Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tony Blairas (Tonis Bleras) trečiadienį, regis, turi bendrais bruožais išdėstyti britų karių išvedimo iš Irako pradžios grafiką, o žiniasklaidos pranešimuose nurodoma, kad iki šių metų pabaigos namo gali grįžti 3 tūkst. karių.
Britų laikraščiai ir televizijos praneša, jog T.Blairas pasakys parlamentui, kad laipsniškas išvedimas pradedamas tokiu metu, kai Irako pajėgos perima didesnę saugumo kontrolę šalies pietuose.
Ministro pirmininko atstovas atsisakė komentuoti šiuos pranešimus, bet sakė, kad parlamentas pirmiausia bus informuotas apie bet kokį pranešimą dėl Irako.
Karių išvedimo plano patvirtinimas būtų simboliškas T.Blairui, kuris šiais metais turi pasitraukti iš savo posto. Prieš ketverius metus priimtas jo sprendimas paremti JAV vadovaujamą invaziją į Iraką buvo itin nepopuliarus ir temdė paskutinius jo darbo ministro pirmininko poste metus.
Žiniasklaidos pranešimuose teigiama, jog T.Blairas pasakys parlamentui, kad iki vasaros iš Irako bus išvesta 1,5 tūkst. karių. Bulvarinis laikraštis "The Sun" rašė, kad pirmieji kariai namo grįš jau balandį.
Dar 1,5 tūkst. karių gali būti išvesta iki šių metų pabaigos, pranešė "BBC News", "The Sun" ir "The Times".
Didžioji Britanija Pietų Irake yra dislokavusi 7,1 tūkst. savo karių.
Laikraštis "Financial Times" rašo, kad T.Blairas pirmiausia sumažins karių skaičių 1,6 tūkst., o "The Guardian" - kad tūkstančiu. Nurodoma, kad visi britų kariai iš Irako turėtų būti išvesti iki 2008 metų pabaigos.
T.Blairas, kaip tikimasi, pasakys, kad išvedimas atspindi britų sėkmę Pietų Irake, teigiama žinaisklaidos pranešimuose.
JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džoržas V.Bušas), kuris antradienį kalbėjosi su T.Blairu, atrodė optimistiškai nusiteikęs dėl britų karių išvedimo ir išreiškė viltį, kad jų pavyzdžiu galės pasekti JAV pajėgos, kai susidarys tam tinkamos sąlygos.
"Prezidentas Bushas laiko tai sėkmės ženklu ir mums įmanomu (dalyku), kai tik padėsime irakiečiams išspręsti tarpkonfesinio smurto Bagdade klausimą", - sakė Baltųjų rūmų Nacionalinės saugumo tarybos atstovas Gordonas Johndroe (Gordonas Džondras).
Britų karių skaičius būtų mažinamas G.W.Bushui nusprendus papildomai nusiųsti į Iraką 21 500 JAV karių saugumui Bagdade ir neramioje Anbaro provincijoje stiprinti.
Didžioji Britanija oficialiai dar nepaskelbė apie savo pajėgų mažinimą, bet gynybos sekretorius Desas Browne'as (Desas Braunas) yra išreiškęs viltį iki šių metų pabaigos grąžinti namo tūkstančius karių.
Parodydami, kad irakiečiai prisiima didesnę atsakomybę už saugumą, britai antradienį pavedė jiems vadovauti pagrindiniam Irako armijos daliniui Basroje. "Šis perdavimas yra reikšmingas žingsnis ... atsakomybės už saugumą mieste perėmimo link", - sakoma britų kariškių pareiškime.
T.Blairas sekmadienį sakė, kad Britanija sumažins savo pajėgas, kai tik irakiečiai bus atsakingi už saugumą antrajame pagal dydį Irako mieste Basroje. Jis sakė, kad informuos parlamentą apie britų misiją Irake pasibaigus keturių mėnesių saugumo operacijai Basroje "Sinbad". Ši operacija baigėsi praėjusią savaitę.
Nuo invazijos 2003 metais, per kurią buvo nuverstas Saddamas Husseinas (Sadamas Huseinas), britų kariai buvo atsakingi už keturias pietines Irako provincijas, kuriose gyvena daugiausia šiitai ir kuriose buvo ramiau nei amerikiečių patruliuojamose mišriose ar sunitų gyvenamose teritorijose.
Pernai britai perdavė saugumo kontrolę irakiečiams dviejose iš šių keturių provincijų, o trečiojoje paliko savo pagrindinę bazę. Pajėgos dabar yra sutelktos Basroje ir netoliese esančioje oro pajėgų bazėje. Vadai sako, kad tikisi pasitraukti iš miesto ir minėtoje bazėje parengtyje laikyti rezervines pajėgas.