• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien (liepos 1 d.) Švedijos ambasadorė Lietuvoje Ulrika Cronenberg-Mossberg susirinkusiems žurnalistams pristatė Švedijos pirmininkavimo Europos Sąjungai (ES) prioritetus. Ši šalis nuo liepos 1 d. perima ES vadovavimo vairą iš Čekijos.

REKLAMA
REKLAMA

Švedija bus atsakinga už pirmininkavimą ES Tarybai antrąjį 2009 metų pusmetį. Per šį laikotarpį Švedija vadovausis stiprios ir veiksmingos Europos vizija, kuri pabrėžia bendros atsakomybės reikšmę šiandieninių bei rytojaus iššūkių akivaizdoje ir yra pasirengusi susidoroti su krizėmis, skelbė šios šalies atstovai.

REKLAMA

Per ateinančius šešis mėnesius ES laukia nemažai permainų. Savo darbą pradės neseniai išrinktas Europos Parlamentas,  bus sudaryta nauja Komisija. Jeigu įsigalios Lisabonos sutartis, pasikeis ir bendradarbiavimo sąlygos.

Ekonomika, nedarbas ir klimatas yra didžiausi ir svarbiausi iššūkiai –  šių veiksnių įtaka jaučiama kiekvieno ES piliečio gyvenime. Pirmininkavimo ES metu Švedija sieks šių pagrindinių tikslų:

REKLAMA
REKLAMA

- ES privalo išbristi iš ekonominės krizės sustiprėjusi. Pasauliui tenka grumtis su viena rimčiausių finansinių ir ekonominių krizių per visą šiuolaikinių laikų istoriją. Ekonominė situacija vis dar išlieka labai sudėtinga. Valstybės finansus slegia nuolat didėjanti įtampa, o rudenį laukiama nedarbo padidėjimo. Iš Europos tikintis veiksmingo atsako dabartinės krizės sąlygomis būtina sugebėti išvien imtis bendrų veiksmų tiek finansų, tiek ekonomikos srityse ir sprendžiant darbo rinkos problemas. Europos Sąjungai pirmininkausianti Švedija ir valstybės narės toliau drauge dės pastangas, kad atremtų neigiamą krizės poveikį ekonomikos augimui bei darbo rinkai ir kuo įmanoma greičiau atgaivintų ekonominę situaciją.     

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- ES privalo ir toliau atsakingai veikti artinantis klimato keliamai grėsmei. Didžiulis Europai tekęs uždavinys – tai klimato grėsmės likvidavimas ir kova su klimato kaita. Juk klimato kaita lemia bendruomenių, individų ir ateinančių kartų gyvenimą. ES ir toliau aktyviai veiks pasauliniu lygiu spręsdama su klimatu susijusias problemas. Švedijos, kaip pirmininkaujančios ES šalies, užduotis – per Kopenhagoje gruodžio mėnesį vyksiančias tarptautines derybas, skirtas svarstyti klimato klausimą, išvien su kitomis šalimis siekti, kad būtų priimtas naujas susitarimas klimato srityje.        

REKLAMA

ES pirmininkausianti Švedija sieks skatinti bendradarbiavimą tarp skirtingų politikos sričių, kad teigiamą ekonomikos augimą būtų galima suderinti su mažesne klimatui ir aplinkai tenkančia našta. Visa tai, anot Švedijos ambasadorės, pareikalaus pažangesnių politikos priemonių, didesnio inovacijų pajėgumo bei Europos verslo sektoriaus atsinaujinimo.       

REKLAMA

Švedija pasiryžusi skatinti tarpvalstybinį bendradarbiavimą, kad būtų apsaugotos demokratinės vertybės bei individo teisės ir pateiktas veiksmingas atsakas į Europai kylančius iššūkius. Bendrų pastangų pareikalaus ir kova su tarptautiniu nusikalstamumu. ES privalo taikyti veiksmingesnę politiką prieglobsčio ir migracijos srityje. Besiremdama Stokholmo programa, kuri bus priimta ateinantį rudenį,  Švedija sieks skatinti bendradarbiavimą teisingumo ir vidaus reikalų srityje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baltijos jūros regiono strategija dar viena iš prioritetinių Švedijos pirmininkavimo temų. Švedija ES viduje skatins regioninį bendradarbiavimą, pasiremdama Baltijos jūros valstybėmis kaip eksperimentine erdve. Pasitelkiant ES teisės nuostatas, tikimasi pagerinti regiono aplinką bei sustiprinti jo konkurencingumą. Švedijos pirmininkavimo metu bus siekiama, kad ES priimtų Baltijos jūros regiono strategiją.

REKLAMA

Bus siekiama sustiprinti ES, kaip pasaulinio veikėjo su aiškia darbotvarke taikos, augimo, demokratijos ir žmogaus teisių klausimams spręsti, vaidmenį. Švedijos ambasadorė teigė, kad sėkmingiausias būdas prisidėti prie taikos, demokratijos ir klestėjimo Europoje – tai ES plėtra. Todėl tikimasi, kad šios šalies pirmininkavimo laikotarpiu ES plėtros procesas nesustos.

2010 m. pradžioje pirmininkavimo pareigas iš Švedijos perims Ispanija, o vėliau jas užims Belgija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų