Prancūzų žvalgybinis lėktuvas „Atlantique 2“ rusų povandeninio laivo ieško jau mažiausiai 10 dienų, nuo pat tos akimirkos, kai jis buvo aptiktas į šiaurę nuo Škotijos.
Mažiausiai du Jungtinės karalystės kariniai laivai medžioja „užklydusius“ rusus. Manoma, kad šie galėjo atvykti šnipinėti britų „Trident“ branduolinėje programoje dalyvaujančio povandeninio laivo.
„Mažiausiai efektyvus branduolinis atgrasymas, kaip kraštutinė didžiausios grėsmės sulaikymo priemonė“
„Trident“ yra pati galingiausia ir brangiausiai kainuojanti Didžiosios Britanijos branduolinio atgrasymo sistema. Šioje programoje dalyvauja 4 branduolines galvutes gabenantys povandeniniai laivai. Sistemos pagrindas – bent vienas laivas nuolat būna aktyvuotas ir patruliuoja šalies teritoriniuose vandenyse.
Paskutinį savo žvalgybinį lėktuvą „Nimrod“ britai „nurašė“ 2010-aisiais, sumažinus finansavimą gynybai. Ir tuomet šalies gynybos specialistai pateikė perspėjimus, kad teks naudotis kitų šalių orlaiviais, jeigu teks sekti savo pačių teritorinius vandenis.
Rusijos povandeninių laivų patruliavimo laikas per metus išaugo 50 proc.
Rusų povandeninio laivo paieškos buvo suintensyvintos savaitgalį, kai prie paieškų prisijungė dar vienas prancūzų „Atlantique“ ir Kanados žvalgybinis orlaivis.
Gynybos ministras atsisakė atskleisti operacijos detales, tačiau patvirtino, kad lėktuvai padėjo britų laivynui.
Vien šiais metais tai yra jau trečioji operacija, kurios metu Didžiajai Britanijai tenka ieškoti pagalbos iš šalies ieškant rusų povandeninių laivų, kai Kremlius suaktyvino karinį špionažą NATO šalių ir jos sąjungininkių pakrantėse.
Rusijos povandeninių laivų patruliavimo laikas išaugo perpus per pastaruosius metus ir grįžo į lygį, kurio nebuvo jau dešimtmečius, perspėja NATO atstovai.
Gaudynės Stokholmo archipelage
Tuo tarpu praeitų metų spalį Švedijos karinės jūrų pajėgos surengė didžiulio masto operaciją vandenyse prie Stokholmo salyno, ieškodamos neva ten pastebėto mįslingo užsienio povandeninio laivo, kuris, kaip manoma, galėjo priklausyti Rusijai.
Kariškiai vėliau patvirtino, kad „miniatiūrinis povandeninis laivas“ buvo įplaukęs į šalies teritorinius vandenis, bet nesugebėjo nustatyti, kuriai šaliai jis priklausė.