Ką daryti, jei nutraukus maitinimą pienu vaiko apetitas – tiesiog prastas? Kokio dydžio turi būti porcijos? Kokį meniu pateikti? Šie ir kiti panašūs klausimai kamuoja daugelį tėvų. Pristatome, kaip tokius kasdienius rūpesčius sprendžia italai.
Be prievartos
Guseppe Ferrari – žymus Italijos pediatras, Turino Mauriciano ligoninės Neonatologijos ir pediatrijos skyriaus vyriausiasis gydytojas – knygoje „Laimingas vaikas“ tikina, kad vienodas maistas nereiškia blogo maitinimo. Juo labiau – neslopina vaiko apetito.
„Vaiko mityba atjunkius jį nuo krūties neturi būti grindžiama prievarta. Tai turi būti svarbaus gyvenimo aspekto – atradimo – procesas dalyvaujant tėvams ir vaikams, kuris su didžiausiu nuolaidumu suteiktų vaikui galimybę laisvai gauti jam tinkamiausią maistą. Jame turi būti du pagrindiniai komponentai: pienas ar jo produktai ir mėsa bei jos pakaitalai. Kartais pirmaisiais gyvenimo metais to, kas jiems paprastai būna ruošiama, vaikai nevalgo tik todėl, kad jiems nusibodo įprastas maistas“, – teigia pediatras.
Populiariausi tėvų užduodami klausimai
Kada reikia pradėti ruošti sudėtingesnius patiekalus?
G. Ferrari atsakymas paprastas – kai vaikas, atsisėdęs su tėvais prie stalo, rodo susidomėjimą valgiais. „Šiuo atveju teisingiausia būti duoti jam paragauti, paprastai vaikai parodo, ar jiems tai patinka“, – knygoje tikina gydytojas. Vis dėlto kitą dieną, pasiūlius vaikui to paties patikusio maisto, jis gali tiesiog imti ir atsisakyti. Italų pediatras tai įvardija kaip „nuostabųjį periodą“, kai tėvų ir vaikų abipusis bendravimas grindžiamas ant žemės, drabužių bei sienų mėtomais maisto produktais. Tai praeis.
Ar vaikas turi suvalgyti visą paruoštą maistą?
Šiuo atveju G. Ferrari kategoriškas – vaikas valgo tiek, kiek nori: „Jei jis atsitraukia nuo maisto, jokiu būdu neturi būti verčiamas valgyti. Kai kada, ypač po atjunkymo, jam gali nepavykti suvalgyti visos „sriubytės“, nes ji „ne tokia, kaip pienas“. Šiuo atveju reikia sumažinti sultinio kiekį, o ryžių ir mėsos palikti tiek pat.“
Ar daržovių sultinį reikia sūdyti?
Anot pediatro, mamos mano, kad pagerina maisto skonį jį pasūdydamos. „Iš tiesų tai – klaida. Vaiko geriau nepratinti prie sūraus skonio, o sūdyto maisto reikėtų siūlyti kaip įmanoma vėliau“, – tikina G. Ferrari.
Ar cukrus kenkia?
Gydytojo nuomone, cukrus yra dar vienas mamų susikurtas stereotipas. Mamos nenoriai vartoja paprastą cukrų, nes bijo, kad jis sukels žarnyno sutrikimų. Tačiau cukraus pavojus yra kitur. Per didelis jo kiekis gali būti medžiagų apykaitos ligų priežastis.
Pediatras G. Ferrari primena, kad vaiko maitinimas yra rimtas dalykas. Vien dėl to, kad turi būti paprastas ir tenkinantis jo poreikius, o ne suaugusiųjų fantazijas.