• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės (VUVL) medikai šiaušiasi prieš sveikatos sistemos reformą, jų nuomone, pabloginsiančią mažųjų ligonių gydymą. Sveikatos apsaugos ministras tikina, kad gydytojai panikuoja be reikalo.

REKLAMA
REKLAMA

Savarankišką vaikų ligoninę planuojama paversti visai šalia jos esančių Santariškių klinikų dalimi. Tai reiškia, kad bendrai bus organizuojamas tiek suaugusiųjų, tiek vaikų gydytojų darbas. Sujungtos gydymo įstaigos bus finansuojamos kaip viena. "Jeigu tuo pačiu lygmeniu susiduria vaikų ir suaugusiųjų interesai - laimi suaugusieji, tai yra taisyklė", - LŽ vakar tikino VUVL direktoriaus pavaduotojas mokslui ir mokymui Vytautas Usonis. Jis atkreipė dėmesį, kad valdžiai darant tokius sprendimus Lietuva rizikuoja tapti vienintele valstybe Europos Sąjungoje, kuri neturės nė vienos savarankiškos vaikų ligoninės.

REKLAMA

Mažiesiems teks palaukti.

Pasak V.Usonio, negalima vienoje vietoje suburti sergančių vaikų ir suaugusiųjų, nes jų sveikatos ypatumai yra skirtingi. "Jeigu ant vienos svarstyklių lėkštės guli ūmi suaugusiojo būklė, o ant kitos - vaikai, be abejo, rachitu ar mažakraujyste sergantiems mažyliams teks palaukti, kol bus gydomas, pavyzdžiui, infarkto ištiktas suaugusysis. Sveikatos apsaugos reformos sumanytojai niekur neskelbia, kas bus garantuota vaikams ir kuo jų gydymas pagerės dėl šios reformos. Tai kelia didelį nerimą", - tvirtino pašnekovas. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovų VUVL medikai prašė sudaryti darbo grupę, kuri pasidomėtų, kokią sveikatos priežiūrą gauna vaikai ir kokią ją valstybė nori garantuoti ateityje. Jie paprašė konkrečiai įvardyti, kas ir kokią pagalbą teikia vaikui rajonuose, kiek sergančio vaiko šeimai pasiekiamas gydytojas. Tačiau ministerijos vadovai į tokius pasiūlymus kol kas numoja ranka. V.Usonis sakė raštu kreipęsis į Vyriausybę, Seimo pirmininkę, prezidentę Dalią Grybauskaitę, SAM, vaiko teisių apsaugos kontrolierę Rimantę Šalaševičiūtę, tačiau iš jų neišgirdo nieko konkretaus, esą nėra ko nerimauti, nes galutiniai sprendimai dar nepriimti.

REKLAMA
REKLAMA

Kovoja dėl lėšų

VUVL direktoriaus pavaduotojas atkreipė dėmesį, kad ligoninė dirba nenuostolingai. Todėl, pasak jo, kyla klausimas, kur nukeliaus gydymo įstaigos sąskaita sutaupytos lėšos. Anot V.Usonio, vaikų sveikatai skiriant mažesnes sumas nukentės teikiamų paslaugų kokybė. "Ar nebus taip, kad pinigai bus tiesiog "racionaliau" panaudoti ir nepasieks mažųjų ligonių? Nors yra sunkmetis, vaikams gydyti reikia skirti pakankamai lėšų, nepainioti jų su tomis, kurios skiriamos suaugusiesiems. Jei sumos plauks į bendrą sąskaitą, yra rizika, kad vaikams jų nebus skiriama pakankamai", - aiškino medikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V.Usonis atmetė spėjimą, jog VUVL prijungimui prie Santariškių klinikų aktyviai priešinasi dėl to, kad nori išsaugoti darbo vietą. Jis tikino, kad pirmenybę teikia pareigoms Vilniaus universiteto Medicinos fakultete. Ten jis eina Vaikų ligų klinikos vedėjo pareigas.

Kokybė nenukentės

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas LŽ tvirtino, kad medikai be reikalo baiminasi pertvarkos. Jis pabrėžė, kad dėl gydymo įstaigos valdymo formos pakeitimo vaikų gydymas tikrai nenukentės. "Vyriausybė yra pritarusi mūsų nuomonei, kad sujungus ligonines pagerės jų valdymas. Niekas nepanaikins vaikų ligoninės. Gydytojams, vaikams ir jų tėveliams nėra jokio skirtumo, kas vadovaus klinikoms, kurioje gatvės pusėje sėdės institucijos vadovas ir kiek tų vadovų iš viso bus", - sakė ministras. Vaikų ligoninės medikų nuogąstavimus, kad praradusi nepriklausomumą gydymo įstaiga gali nebegauti labdaros iš įvairių organizacijų, A.Čaplikas pavadino keistu argumentu. "Esu girdėjęs įvairių nuogąstavimų, todėl mes neskubame, deriname nuomones ir sprendimą netrukus priimsime", - pabrėžė SAM vadovas.

REKLAMA

Įžvelgia interesus

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė stoja į medikų pusę. Jos manymu, planuojama pertvarka neturi teisinio pagrindo. Politikė pabrėžė, kad pagal Vyriausybės sprendimą prieš sujungiant gydymo įstaigas turi būti parengtas jo poveikio vertinimas, kuriam atlikti reikia pusės metų. "Iš kelių juridinių vienetų padaryti vieną didelio proto nereikia. Pirma būtina išsiaiškinti, kaip tai atsilieps pacientams skiriamų paslaugų kokybei, kaip susiskirstys pacientų srautai. Nėra jokio reikalo jungti šias klinikas. Kaip reikės valdyti tokį monstrą? Matyt, tai verčia daryti slapti ministerijos valdininkų interesai. Matyt, kas nors nori klinikų vadovo poste matyti savą žmogų ir viską turėti vienose rankose", - svarstė parlamentarė. D.Mikutienė neabejoja, kad po pertvarkos pablogės gydymo įstaigų teikiamų paslaugų prieinamumas. "SAM turėtų rūpintis įstaigomis, kurios blogai dirba, to apie vaikų ligoninę nepasakysi. Kokia bus iš to nauda? Sumažins kelis administracijos etatus - štai ir visa pertvarka", - sakė D.Mikutienė.

Lauryna VIRELIŪNAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų