Karolis Birgilas
Šiuo metu Ukrainoje vykstantys neramumai tik sustiprina neigiamą investuotojų sentimentą visoms besivystančioms rinkoms, kuriose politinės problemos dažniausiai tampa valiutų, obligacijų ir akcijų rinkų nuosmukio priežastimi.
„Didžiausią nerimą šioje situacijoje kelia „užkrato“ rizika, kurią lemia investuotojų baimės, jog panašioje geografinėje padėtyje esančios valstybės gali susidurti su panašaus pobūdžio problemomis, todėl finansų rinkų dalyviai skuba pardavinėti ne vienos konkrečios šalies, o viso regiono akcijas ar kitą finansinį turtą, siekdami apsaugoti save nuo galimų nuostolių. Tokio elgesio apraiškas matome ir dabar, investuotojams nerimaujant dėl eskaluojamos įtampos tarp Rusijos ir Ukrainos, - “, - „Swedbank“ 2014 I ketvirčio investavimo apžvalgoje sakė investavimo produktų vadovas Marius Ignotas.
Prognozės Ukrainoje yra labiau politinės, bet į jas finansų rinkos reaguoja atitinkamai. Pirmadienį stebuklų nebuvo ir įvyko biržose vyko korekcija, kai kur indeksai krito dešimtimis procentų.
„Nesiimu vertinti, ar tai yra per stipri rinka, bet čia tikrai yra investuotojų sentimentų aspektas, jis gali paveikti visas rinkas. Lietuvos pieno rinka reagavo skaudžiausiai, nes čia esksportuojama didžiausiu mastu. Tuo tarpu kitos rinkos „nuvažiavo“ paskui šią“, - Lietuvos rinką apžvelgė M. Ignotas.
Pasak jo, Rusija niekada nebuvo šalis, į kurią buvo investuojama be baimės. Taip yra dėl politinio nestabilumo, dėl to pernai visos akcijų ir obligacijų rinkos smuko, o visi investuotojai bėgo iš šalies. Paskutiniai Rusijos manevrai, tikrai neprisidės prie šios padėties gerinimo, bet lieka klausimas, anot M. Ignoto, ar kas užims išėjusių investuotojų vietas.
Laukiant galimos atomazgos tarp konfliktuojančių valstybių, tikėtina, kad artimiausiu metu rinkose vyraus didesnis nei įprasta neapibrėžtumas, todėl investuotojams patartina nuosaikiai reguoti į galimus protfelio vertės pasikeitimus ir kurį laiką vengti rizikingų atyvų svorio didinimo investicijų portfeliuose.
Papildysime