Prancūzijos pirmininkavimas Europos Sąjungai suteiks Lietuvai geriausią galimybę su Vakarais pasidalyti savo nuogąstavimais apie energetinį šalies saugumą 2009 metais uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE), įsitikinęs Lietuvos diplomatas.
Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Žygimantas Pavilionis BNS ketvirtadienį teigė, jog situaciją uždarius Ignalinos AE yra svarbu pristatyti energetinio saugumo kontekste siekiant „iš to išplaukiančių išvadų ir galimų sprendimų“.
„Energetinis saugumas platesnėmis prasmėmis yra ir ES, ir Lietuvos dujų bei elektros tinklų integracija, taip pat alternatyvų kūrimas dabartiniam monopoliniam tiekimui, įskaitant iš Rusijos. Kokios alternatyvos? Tiek geografinės, pavyzdžiui, Centrinės Azijos tiekimas link mūsų, tiek technologinės - efektyvumo energetikoje skatinimas“, - kalbėjo Ž.Pavilionis.
Taip pat, anot diplomato, pažymėtina branduolinės energetikos ateitis, nes būtent šioje srityje prancūzai yra ES lyderiai.
„Tai yra pats palankiausias laikotarpis mums papasakoti apie visas energetikos bėdas susidarysiančias dėl Ignalinos uždarymo ir apsvarstyti galimybes, kaip vis dėlto išvengti negatyvių pasekmių. Energetikai nėra palankesnio laikotarpio nei prancūzų pirmininkavimas“, - konstatavo URM atstovas.
Kitas Lietuvai svarbus Prancūzijos pirmininkavimo aspektas, pasak Ž.Pavilionio yra ES Rytų kaimynystė.
„Prancūzija turbūt pirmoji iš ES šalių pradėjo kelti strateginę Ukrainos reikšmę ir mes labai tikimės, kad Ukrainos-ES viršūnių susitikime rugsėjį su Prancūzijos pagalba sugebėsime generuoti politinę valią suteikiant Ukrainai narystės ES perspektyvą ar bent jau padaryti realius žingsnius link šios perspektyvos. Prancūzijos pirmininkavimo metu tai būtų pats svarbiausias sprendimas Rytų kryptimi“, - sakė diplomatas.
Lietuva pirmininkavimo laikotarpiu, anot jo, aktyviai seks ES-Rusijos strateginės partnerystės sutarties derybų, kurios penktadienį prasideda Briuselyje, eigą. Be to, Ž.Pavilionio teigimu, bus siekiama inicijuoti strateginę Rusijos politikos peržiūrą ir analizę
Taip pat, anot jo, bus keliami vizų režimo palengvinimo Gruzijos, Baltarusijos ir Kaliningrado srities gyventojams bei aktyvesnio ES įsitraukimo sprendžiant konfliktus Gruzijos separatistiniuose regionuose klausimai.
„Bus siekiama sudaryti visas galimybes Rusijai vykdyti savo tarptautinius įsipareigojimus ir atitraukti pajėgas, kurių neįmanoma vadinti taikdariškomis“, - pažymėjo diplomatas.
Trečiasis Lietuvai svarbus prioritetas, pasak URM atstovo, bus palaikyti diskusiją su ES šalimis, kurios dar neratifikavo Lisabonos sutarties ir bandyti rasti sprendimus, kurie leistų įsigalioti šiai sutarčiai iki 2009 metų Europos Parlamento rinkimų.
Pasak Ž.Pavilionio, Lietuvai būtina išvengti prasidėjusių „tylių“ diskusijų apie galimybę atsisakyti Lisabonos sutarties ir pereiti prie kai kurioms šalims patogesnio „dviejų ar trijų greičių“ modelio Europos Sąjungoje. Tai Lietuvai, diplomato teigimu, būtų nenaudinga ir pavojinga.
Prancūzijos pirmininkavimas ES prasidėjo liepos 1-ąją ir tęsis iki šių metų pabaigos. Po prancūzų pirmininkavimą perims čekai.