Sekmadienį Šveicarijoje įvyks referendumas, lemsiantis, ar atnaujinti sutartį dėl atvirų sienų su Europos Sąjungos (ES) šalimis. Nuo referendumo rezultatų priklauso šios kalvotos šalies ir Bendrijos santykių ateitis.
Referendumo išvakarėse priešininkų prieš laisvą judėjimą po ES šalis frontas išplatino plakatą. Jame pavaizduoti trys stambūs varnai, kapojantys mažytį Šveicarijos formos sūrį. Taip sutarties priešininkai siekė perspėti, kas laukia jų šalies, jei referendumo rezultatas būtų teigiamas, rašo „Respublika“.
Su Europa draugauti netrokštančių šveicarų judėjimas nukreiptas, visų pirma, prieš „vargingas Rytų Europos šalis“. Iki šiolŠveicarija bendravo su 25 ES narėmis. Į Bendriją įstojus Bulgarijai ir Rumunijai, šveicarų partnerių skaičius padidėjo iki 27. Atvykėlių iš šių dviejų valstybių šveicarai labiausiai ir baiminasi.
Rytojaus referendumas - tai ne tik balsavimas už ar prieš Bulgariją ir Rumuniją. Jeigu sutarties priešininkai švęs pergalę, paaštrės ir taip ne patys geriausi Berno ir Briuselio santykiai. Pagal 2000 m. pasirašytą Šveicarijos ir ES susitarimą, jeigu bus nutraukta laisvo judėjimo sutartis, per 6 mėnesius nustos galioję daug dvišalių susitarimų dėl susisiekimo, pervežimų ir mokslinių tyrimų. Daugiau nei 60 proc. Šveicarijos eksporto tenka ES.
Naujausių apklausų duomenimis, prancūzakalbiai Šveicarijos kantonai orientuoti į Europą, tuo tarpu vokiški ir itališki kantonai kol kas neapsisprendę. Jeigu referendumo rezultatai bus neigiami, greičiausiai vėl teks sugrįžti prie varginančių patikrų pasienyje ir mokėti didelius muitus. Tada Šveicarijos ir ES santykiai vėl gali tapti komplikuoti, kaip buvo iki 2000 m.