Ketvirtadienį Lauksargių kaime trūkus vandentiekio trasai laikinai buvo nutrauktas geriamojo vandens tiekimas. Tačiau po remonto šiame kaime iš čiaupų ėmė tekėti rusvos spalvos į arbatą panašus skystis. Akiai nemalonus geležies prisotintas vanduo, anot lauksargiškių, jų namuose ir mokykloje bėga dažnai. Jis kenkia buitinei technikai, ruduoja kriauklės, klozetai, atsiranda rudos dėmės ant skalbinių. Vienas kubas vandens, kaip ir miesto gyventojams, lauksargiškiams kainuoja 3,05 lito. Už nuotekų kubą - dar 4,08 lito. Kaina nepriklauso nuo vandens kokybės, mat kitokios skaičiavimo metodikos įstatymas nenumato.
Karvutėms gal ir tinka
Rusvą lyg arbatą vandenį į „Tauragės kurjerio“ redakciją plastikiniame butelyje atnešė Lauksargių pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas Jonas Kasiulis. Jis teigė negalįs likti abejingas, kai tokį vandenį geria moksleiviai. Esą vaikams gali sakyti nesakęs, kad negertų vandens iš čiaupo, tokių draudimų jie nepaiso, ypač pasportavę kūno kultūros pamokos metu.
- Karvutėms gal ir tinka gerti tokį vandenį, bet žmonėms, o ypač vaikams, tikrai ne. Deja, nugeležinimo stoties lauksargiškiams gali tekti laukti ne vienerius metus. Nors vandentiekį Lauksargiuose eksploatuoja UAB „Tauragės vandenys“, oficialus savininkas tebėra savivaldybė. Tik pati valdžia, matyt, tai pamiršo. Pernai kilus tokiai pat problemai vienas valdininkas mums patarė imti šakes ir eiti prieš „Tauragės vandenis“, - dėstė J.Kasiulis.
Pažadėjo tinklus praplauti
Butelį su rusvos spalvos vandeniu J.Kasiulis nunešė į Tauragės apskrities valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą. Po apsilankymo šioje tarnyboje pažadėta rūdimis užtukusius tinklus praplauti.
- Matysim, koks bus efektas pro praplovimo, - sakė J.Kasiulis.
„Tauragės kurjerio“ atsitiktinai pakalbinta Lauksargių seniūnijos buhalterė Elvyra Grombergienė sako, kad geriamąjį vandenį kibire palikus per naktį ryte jis būna rudas, kartais nuo jo sklinda blogas kvapas. Gėrimui vandenį tenka virinti arba pirkti parduotuvėje. Ligoniui ar vaikui tokio vandens, anot moters, juk nepaduosi. Užakusios trasos esą neplautos daug metų.
Bus atliktas vandens tyrimas
Lauksargių vandentiekio vandens mėginys buvo perduotas Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laboratorijai, nors, kaip sakė šios tarnybos viršininkas Rimantas Rupšys, į butelį nuo limonado atneštas vanduo nebuvo tinkamas tyrimui, jis kvepėjo citrina.
Vakar R.Rupšys „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad mikrobiologinis tyrimas nebuvo atliktas, padarytas tik cheminis. Amoniakas, nitritai ir kitos medžiagos normos neviršija, o geležies per daug. Mikrobiologiškai vanduo bus ištirtas šią savaitę paėmus kitą mėginį. Išsamiam tyrimui vandens mėginys bus vežamas į laboratoriją Vilniuje.
- Mums svarbu, kad vanduo būtų saugus vartotojams. Kalbėjausi su Jurbarko rajono valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba. Tokia problema buvo kilusi Jurbarko rajone, Klausučių kaime. Ten praplovus vandentiekio tinklus pasikeitusi situacija net nustebino specialistus. Vadinasi, praplovimo efektas yra. Vanduo užsiteršia tinkluose po žeme, - sakė R.Rupšys.
J.Kasiulis mano, kad vandenį išsamiam tyrimui reikia paimti po kito trasos uždarymo, tada, kai nuosėdos susijudins - tuomet tyrimas atspindės tikrąją padėtį.
Lauksargiai - vienuolikti eilėje
- Tauragės kraštas yra tokioje zonoje, kur geležies vandenyje yra per daug. Geležis nėra kenksminga, tačiau, suprantama, gerti tokį vandenį nemalonu. Vandentiekio tinklai seni ir užakę, todėl net ir pastačius nugeležinimo stotį, per tokius tinklus transformuojant vandenį gero rezultato nebus. Idealiausia būtų pakeisti tinklus ir pastatyti nugeležinimo stotį. Lauksargių kaimas nugeležinimo stočiai pastatyti yra vienuoliktas eilėje. Per metus įrengiamos 2-3 nugeležinimo stotys. Išeina taip, kad teks laukti kone penkerius metus. Nebent Lauksargiuose tai būtų padaryta ne eilės tvarka arba parašius projektą ir gavus finansavimą iš Europos Sąjungos lėšų. Nors Lauksargiuose geležies kiekis vandenyje viršija normą – yra 0,76 mg/l (pagal šiuo metu galiojančias higienos normas geležies kiekis vandenyje neturi viršyti 0,2 mg/l), kitur yra daug blogiau. Pavyzdžiui, Pajūrio miestelyje geležies kiekis vandenyje 3,09 mg, ten norma viršijama 15 kartų. Šiemet ketinama nugeležinimo stotis pastatyti Pajūryje, Lapurvyje ir Batakiuose, - vardijo Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas R.Rupšys.
Teks išlaukti
UAB „Tauragės vandenys“ direktorius Rimantas Veisas „Tauragės kurjeriui“ paaiškino, kad Lauksargiuose, Kaštonų gatvėje, buvo trūkusi trasa per sujungimą. Po remonto esą rūdys susijaukė, todėl vanduo toks ir tapo.
- Tai natūralu, padidėjęs geležies kiekis paprastai būna nusėdęs, o kai sujudini, viskas pasimato. Suprantu, tai nemalonu, bet geležies junginiai nėra toksiški. Reikia tą laiką išgyventi, išlaukti. Šiemet pastatysime tris nugeležinimo stotis, vienos statybą finansuos savivaldybė. Viena stotis kainuoja apie 100 tūkstančių litų. Pirmiausiai statome ten, kur labiausiai reikalinga, - aiškino
R.Veisas.
Daiva SITNIKIENĖ