Galvos skausmo: priežastys ir gydymo būdai
Skauda, traška, spaudžia, pulsuoja, svaigsta, plyšta. Kokių tik epitetų neprigalvojo išradingi žmonės, kad apibūdintų galvos skausmą! Ir nenuostabu - juk kas trečias žmogus bent kartą gyvenime patyrė galvos skausmą.
Seksas
Galbūt jums sunku įvaizduoti, bet yra žmonių, kuriuos galvos skausmas užklumpa pačiu nepalankiausiu metu - užsiimant meilės žaidimais. Ir net kulminacijos metu. Specialistai šią problemą vadina "orgazminiu galvos skausmu". Čia pirmauja vyrai - jiems šis sindromas pasireiškia 3 kartus dažniau nei moterims. Šio skausmo priežastis dažniausiai būna ankstyva galvos kraujagyslių aterosklerozė bei padidėjęs kraujo spaudimas. Juk lytinio akto metu dar pakyla kraujospūdis, kraujagyslės prasiplečia, padažnėja pulsas, kraujas muša į galvą.
Taigi jei nuolat vargina "meilės skausmas", vertėtų apsilankyti pas neuropatologą ir pasitikrinti galvos kraujagysles.
Liaudies medicina pataria: 10 minučių prieš pasimatymą reiktų išgerti stiprios juodos ir saldžios arbatos puodelį, arba suvalgyti vieną greipfrutą, arba sukramtyti kelias petražolės šakeles.
Vaistai nuo skausmo
Paradoksalu, bet kuo daugiau nuskausminamųjų geriate, tuo didesnė rizika, jog tai sukels naujus skaumo priepuolius. Organizme yra "antiskausminis" mechanizmas, kuris, kilus skausmui, pats ima gaminti savus "analgetikus". O per dažnai ir kartais nesilaikant nurodymų vartojami vaistai nuo skausmo suardo tą mechanizmą.
Todėl, kai ima skaudėti galvą, patartina pasidaryti kaklo ir nugaros masažą, užsiimti meditacija, joga, ar padaryti keletą kvėpavimo pratimų.
Maistas
Patys didžiausi darboholikų skausmo provokatoriai - kava ir šokoladas. Jei tik organizmas negauna eilinės jų porcijos, keršija galvos skausmu.
Kai kuriems žmonėms kyla pulsuojantys galvos skausmai, nes jie alergiški biogeninėms amino rūgštims, esančioms acte, kai kuriuose sūriuose, garstyčiose, majoneze, rūkytoje kiaulienoje, ananasuose, avokade, grietinėlėje.
Galvos skausmą gali išprovokuoti ir maisto priedai - ypač natrio gliutomatas. Jis dedamas skoniui pagerinti į buljonus, sausas sriubas, priekonių mišinius, į padažus ir į visokius maisto pusgaminius.
Kitas galvos skausmo sukėlėjas - nitritai. Šis maisto priedas dedamas į mėsą ir jos gaminius, nes norima, kad produktai neprarastų gražios rusvos spalvos.
Mėgstamas darbas
Mes retai kada susimastome, kokiose sąlygose dirbame. Ir valytoja gerai valo, ir kondicionierius gerai veikia, o po darbo galva - tarsi švininė. O priežastis - ne tik nuovargis. Priežastis - hipoksija - deguonies trūkumas. Pastebėta, jog nuo hipoksijos kenčia tie, kurių darbo vietas yra aukščiau nei 6 aukštas.
Ką daryti? Būtina prisodrinti orą neigiamais jonais. Galima įsigyti jonizatorių arba šalia kompiuterio pasistatyti kelis vazonėlius su augalais. Orą labai gerai valo chlorofilai, palmės, spatifiliai, gebenės. Be to, pertraukėlių metu galima daryti kvėpavimo pratimus.
Statistikos duomenimis, 60% vyrų bei 75% moterų bent kartą per mėnesį vargina galvos skausmai. Ir tik 5 atvejais iš 100 galvos skausmas būna dėl rimto susirgimo. Visais kitais kartais kalti mes patys.
Skauda smilkinius ir viršugalvį?
Charakteristika. Galvą spaudžia tarsi replėmis. Skausmas vienodas, gali varginti visą dieną. Padažnėja pulsas, drėgsta rankų delnai.
Priežastis. Dažniausiai - psichologinė. Toks galvos skausmas paprastai kyla po streso, kai išsekusi nervų sistema, apėmusi depresija, emocinė įtampa.
Pagalba. Jei toks galvos skausmas jus užklupo darbe ir neturite galimybės atsigulti ir pailsėti, pabandykite padaryti kelis atpalaiduojančius pratimus: atsiloškite ir užmerkite akis. Įsivaizduokite, kad jūs - ant vandenyno kranto, ošia bangos, šiltas vanduo... Ir galvoje, ir visame kūne turėtumėte pajusti palengvėjimą.
Patartina kreiptis į psichologą, kuris patartų, kaip susitvarkyti savo emocinį būvį.
Stenkitės gauti kuo daugiau teigiamų emocijų, daugiau šypsokitės. Kai žmogus juokiasi, jo kraujyje dauginasi geros nuotaikos hormonai - endorfinai.
Nesistenkite visiems įtikti.
Nenorėkite tapti tobulybe - apskaičiuokite savo jėgas ir nesiplėšykite.
Skauda pakaušį ir kaklą, kartais - viename šone?
Charakteristika. Skausmas - maudžiantis ir įkyrus. Prisilietimai prie skaudamų vietų - skausmingi.
Priežastis. Osteochondrozė arba kitokios kaklo slankstelių bei stuburo ligos. Tokios bėdos paprastai ištinka tuos, kurie per dienų dienas sėdi susikuprinę prie kompiuterio. Tokie skausmai gali užklupti ir po to, kai tenka nešti ką nors sunkaus ar nepatogiai pasisukti.
Pagalba. Padarykite keletą atpalaiduojančių pratimų. Lėtai, įtempdami kaklo raumenis palenkite galvą tai į vieną, tai į kitą šoną (tik nesukite, nes išprovokuosite priepuolį!). Pagulėkite šiltoje, su jūros druska ar pušų eteriniais aliejais paruoštoje vonioje.
Tinka manualinis masažas, pratimai, stiprinantys nugaros raumenis. Nepamirškite, kad sėdėti privalote tiesia nugara, jūsų kėdė turi būti tvirta ir su atrama ties juosmeniu.
Miegokite ant mažos pagalvės.
Nenešiokite sunkių rankinių ant vieno peties - taip deformuojate stuburą.
Nedėvėkite palaidinių ar marškinių, kurie suveržia kaklą.
Klaidžiojantys po visą galvą skausmai?
Charakteristika. Pojūtis toks, tarsi galvą būtų kas suveržęs metaliniu lanku.
Priežastis. Šios rūšies skausmą paprastai sukelia kaklo ir pečių raumenų spazmai. Jis "užpuola" , kai įtemptai dirba smegenys (pvz., prieš egzaminus ar po įtemptos darbo dienos).
Pagalba. Pašokite prieš veidrodį, stenkitės atsipalaiduoti ir apie nieką negalvoti, kad "minčių srautas" sustotų, aprimtų raumenų spazmai. Pamasažuokite galvą, tarsi ją trinktumėte.
Nepamirškite apsilankyti pas masažistą, kad padarytų atpalaiduojantį masažą.
Verta ant kaktos trumpam užsidėti šaltą kompresą.
Turėkite malonų užsiėmimą - jis padės "persijungti" nuo darbų.
Miegas turi būti pilnavertis! Tad prieš miegą pasivaikščiokite gryname ore.
Nepatariama nuo šios rūšies skausmų vartoti nuskausminamuosius - gali sukelti tik dar didesnį priepuolį.
Skauda užpakalinę galvos dalį ir pakaušį?
Charakteristika. Skausmas tarsi pulsuojantis - tai nuslopsta, tai smogia visa jėga, ausyse - spengia, padažnėja kvėpavimas. Kartais parausta veidas arba jį išmuša dėmėmis.
Priežastis. Hipertonija. Tokį skausmą gali išprovokuoti bet kas: klimato pasikeitimai, stropiai atliekama mankšta, skubėjimas ir pan. Komplikacijos labai nemalonios - galima netekti sąmonės ar net ištikti insultas.
Pagalba. Tuoj pat - pas gydytoją! O kol laukiate eilėje, švelniai masažuokite smilkinius.
Nuolat matuokitės spaudimą. Stropiai vartokite gydytojo paskirtus vaistus, kurie neleidžia spaudimui kilti.
Nenaudokite analgetikų - jie nepadės.
Mažiau gerkite kavos ir arbatos - kofeinas susiaurina galvos kraujagysles ir pablogina savijautą.
Skauda akis, kaktą, apie nosį, kartais - net skruostus?
Charakteristika. Spaudžiantis, maudžiantis skausmas, nosis - "užgulta". Pasimatuokite temperatūrą.
Priežastis. Sinusitas. Tai prienosinių ančių uždegimas - beje, labai pavojingas. Tai gali būti jūsų persirgto gripo ar kitų peršalimo ligų komplikacija.
Pagalba. Supilkite druską į du maišelius ir pašildykite. Šiltus maišelius su druska uždėkite ant nosies, ties "kalneliu". Tą patį galima padaryti išsivirus bulvę su lupynomis.
Tuoj pat turite kreiptis į ausų, nosies ir gerklės gydytoją, kuris turėtų jums paskirti atitinkamą gydymą ir fizioterapines procedūras.
Tik nebandykite gydytis patys - tai gali tik komplikuoti ligą.