Taivano sąsiauryje šiuo metu tvyro didžiausia per daugelį metų įtampa, Pekinui surengus iki šiol didžiausias savo karines pratybas, kai saloje apsilankė JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi.
Tsai Ing-wen savo komentarus išsakė per susitikimą su JAV mokslininkų delegacija, atvykusia salai minint 64-ąsias Kinijos artilerijos atakų, vadinamų „Rugpjūčio 23-osios bombardavimu“, metines.
„Tas mūšis už mūsų tėvynę parodė pasauliui, kad jokia grėsmė negali pakirsti Taivano žmonių ryžto ginti savo valstybę – nei praeityje, nei dabar, nei ateityje“, – kalbėjo prezidentė.
1958 metais Kinijos kariuomenė paleido 470 tūkst. sviedinių į Dzinmeno salas ir netoliese esančias saleles. Per 44 dienas trukusį puolimą žuvo 618 žmonių.
Taivanas, turintis 23 mln. gyventojų, gyvena nuolatinės Kinijos invazijos grėsmės sąlygomis. Kinija autonominę, demokratiškai valdomą salą laiko savo teritorijos dalimi ir ne kartą sakė, kad kada nors ją susigrąžins, prireikus – jėga.
Pekinas labai kritiškai žiūri į bet kokią diplomatinę paramą Taivanui, galinčią sudaryti salos tarptautinio legitimumo regimybę, taip pat vis aštriau reaguoja į Vakarų šalių pareigūnų ir politikų vizitus.
Po N. Pelosi vizito Kinija surengė oro ir jūrų pajėgų pratybas aplink salą, kurių metu paleido kelias balistines raketas į vandenis prie Taivano – vieną judriausių pasaulyje laivybos maršrutų. Tai buvo pirmas kartas, kai Kinija žengė tokį žingsnį nuo 10-o dešimtmečio vidurio.
Taibėjus apkaltino Pekiną pasinaudojus N. Pelosi vizitu kaip pretekstu surengti įsiveržimo repeticiją.