• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konstitucinio Teismo (KT) teisėjai Tomai Birmontienei negresia prarasti Maskvos valstybiniame M.Lomonosovo universitete apginto teisės mokslų daktaro laipsnio, nes nėra teisinio mechanizmo atšaukti laipsnio pripažinimą Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tai sakė Lietuvos mokslo tarybos (LMT) pirmininkas Eugenijus Butkus, komentuodamas žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad JAV Lietuvių bendruomenės taryba reikalauja panaikinti sprendimą, kuriuo T.Birmontienei yra nostrifikuotas Maskvoje apgintas teisės mokslų daktaro laipsnis.

REKLAMA

„Mes visų pirma norime pabrėžti, kad nesame gavę jokio laiško, jokio kreipimosi iš jokios institucijos, asociacijos ar pavienių žmonių. Tai tik žiniasklaidoje pasakyta. Dėl to mes šio klausimo nelabai ir galėtume pradėti svarstyti“, - pažymėjo E.Butkus.

Jo teigimu, visi laipsniai, įgyti sovietiniais laikais, Lietuvoje buvo pripažinti iki 1995 metų.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvo tokių apgintų disertacijų, kurios buvo aiškiai ideologizuotos, pripažintos netinkamomis, ir nebuvo suteikti daktaro laipsniai. Nedaug tokių, bet buvo. Dabartinė teisinė situacija yra tokia, kad nėra mechanizmo teisiškai panaikinti anksčiau įgytą laipsnį, ypač laipsnio, įgyto kitoje šalyje. Nes tas procesas jau pasibaigęs. Dabar nostrifikuojami tik naujesni mūsų mokslininkų užsienyje įgyti laipsniai“, - aiškino Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį dienraštis „Lietuvos žinios“ pranešė, kad neseniai Bostone posėdžiavusi JAV Lietuvių bendruomenės taryba priėmė rezoliuciją ir kreipėsi į LMT reikalaudama panaikinti sprendimą, kuriuo T.Birmontienei yra nostrifikuotas Maskvoje apgintas teisės mokslų daktaro laipsnis.

REKLAMA

Amerikos lietuvių manymu, Konstitucinio Teismo teisėjos disertacija „Tarybinės milicijos sukūrimas Lietuvoje“ neturi jokios mokslinės vertės. Jie įsitikinę, kad T.Birmontienės disertacija žemina kovotojus už lietuvių tautos laisvę, šlovina okupacinį sovietų režimą ir jo represines struktūras. Rezoliuciją pasiūliusio LBT nario, bendruomenės Los Andželo apylinkės pirmininko Rimtauto Marcinkevičiaus teigimu, „sunkiai suvokiama, kaip tekstai, kurie ne tik teisina, bet net šlovina nusikaltimus žmonijai, karo nusikaltimus ir genocido prieš lietuvių tautą organizatorius ir vykdytojus, gali civilizuotoje šalyje būti pripažįstami kaip mokslinis darbas. Mokslų daktarės vardas turi būti panaikintas“.

REKLAMA

„Dar sunkiau suvokti, kaip šio teksto autorė galėjo būti prezidento Valdo Adamkaus teikiama skirti Konstitucinio Teismo teisėja, todėl mūsų pareiga - netylėti ir nuolat priminti šią neteisybę, žeidžiančią mūsų žuvusius partizanus, ištremtus lietuvius“, - dienraščiui sakė R.Marcinkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie savo disertaciją „Tarybinės milicijos sukūrimas Lietuvoje“, kurią Maskvos M.Lomonosovo universitete apsigynė 1988 metais, T.Birmontienė yra sakiusi, kad „šis darbas ideologizuotas, okupacija jame vadinama revoliucija. Visa tai jame yra. Nežiūrint visų tų ideologinių klišių, asmeninės kūrybos ar prikurtų faktų toje disertacijoje nėra. Ji neišsiskiria iš kitų teisės ar humanitarinių mokslų darbų, kuriuose garbinta ir Komunistų partija, ir tarybų valdžia, ir nuoširdžiai tikėta, kad Sovietų Sąjunga neokupavo Lietuvos, o įvyko revoliucija“.

Disertacijoje, be kita ko, rašoma: „Antitarybiniai elementai pirmaisiais pokario metais Lietuvoje užsiėmė politiniu banditizmu, buržuaziniai nacionalistai puldinėjo partinio-politinio aktyvo atstovus. Įnirtinga klasių kova pirmaisiais pokario metais pareikalavo didelių pastangų. Milicininkai ir kitų teisėsaugos organų atstovai kovoje su ginkluotais nacionalistais negailėjo jėgų, sveikatos ir netgi savo gyvybių. Milicininkų kova su kontrrevoliucija tapo aktyvesnė, juos įjungus į Lietuvos TSR Valstybės saugumo ministerijos sistemą. (...) Nors 1948 m. pradžioje ginkluotam nacionalistiniam pogrindžiui ir buvo suduotas rimtas smūgis, tačiau antitarybinės grupės tęsė savo antiliaudišką veiklą, kuri ypač suaktyvėjo pradėjus kurti kolchozus. (...) 1944 m. vasarą įkurti naikintojų batalionai nuo rudens pradėjo vadintis liaudies gynėjų būriais. Pagrindinis jų tikslas - savalaikis aktyvių antitarybinių veiksmų, kuriuos vykdė priešiški elementai, užkirtimas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų