Kinija savarankišką Taivaną laiko savo teritorija ir žada jį vieną dieną susigražinti, net jėga, jei to prireiktų. Pekino ir Taibėjaus santykiai pablogėjo 2016 metais saloje į valdžią atėjus prezidentei Tsai Ing-wen, nepriklausomybės šalininkei.
Pekinas didina diplomatinį ir karinį spaudimą Taivanui, o kinų karo lėktuvų skrydžių netoli salos smarkiai padaugėjo pernai, po tuometinės JAV Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi (Nensi Pelouzi) vizito.
Taivano gynybos ministerijos pranešime nurodoma, kad nuo trečiadienio ryto iki ketvirtadienio ryto prie salos pastebėti 68 kinų lėktuvai ir 10 laivų.
Taibėjus jau buvo sakęs, kad kai kurie šių lėktuvų ir laivų vyksta į bendras jūrų ir oro pajėgų pratybas su kinų lėktuvnešiu „Shandong“ neskelbiamame rajone vakarinėje Ramiojo vandenyno dalyje.
„Shandong“, vienas iš dviejų eksploatuojamų Kinijos lėktuvnešių, pirmadienį buvo pastebėtas už maždaug 60 jūrmylių į pietryčius nuo Taivano, plaukiantis į Ramųjį vandenyną, sakė Taibėjus.
Japonijos gynybos ministerija trečiadienį paskelbė, kad jos karinis laivynas pastebėjo šešis laivus, įskaitant fregatas, eskadrinius minininkus ir „Shandong“, plaukiančius už maždaug 650 km į pietus nuo Mijako salos, esančios į rytus nuo Taivano.
Ministerija taip pat patvirtino, kad pastebėta nuo „Shandong“ kylančių lėktuvų bei sraigtasparnių.