„Empower“ Tailando organizacija, kuri padeda šalies seksualinių paslaugų sferos darbuotojams, šiais metais švenčia 25 metų sukaktį. Ta proga CNN paėmė interviu iš organizacijos įkūrėjos, siekiančios savo šalyje legalizuoti prostituciją.
Tailando prostitutės: dirbame kaip visi, tad visuomenė turėtų mus gerbti
Šios organizacijos centrinė būstinė yra Bankoko raudonųjų žibintų rajone, tačiau atstovybės veikia ir kitose šalies dalyse, tarkim, tarp turistų itin populiarioje Puketo saloje. Sekso industrijos darbuotojoms ši organizacija suteikia galimybę lankyti nemokamus anglų kalbos kursus, pataria sveikatos, teisės ir kitais klausimais. Taip pat ji stengiasi įtikinti valžia taikyti specialias garantijas šios industrijos darbuotojams bei legalizuoti prostituciją.
Organizacijos įkūrėja Khun Chantawipa (Noi) Apisuk atsakė į CNN televizijos klausimus apie būtinybę legalizuoti prostituciją, pripažinti faktą, jog šios industrijos darbuotojai prisideda prie šalies ekonominio augimo bei apie prekybą moterimis.
„Baro mergaitėmis savęs nevadiname“
Noi pasakoja, kad šią organizaciją įkūrė grupė moterų (savanorių ir sekso industrijos darbuotojų), kurias siejo kalba ir gyvenimo patirtis. Priešingai nei dauguma kitų šioje srityje veikiančių organizacijų, „Empower“ laikosi neutralios pozicijos ir nesistengia atkalbėti savo narių nuo pasirinkto amato: „Nervina tai, kad 25 metus mes privalome sau kartoti, kad seksualinis darbas taip pat yra darbas. Šios srities darbuotojos taip pat dirba, tad joms turi būti taikomos tokios pačios garantijos kaip ir kitiems, be to visuomenė turėtu jas taip pat gerbti“, - pasakojo Noi. Taip pat ji pridūrė, kad ši moterų grupė nevadina savęs baro mergaitėmis, taip pat vengia žodžio prostitutės, nes šis žodis savyje turi neigiamą senovinį antspaudą. Nepasaisant to, kad organizacija veikia remdamasi šiek tiek kitais principais nei tradicinės labdaros ar paramos grupės, prie jos, anot Noi, per pastaruosius 25 metus prisijungė maždaug 50 tūkstančių industrijos darbuotojų: „Empower“, tai erdvė, kur galima ginti žmogaus teises, taip pat skatinti pokyčius politikoje. Šią organizaciją pagrinde valdo seksualinių paslaugų darbuotojos, kurios padeda užtikrinti svarbiausias teises, tokias kaip teisė į mokslą, sveikatos apsaugą, bendruomeninį gyvenimą.
Indėlis į šalies ekonomiką
Pabrėždama, jog Tailande seksualinės paslaugos labai svarbios, Noi prasitaria, kad šios darbuotojos dažnai savo šeimose atlieka šeimos galvos funkcijas. Jos išlaiko nuo penkių iki aštuonių kitų suaugusiųjų: „Didelė turizmo industrijos dalis remiasi seksualinių paslaugų teikimu, tai sudaro iki 7% bendrojo vidaus produkto, daugiau nei ryžių eksportas. Tarptautinė darbo organizacija išsiaiškino, kad šie žmonės kasmet persiunčia maždaug 300 milijonus JAV dolerių savo šeimoms į šalies agrarinius regionus, o tai yra daug daugiau pinigų nei skiriama valdžios proejektuose.“
Beje, dauguma darbuotojų dirba pasilinksminimo įstaigose padavėjomis, šokėjomis, dainininkėmis, masažistėmis ar tiesiog bendrauja su klientais: „Nė viena iš šių veiklų nėra nelegali, įstaigos taip pat gali būti teisiškai registruotos. Seksualinių paslaugų darbuotojams taip pat turi būti taikomi Tailando darbo kodeksai ir įstatymai, tai suteiktų jiems tokią pat apsaugą, kuria mėgaujasi kitų sričių darbuotojai.“
Pokyčių belaukiant
Noi pasakoja, kad nuo savo veiklos pradžios joms teko dirbti su maždaug dešimčia pasikeitusių Tailando vyriausybių. Su vienomis vyriausybėmis jie bendradarbiavo, spręsdami tokias problemas, kaip ŽIV ar vaikų išnaudojimas, kitos pasinaudojo šios industrijos atstovais kaip atpirkimo ožiais ar leido jų santaupoms prisidėti prie šalies augimo. Ši organizacija yra pripažinta Neformaliojo lavinimo departamento ir Visuomenės sveikatos departamento, be to, dirbo kartu su Teisingumo, Kultūros bei Žmogiškųjų išteklių ir plėtros ministerijomis. Noi teigia, kad jie vis dar laukia vyriausybės, kuri įvykdys konkrečias politines reformas, padėsiančias pagerinti šios srities darbuotojų gyvenimus. Kol to laukiama, dauguma panašių organizacijų daro vieną klaidą - nedaro skirtumo tarp atvykusių seksualinių paslaugų teikėjų ir moterų, kurios prostitutėmis tapo prieš savo valią: „Mano manymu, dauguma gelbėjimo operacijų ir susijusių suėmimų tik prisideda prie padėties blogėjimo ir darbuotojų traumavimo. O štai mūsų valdomame bare „Can Do“ veikia galimų salygų šioje srityje modelis – darbuotojai turi išeigines, be to turi socialines garantijas. Mes įrodėme, kad galima sukurti saugią ir skaidrią darbo vietą šioje industrijoje.“