LR Seime sausio 22 d vyko konferencija-forumas „Ar sveikatingumo metai tapo startu sveikatos dešimtmečiams?“ - skirtas aptarti praėjusius Sveikatingumo metus ir Seime svarstomą Lietuvos sveikatos programą dešimčiai metų. Nevyriausybinių organizacijų iniciatyva 2013-uosius Seimas paskelbė Sveikatingumo metais.
Buvo tikimasi, kad tai taps gera pradžia permainoms Lietuvos sveikatos politikoje. Norėdami, kad pradėtos veiklos tęstųsi, o rezultatai 2014- taisiais - Sveikos šeimos ir Vaikų sveikatos metais būtų dar geresni, siekdami tobulinti Seimui pateiktą Lietuvos sveikatos programą valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų atstovai susirinko pasidalinti gera patirtimi ir padiskutuoti, ką reikėtų keisti ir daryti žymiai geriau.
Konferenciją-forumą organizavo Lietuvos sveikuolių sąjunga, Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija, Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmai, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas, Sveikatos apsaugos ministerija. Atsižvelgiant į šių metų temą ir partnerius Seime, šiais metais didelis dėmesys buvo skirtas švietimo sričiai, švietimo įstaigoms, vaikų sveikatai, ieškota atsakymų, kokia turėtų būti valstybės politika tiek priklausomybių kontrolės klausimu, tiek realaus ir rezultatyvaus paskatinimo pradėti gyventi vis sveikiau, tiek mokesčių politikos, kuri neskriaustų gyvenančių sveikai, bet ragintų visus gyventi vis sveikiau, taip turint ir asmeninę ekonominę naudą.
2010 metais baigėsi Lietuvos sveikatos programa, jos rezultatai labai blogi, sveikatos rodikliai nukrito vietoj to, kad jie būtų pakilę, kaip buvo numatyta programoje. Šia proga visuomeninės organizacijos ėmėsi sveikatos sąjūdžio bangos. Pasibaigus dešimtmečio programai Seime surengė kritišką permainų konferenciją “Pasibaigė Lietuvos sveikatos programa. Rezultatai ir perspektyvos. Visuomeninių organizacijų požiūris” (2010 10 20). Kitais metais vyko tarptautinė konferencija – forumas “Ar įmanoma sėkminga sveikatos programa Lietuvoje?” (2011.10.12). Prieš prasidedant Sveikatingumo metams įžanginė konferencija Seime (2012 11 19) “2013-ieji – Sveikatingumo metai: Ar įmanoma visuotinė sveika gyvensena Lietuvoje?“, kurioje atstovas iš Suomijos prof. Peka Puska (Pekka Puska) pristatė sėkmingą Suomijos patirtį, Karelijos projektą ir populiariai vadinamą tautos sveikatos gelbėjimo programą, kuri turėjo milžinišką pasisekimą sumažinant žmonių sergamumą.
Forumo pranešimų ir diskusijų pagrindu bus suredaguota rezoliucija, kurioje atkreipiamas dėmesys į klausimus, kurie turi būti sprendžiami artimiausiu metu sveikatos politikos srityje. Rezoliucijoje akcentuojama būtinybė valstybės mastu žmonių sveikatą laikyti šalies vystymosi prioritetu, įgyvendinti „sveikatą visose politikose“ nuostatą, į Seimo komitetuose dabar svarstomą Lietuvos sveikatos programą konkrečiai įrašyti, kad nuo valstybės skiriamų sveikatos priežiūrai lėšų ne mažiau 10 proc. būtų skiriama sveikatingumo sričiai, nes dabar 99 proc. skiriama pasekmių likvidavimui – gydymui, Seime pavasario sesijoje priimti nutarimą dėl Sveikatingumo fondo įkūrimo į kurį būtų pervedami vos keli proc. nuo tabako ir alkoholio akcizų ir iš fondo finansuojamos sveikatingumo veiklos, socialinė reklama. Draudžiama alkoholio bei vaistų reklama.
Nevyriausybinių organizacijų atstovai svarsto galimybę įkurti sveikatos bangos sąjūdžio susivienijimą, kad sveikatos politikoje būtų pasiekta ilgalaikių ir skaičiais įvertinamų rezultatų.
Juozas Dapšauskas