienus metus gyvenęs sendaikčių prekeivis čečėnas Achtamas Tagaibekovas (47 m.) savo bute Klaipėdoje, Turgaus aikštėje, negyvas išgulėjo porą metų – kūnas jau buvo pavirtęs į mumiją. Neseniai ekspertai nustatė, jog vonioje rastas A. Tagaibekovas buvo nužudytas – subadytas nenustatytu įrankiu, kurio, pasak pareigūnų, negalima priskirti jokiai šaltųjų ginklų rūšiai. Nusikaltėlis ar nusikaltėliai nužudymą buvo gerai apgalvoję – nudurto prekeivio kūnas buvo įkeltas į vonią, nuo grindų nuvalyti kraujo pėdsakai, o kad greitai nepasklistų yrančio lavono tvaikas, buvo paliktas praviras langas.
„Sunku pasakyti, kodėl žmogaus taip ilgai niekas nepasigedo. Nors jis artimųjų Lietuvoje neturėjo, buvo našlaitis, o artimiausi jo draugai gyveno Vokietijoje, keista, kad jo nepasigedo nei kaimynai, nei komunalininkai, kurie paprastai sukrunta vos keletą mėnesių nesulaukę įmokų už paslaugas“, – svarstė Klaipėdos apygardos prokuratūros atstovė Palmira Martinkienė. Greičiausiai įspėjimo raštai apie skolas buvo susikaupę pašto dėžutėje, o komunaliniai patarnavimai bute galėjo būti išjungti. „Duomenų, kad kažkas kitas būtų apmokėjęs nužudytojo sąskaitas, nėra“, – pridūrė P. Martinkienė.
Mažai su kuo bendravusio turgaus prekeivio kaimynai galėjo būti pamanę, kad jis išvykęs pas draugus į Vokietiją. Kai kurie namo gyventojai netgi tikino girdėję kalbų, jog A. Tagaibekovas buvęs pastebėtas Vokietijoje.
Kaip tik tolimi A. Tagaibekovo giminaičiai iš Vokietijos jo ir pasigedo – sakė nieko apie jį nežinantys jau dvejus metus, nuo 2010 metų balandžio.
„Jis mums pasakojo esantis tadžikas. Buvo labai geras žmogus, prekiavo metalais. Visi turgaus prekiautojai jį pažinojo. Nežinia, kam jis galėjo užkliūti“, – stebėjosi A. Tagaibekovą pažinoję turgaus prekeiviai.
Kas tiksliai pasisavinta iš buto, vis dar aiškinamasi, mat jis buvo kraute prikrautas įvairiausių daiktų – A. Tagaibekovas mėgo kolekcionuoti įvairias senienas. Vis dėlto abejojama, ar jis turėjo itin vertingų daiktų – manoma, kad brangiausi buvo įvairūs kariniai apdovanojimai. Tiesa, suradus lavoną pasklido kalbos, jog čečėnas turėjęs brangakmenių ir itin retų, brangių monetų.
Neoficialiais duomenimis, dėl A. Tagaibekovo nužudymo apklaustas šiuo metu kalintis asmuo, bet kol kas niekam jokie įtarimai nepareikšti. „Neturime kuo pasigirti. Jokių naujienų“, – patikino P. Martinkienė.
Nėra už ko nusitverti
„Tamsi byla“, – taip Jonavos turgavietėje pirštinėmis ir kojinėmis prekiavusio pensininko Vito Šaukščiaus (64 m.) nužudymo tyrimą apibūdino Jonavos policijos komisariato atstovas Mindaugas Juknys. Mažiausiai trimis peilio dūriais į širdies plotą nužudytas jonaviškis buvo rastas savo bute Kosmonautų gatvėje. Buvo išsiskyręs, gyveno vienas, o jo pasigedo ne artimieji, bet turguje nesulaukę kiti prekybininkai. Jie paskambino į policiją ir pranešė jau kuris laikas nematę V. Šaukščiaus, taigi sunerimę.
Policininkai į pensininko butą antrajame daugiabučio namo aukšte pateko per langą ir netrukus aptiko kruvinoje lovoje gulintį buto šeimininko kūną.
„Kiek žinau, jokių skolų jis neturėjo, priešų – juo labiau. Nebuvo girtuoklis, kompanijų į namus nesivedžiodavo. Net neįsivaizduojame, kas jį galėjo nužudyti“, – sakė daržovėmis turguje prekiaujantys žmonės.
Kriminalistai bute neaptiko grumtynių pėdsakų, o išeidamas iš buto žudikas (ar žudikai) užrakino duris. Teisėsaugos akiratyje V. Šaukščius buvo atsidūręs dėl prekybos kontrabandiniais rūkalais, tad neatmetama versija, kad jo nužudymas gali būti susijęs su šia nelegalia veikla.
„Nėra už ko nusitverti. Pareigūnai tikrina visas įmanomas versijas, tačiau kol kas – niekas neaišku“, – sakė M. Juknys.
Su žmogžudyste nesusijęs
Turguje jau kurį laiką sklando kalbos, jog su V. Šaukščiaus nužudymu galinti būti susijusi kito turgaus prekeivio mirtis. Gegužės pabaigoje iš gyvenimo pasitraukė tame pačiame Jonavos turguje duonos gaminiais prekiavęs jonaviškis Egidijus D. (48 m.) – pasikorė garaže. Jis paliko nemažas skolas. Paaiškėjo, jog su duoną tiekiančiomis kepyklomis Egidijus D. sudarinėjo fiktyvias sutartis, padirbinėjo savo darbuotojų parašus ir ant nieko nežinančių žmonių pečių „pakabino“ nemenkas, dešimtis tūkstančių litų siekiančias, skolas. Vis dėlto, anot kai kurių turgaus prekeivių, Egidijus D. galėjęs pasitraukti iš gyvenimo ne tik dėl savo aferų ir didelių skolų – prieš kurį laiką jis buvo apklaustas V. Šaukščiaus nužudymą tiriančių pareigūnų.
„Po Egidijaus savižudybės pasklido kalbos, jog jis V. Šaukščių galėjo nužudyti dėl pinigų – esą buvęs jam skolingas, o supratęs, kad pareigūnai jį išaiškino, išsigando ir pasiryžo pasitraukti iš gyvenimo. Tačiau galiu patvirtinti, jog šitokios kalbos neturi jokio pagrindo ir yra paprasčiausi plepalai“, – atskleidė M. Juknys. Kaip ir nužudytasis V. Šaukščius, Egidijus D. buvo baustas už prekybą kontrabandinėmis cigaretėmis.
Dingo kaip į vandenį
Lyg į vandenį prapuolė pernai vasario 21-osios rytą iš savo namų Kaune, Partizanų gatvėje, išvažiavęs naudotų automobilių prekeivis Vaidotas Čepukonis (31 m.). Vakare jis dar paskambino savo draugei, o netrukus visi jo turimi mobilieji telefonai buvo išjungti.
V. Čepukonio dingimo vakarą už keleto kilometrų esančios Žemgulio gatvės 9-ojo namo gyventojai savo kieme pastebėjo iki tol nematytą automobilį – žalią „Mercedes'ą“ tranzitiniais numeriais. Po medžiais pastatyto automobilio šviesos buvo neišjungtos, vairuotojo pusės stiklas – praviras.
Gyventojai iš pradžių vieni per kitus bandė išsiaiškinti, kam priklauso įtartinas automobilis, o vėliau pranešė policijai. Paaiškėjo, jog tris dienas su įjungtomis šviesomis kieme prastovėjęs automobilis priklauso V. Čepukoniui.
Manoma, kad į Žemgulio gatvės 9-ojo namo kiemą V. Čepukonis atvažiavo pats. Kai kurie liudininkai tikino, jog automobilis į kiemą įriedėjo jau sutemus – apie aštuntą vakaro, iš jo galėjo sklisti garsi muzika. Ar V. Čepukonis atvažiavo vienas, ar su kažkuo ir kur, palikęs savo automobilį, išvažiavo ar išėjo – neaišku iki šiol.
„Praėjo jau nemažai laiko, o iki šiol neturime jokių duomenų apie asmens buvimo vietą. Kūnas taip pat nerastas“, – patvirtino Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėjas Marius Baltaševičius. Pasak jo, lyg ir buvo gauta informacija, kad jauno vyro nebėra tarp gyvųjų, tačiau kol nėra kūno, pareigūnai negali to patvirtinti. V. Čepukonis buvo žinomas teisėsaugininkams – oficialiai jokiai Kauno nusikalstamai grupuotei nepriklausė, bet, „Akistatos“ šaltinių teigimu, ryšių su nusikalstamu pasauliu turėjo. „Daugelis jo draugų taip pat neblogai žinomi teisėsaugai. Visi jie buvo apklausti, bet akivaizdu, jog jie ne viską pasako“, – atskleidė šaltinis. Manoma, kad V. Čepukonis gali būti nužudytas.
TIK FAKTAI:
2011 metais Lietuvoje buvo įvykdyti 204 nužudymai, o 2010 metais – 217.
Šiemet visoje šalyje iki gegužės mėnesio jau užfiksuota 91 žmogžudystė. Iš jų 74,7 procentai (69 žmogžudystės) buvo išaiškinta.
Iš šiemet užfiksuotų žmogžudysčių net 53 įvykdė neblaivūs asmenys. 34 nužudymai buvo įvykdyti grupės asmenų.
Daugiausiai nužudymų – 10 – šiemet užregistruota Kaune. Aštuoni nužudymai įvykdyti Vilniuje, o Panevėžyje – šeši.
Lietuva vis dar pirmauja Europoje pagal žmogžudysčių skaičių. 2010 metais 100 000 gyventojų teko 4,8 nužudymo, o pernai – 4,7 nužudymo.
Giedrė POTELIŪNAITĖ