Naftos eksporto šalių organizacijos viršūnių susitikimas lapkričio 27-ą yra iš anksto suplanuotas, su šių dienų įvykiais nesusijęs. Tačiau šį susitikimą rinkos dalyviai vadina galimai pačiu svarbiausiu per pastaruosius 10-15 metų. Visi laukia kartelio sprendimo mažinti oficialią išgaunamos naftos kiekį su viltimi, kad ši priemonė leis sustabdyti katastrofiškai krintančią resurso kainą pasaulinėje rinkoje.
Tačiau net šiandien, likus vos porai dienų iki susitikimo, analitikai negali nusakyti jo baigties. Paskutinį sykį OPEC mažino gavybą ir eksportą 2008-ųjų krizės metu. Finansinės krizės metu buvo užfiksuotas beprecedentis naftos kainos kritimas: nuo rekordinių 147,27 dolerio už barelį iki 32,40 tų pačių metų gruodį. Tuomet procesas buvo suskaidytas į tris etapus, o bendrai OPEC limitą sumažino 4,2 mln. barelių per dieną.
Katastrofiškos prognozės
Nuo birželio vieno barelio naftos kaina „Brent“ krito 32 proc., lapkričio 13-ąją pasiekusi keturių metų minimumą – 77,92 dolerius.
Šiuo metu OPEC valdo beveik 40 proc. pasaulinės naftos rinkos. Per dieną kartelis išgauna apie 30 mln. barelių naftos (nors dažniausiai šalys viršija oficialiai nustatytus limitus). Jeigu OPEC šalys šio susirinkimo metu nesutiks mažinti naftos gavybos bent 1 mln. barelių per parą, tai naftos kaina gali kristi iki 60 dolerių už barelį, teigiama „Reuters“ pranešime.
„Jeigu nebus mažinimo, OPEC autoritetas ir jos galimybės paveikti naftos rinką jos dalyvių greitai gali būti nuvertinti, – teigia „Lupus alpha Commodity Invest Fund“ ekspertas Danielis Bate'as. – „Bandos veikimo modelis, o taip pat perėjimas į spekuliatyvias pozicijas tik dar labiau paspartins kainos kritimą“. Tokiomis sąlygomis kaina gali kristi iki 60 dolerių už barelį, mano D. Bate'as.
Lapkričio pradžioje apčiuopiamai krito „JPMorgan“ naftos kainų prognozė: 2015-ais numatyta kaina krito nuo 115 iki 82 dolerių. Bankas taip pat perspėjo dėl stipraus kainos kritimo tuo atveju, jeigu OPEC šalys nesugebės susitarti dėl gavybos suvaržymo. „JPMorgan“ prognozavo, kad 2015-ais „Brent“ nafta gali kainuoti 65 dolerius už barelį.