Šiaurės, Vidurio ir Pietryčių Lietuvoje oro užterštumas vis dar išlieka aukštas ir pavojingas.
Šį rytą aukštos kietųjų dalelių KD10 koncentracijos fiksuojamos Vilniaus Žirmūnų, Kauno Dainavos, Šiaulių, Panevėžio, Mažeikių, Naujosios Akmenės, Kėdainių, Jonavos oro kokybės tyrimų stotyse.
Esant tokiai taršai reikėtų vengti aktyvios veiklos lauke ir nevažiuoti savais automobiliais, kad būtų išvengta didesnio oro užterštumo.
Meteorologinės sąlygos teršalams sklaidytis šiandien ir rytoj išliks nepalankios, toliau numatomi sausi orai, pūs vidutinio stiprumo pietryčių krypčių vėjas – oro kokybė šalyje išliks prasta.
Sekmadienį dėl gaisrų šoktelėjo užterštumo rodikliai
Sekmadienį daugelis Aplinkos apsaugos agentūros oro kokybę stebinčių stotelių rodė aukštą oro užterštumą kietosiomis dalelėmis (KD10).
„Nežiūrint to, Alytuje sekmadienį popiet dangus atrodė kur kas mėlynesnis nei šeštadienį, gausių teršalų smogo nebuvo matyti, tačiau mūsų šalyje ir regione situacija labai nevienoda“, – buvo rašoma Socialinio tinklo „Facebook“ grupėje „Orai ir klimatas“.
Nuo Baltarusijos ir Ukrainos judantys dūmų šleifai nevienodai gaubia Lietuvą. Matomi ne tik įprasti debesys, tačiau ir gaisrų dūmų šleifai.
Atkreipė dėmesį į Baltarusijos–Ukrainos ir į Ukrainos–Rusijos pasienyje vykstančius gaisrus. Šių gaisrų dūmai pietryčių vėjo pamažu nešami Lietuvos link. Todėl pasklido netikra informacija, esą dėl gaisrų prie Černobylio zonos padidėjo radiacija.
Tačiau kaip rodė stotelių duomenys, radiacinis fonas nepakitęs.
„Netingint galima vos per keletą minučių susirasti koks yra radiacinis fonas tiek pas mus Lietuvoje, tiek pas kaimynus“, – buvo rašoma socialiniuose tinkluose.
Įspėja aktyviai nebūti lauke
Kaip rašė Aplinkos apsaugos agentūra, sekmadienį aplinkos oro užterštumas kietosiomis dalelėmis KD10 daugelyje Lietuvos miestų išliko aukštas.
Sveikatos specialistai ragino gyventojus nesiimti aktyvios fizinės veiklos lauke. Jei būtina užsiimti aktyvia veikla lauke, specialistai rekomenduoja dėvėti kvėpavimo takų apsaugos priemones. Taip pat rekomenduojama uždaryti langus, valyti paviršius, stebėti savo sveikatos būklę.
Oro taršos kaltininkas ne Sacharos dulkės (kaip šiemet jau yra ne kartą buvę), o dėl gaisrų labai išaugusi oro tarša kietosiomis dalelėmis.
Prie tokios situacijos prisideda jau ilgokai besilaikantys labai šilti ir sausi orai (nulemti anticiklono) bei iš pietryčių, nuo Baltarusijos bei Ukrainos, plūstantis oro srautas.
Ten kaip ir kasmet deginama žolė, įvairios dirbamų laukų atliekos, fiksuojami miškų bei durpynų gaisrai ir todėl visi dūmai galop atkeliauja tiesiai pas mus.
„Situacija Lietuvoje nėra vienoda, nes dūmų šleifai nedengia visos šalies ir genami pietryčių vėjo juda. Taigi oro tarša skirtingose šalies vietovėse nevienoda. Situacija žymiau pagerės antradienį: palis, pasikeis vėjo kryptis“, – rašoma grupėje „Orai ir klimatas“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!