• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikas kvėpavimas – geros savijautos ir išvaizdos paslaptis

Didysis jogas Ramačarakas (pirmasis atskleidęs kvėpavimo paslaptis ir perdavęs jas Europai) pabrėžė, kad kvėpavimo mankšta kiekvieną žmogų išlaisvina nuo pavojaus susirgti kokia nors kvėpavimo organų liga, padeda atsikratyti slogos ir peršalimo, pagerina mitybos ir nervų sistemų veiklą.

Didysis jogas Ramačarakas (pirmasis atskleidęs kvėpavimo paslaptis ir perdavęs jas Europai) pabrėžė, kad kvėpavimo mankšta kiekvieną žmogų išlaisvina nuo pavojaus susirgti kokia nors kvėpavimo organų liga, padeda atsikratyti slogos ir peršalimo, pagerina mitybos ir nervų sistemų veiklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Štai kodėl, net jei esate susirgę, jeigu tik galite kvėpuoti, turite puikią galimybę tinkamai kvėpuodami nugalėti savo ligą!!!

REKLAMA

Ar pastebėjote, kad atsidūrus įvairiose situacijose kvėpavimo pobūdis pakinta? Kai žmogus susinervina, kvėpuoja giliai ir tankiai. Jau seniai žinoma, kad tie, kurie kvėpuoja tankiai ir giliai, gyvena trumpiau. Dainuodami įkvepiame ir ilgai, lėtai iškvepiame. Tuomet patiriame rimtį ir atsipalaiduojame. Kai juokiamės, vyksta kažkas panašaus. Raumenys spaudžia diafragmą (svarbiausią kvėpavimo raumenį) ir leidžia orui išeiti nedideliais kiekiais bei visiškai jį iškvėpti. Dėl tokio kvėpavimo juokdamiesi pajuntame jėgų ir energijos antplūdį.

REKLAMA
REKLAMA

Ryškėja paprasta išvada, kad juokas ir dainavimas kasdien mums turi padėti kaip vienas paprasčiausių ir veiksmingiausių kvėpavimo pratimų.

Atrodytų, kad nė vieno žmogaus nereikia mokyti, kaip kvėpuoti – kiekvienas kvėpuoja nesąmoningai, natūraliai. Bet nuolatinių fizinių krūvių stoka, ilgas buvimas patalpoje, antsvoris ir stuburo iškrypimai „atpratino“ žmogų kvėpuoti taip, kaip buvo išmokiusi gamta. Paprasčiau tariant, kvėpuojame kaip išeina, o ne kaip privalėtume. Tinkamai kvėpuoja tik maži – 3–5 metų vaikai. Jų kvėpavimas kaip tik toks, kokį mums suteikė gamta. Toks kvėpavimas vadinamas pilnuoju. Nuo pažinties su tokiu kvėpavimu dera pradėti kvėpavimo mankštą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pilnasis kvėpavimas

Pratimus galima daryti stovint, sėdint arba gulint. Kūno raumenis reikia atpalaiduoti, patariama užsimerkti. Lėtai įkvėpkite pro nosį, stenkitės, kad oras pasiektų apatinę plaučių dalį. Pilvas turi išsipūsti. Tada stumdami į priekį apatinius šonkaulius ir krūtinę pripildykite oru vidurinę plaučių dalį. Paskui pripildykite viršutinę plaučių dalį ir pamažu įtempę raumenis kelkite krūtinę ir viršutinius šonkaulius.

REKLAMA

Dabar sujunkime šiuos tris etapus į vieną lėtą ištisinį įkvėpimą, kad visa krūtinės ląsta nuo apačios iki viršaus išsiplėstų ir prisipildytų oro. Iškvėpti reikia pro nosį, pamažu sutraukiant visą laiką truputį įtemptą krūtinę ir įtraukiant pilvą.

Jei išmokti taip kvėpuoti sunku, patariama pasižiūrėti, kaip kvėpuoja mažas vaikas, ir pabandyti jį pamėgdžioti.

REKLAMA

Kai išmoksite pilnai kvėpuoti, galėsite taikyti tam tikrus kvėpavimo ritmus.

Sąmoningai sulaikius kvėpavimą geriau paskirstoma energija organizme, pagerinamas vidaus sekrecijos liaukų darbas, atstatomas širdies ritmas, kraujas geriau prisotinamas deguonimi, todėl pagreitėja oksidacijos procesai. Taigi kai pradėsite kvėpavimo pratimus, nenustebkite, kad ims mažėti jūsų kūno masė. Prašau pasistengti kasdien bent po 10–15 minučių pakvėpuoti pilnuoju kvėpavimu. Tos kvėpavimo minutės pailgins jums gyvenimą ištisais metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatą teikiantis kvėpavimas

Pratimus geriausia daryti gulint, nors galima ir sėdint ar stovint. Dvi sekundes įkvėpkite pro nosį, tada 8 sekundes nekvėpuokite, po to per 4 sekundes iškvėpkite pro nosį. Viso ciklo schema: 1:4:2; čia 1 – įkvėpimas, 4 – pauzė; 2 – iškvėpimas.

