Nuo 2011 metų Švedijoje bankai privalo turėti didesnes kapitalo atsargas negu bankai kitose šalyse. Praėjusių metų lapkritį buvo numatyti dar griežtesni reikalavimai. Nepaisant to, bankai didžiausioje Skandinavijos ekonomikoje sugebėjo sėkmingai perkopti valstybės reikalavimus. Toks pasisekimas sukėlė spėliones apie greitai padidėsiančias išmokas akcininkams.
„Svenska Handelsbanken“, „Swedbank“, „SEB“ ir „Nordea“ jau sukaupė per 10 proc. didesnį pirmo lygio kapitalo santykį su rizikingu turtu nei reikalaujama. Taip pat šis pasiekimas yra 12 proc. didesnis negu minimalus reikalavimas įvestinas 2015 metais.
Švedija, kuri viena pirmųjų siekė įvesti šią 10 proc. taisyklę jau nuo sausio 1 dienos, nusprendė terminą nukelti, laukdama tokių pačių administracinių pokyčių europiniame lygmenyje, teigia P. Normanas. Į naująjį pakeitimą nebus sureaguota aštriai, nes bankų veikla jau dabar atitinka reikalavimus.
„Handelsbanken“ ir „Swedbank“ praėjusių metų rugsėjo pabaigos ataskaitose skelbė pasiekę atitinkamai 17,3 ir 17,9 proc. santykį. „SEB“ ir „Nordea“ bankų trečiojo šios trečiojo ketvirčio ataskaitose buvo skelbiama apie atitinkamai 16,5 ir 12,2 procento.
„Mes nematome priežasčių, kodėl „SEB“, „Handelsbanken“ ir „Swedank“ negalėtų laisvai perskirstyti savo perkopto kapitalo“, - sako Andreasas Hakanssonas, „Exane BNP Paribas“ analitikas. Jis tikisi, kad „Swedbank“ pakels savo išmokas iki 65 proc., o „SEB“ ir „Handelsbanken“ – 50 procentų.
Pagal „Bloomberg” prognozes „Handelsbanken” pakels 2012 metų dividendus 11 proc. iki 10,8 kronos už turimą akciją; 11,2 ir 12 kronų ateinančiais kitais dvejais metais. „Swedbank“ turėtų didinti 17 proc., atitinkamai 6,2, 6,6 ir 7 kronomis ateinančiais metais. Prognozės rodo, jog „SEB“ dividendai šoktels 20 proc., o „Nordea” – 15 proc.
„Švedijos bankai dabar yra tokioje pozicijoje, kai nestatydami į pavojų verslo modelių ir nepardavinėdami turimo turto gali atitikti keliamus reikalavimus“, - pastebi Michaelas Sandfortas, vyriausiasis „Nordea Markets“ analitikas. „Lengva veikti ekonomikoje, kuri tikrai nepasižymi netikėtumais. Toks ir yra Švedijos atvejis.“, - papildo jis.