Kairiosios pakraipos aljansas „Stop F-35“ nurodė surinkęs beveik 100 tūkst. parašų. Pagal Šveicarijos tiesioginės demokratijos sistemą, toks parašų skaičius yra reikalingas, kad dėl iškelto klausimo būtų rengiamas plebiscitas.
Susivienijimas sako nenorintis, kad Šveicarija įsigytų šių lėktuvų, nes jie labai brangūs, be to, turima informacijos, kad orlaiviai pasižymi tam tikrais techniniais trūkumais.
„Stop F-35“ tikisi artimiausiais mėnesiais surinkti daugiau parašų nei reikalaujama, kad galėtų pateikti savo siūlymą užblokuoti orlaivių pirkimą.
Kol kas neaišku, kada toks balsavimas galėtų būti įtrauktas į Šveicarijos referendumų kalendorių. Šioje šalyje kas kelis mėnesius vyksta plebiscitai dėl įvairių visuomenei rūpimų klausimų
„Dėl kaip ant mielių augančių F-35 kainų, pasekmių užsienio politikai ir šių atakos orlaivių daugelio trūkumų šie debatai yra būtini ir neatidėliotini“, – sakoma Žaliųjų partijos narės Marionnos Schlatter (Marionos Šlater), priklausančios susivienijimui „Stop F-35“, pranešime.
Šveicarijos vyriausybė pernai birželį susitarė įsigyti 36 naikintuvus F-35A iš gamintojos „Lockheed Martin“.
Šiam pirkimui buvo nedidele balsų persvara pritarta per 2020 metų rugsėjį surengtą referendumą. Planuojama, kad naujiems orlaiviams kariuomenė skirs 6 mlrd. frankų (5,8 mlrd. eurų).
Vyriausybė sako, kad šie lėktuvai labiausiai atitinka reikalavimus, bet du Šveicarijos parlamento komitetai pradėjo tyrimą, kodėl buvo pasirinktas būtent šis modelis, kai Jungtinėse Valstijose buvo išaiškinta virtinė F-35 techninių trūkumų.
Be to, keliamas klausimas dėl didelės lėktuvų kainos.
Tačiau vyriausybė praeitą savaitę pranešė norinti paspartinti pirkimo procesą. JAV pasiūlymas galioja iki 2023 metų kovo, tad kyla klausimų, ar bus suspėta surengti plebiscitą šiuo klausimu.
Vyriausybės skubėjimas užbaigti šį procesą „itin abejotinas demokratijos požiūriu“, pareiškė „Stop F-35“ ir pabrėžė, kad vis dar įmanoma suspėti surengti referendumą.