Atminkite! Taip kvėpuojant įkvėpimas perpus trumpesnis už iškvėpimą, o pauzė keturgubai ilgesnė už įkvėpimą. Pratimą darykite po dvi minutes rytais ir vakarais.

REKLAMA

Valomasis kvėpavimas

Jis valo plaučius, aktyvina kvėpavimo organus, jaunina ir atkuria organizmo ląsteles.

Per dvi sekundes įkvėpkite pro nosį, kaip ir pilnai kvėpuodami, tada padarykite trijų sekundžių pauzę, po to išpūskite lūpas į priekį ir per 12 sekundžių plona „srovele“ išleiskite orą. Jei dar lieka oro, reikia jį energingai išpūsti. Pratimą darykite po dvi minutes rytais ir vakarais.

REKLAMA

Saulės ir Mėnulio kvėpavimas

Žmogaus paros kvėpavimo ciklas priklauso nuo Saulės, Mėnulio ir žvaigždžių. Iš naujausių tyrimų matyti, kad yra tam tikras kvėpavimo ritmas – per kairę ir dešinę šnerves, kasdien pas kiekvieną žmogų kintantis.

Tikriausiai centrinė nervų sistema reguliuoja kvėpavimą pro šnerves, nes oro srovės, įeinančios pro dešinę šnervę, turi įtakos dirginimo procesams, o per kairę – slopinimo procesams. Pavyzdžiui, jeigu kairė šnervė dėl kokių nors priežasčių užsikimšusi ir kvėpuojama vien tik pro dešinę, visą laiką esate nerviškai dirginami ir kamuojami nemigos. O jei užsikimšusi dešinė šnervė ir visą laiką kvėpuojate pro kairę, organizmas visą laiką jaučiasi išvargęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtina kvėpuoti pro nosį. Jogai tvirtina: „Kvėpuoti pro burną – bėgti į mirtį“. Ar teisūs jogai? Be abejo.

Moksliškai įrodyta, kad kvėpuojant nosimi 80 % dulkių ir ligas sukeliančių bakterijų sulaiko ir neutralizuoja nosies ertmės gleivinė. Kai kvėpuojame pro burną, „neišfiltruotas“ oras pasiekia stemplę, gerklas, trachėją bei bronchus ir sukelia ne tik kvėpavimo takų, bet ir skrandžio bei žarnyno trakto uždegimų.

REKLAMA

Pro burną kvėpuojančiam vaikui lėčiau auga skydliaukė, sulėtėja viso organizmo raida, sutrinka virškinimo sistemos veikla, pradeda kamuoti angina, peršalimai, gripas. Įvairūs stafilokokai ir streptokokai – tai vis kvėpavimo pro burnos ertmę padariniai.

Suaugusieji, kvėpuojantys pro burną, greičiau susensta, anksčiau atsiranda sklerozė, širdies ligos, astma. Kvėpuojant pro nosį reikia išmokti reguliuoti kvėpavimą. O kai kalbama, tarti žodžius tik iškvepiant, o ne įkvepiant, kad kuo mažiau oro įeitų pro burną. Reikia išmokti nekalbėti ir valgant. Valgyti reikia pamažu, ramiai, neskubant, susikaupus, maistą gerai sukramtyti.

REKLAMA

Saulės ir Mėnulio kvėpavimo technika tokia: dešinės rankos nykščiu užspauskite dešinę šnervę, dvi sekundes įkvėpkite pro kairę, tada padarykite dviejų sekundžių pauzę ir per keturias sekundes iškvėpkite. Tuomet kairės rankos nykščiu užspauskite kairę šnervę ir atlikite tą patį.

REKLAMA
REKLAMA

Pratimą reikia kartoti pakaitomis po 10–12 kartų su kiekviena šnerve. Toks kvėpavimo ciklas ramina nervų sistemą, gerina bendrą savijautą, šalina nuovargį, pagerina savijautą sergant sloga, reumatu, mažina galvos skausmus.

Vietnamietiškasis kvėpavimas

Pamažu įkvėpkite pro nosį kuo labiau išpūsdami pilvą, tada padarykite 1–2 sekundžių pauzę ir lėtai iškvėpkite kuo labiau įtraukdami pilvą, tada vėl padarykite 1–2 sekundžių pauzę. Kvėpavimo schema apytiksliai tokia: įkvėpimas – 2 sekundės, pauzė – 2 sekundės, iškvėpimas – 4 sekundės, pauzė – 2 sekundės.

Pirmą savaitę darykite 10 kartų, antrą – 15, trečią – 20 kartų. Po mėnesio kasdien darykite 30–60 kartų.

Toks kvėpavimas puikus žarnyno, storosios žarnos, kepenų, kasos ir viso virškinamojo trakto masažas.

Kvėpavimas – gyvenimo pamatas. Sugebėjimas tinkamai kvėpuoti nulems visą jūsų gyvenimą – suteiks sveikatos, užuot be paliovos vadavusis iš ligų.

Kvėpavimo mankštą reikia daryti du kartus per dieną – rytais prieš valgį ir praėjus ne mažiau kaip trims valandoms po vakarienės. Pratimai darytini gryname ore arba gerai išvėdintoje patalpoje. Kad ir kokios būtų gyvenimo aplinkybės, visada stenkitės kvėpuoti pro nosį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų