Vasario 14-oji - Šv. Valentino, arba Įsimylėjusiųjų diena.
Nors pats šventasis Valentinas – krikščionių kankinys, manoma, jog šventės ištakos siekia pagonišką senovės Romą. Šiandien šventė, dar ne taip seniai buvusi bažnytiniame kalendoriuje turi visai kitokią prasmę ir sukelia daug diskusijų.
Vyskupas vardu Valentinas nukirsdintas III a., mat pasipriešindamas Romos imperatoriui Klaudijui, uždraudusiam santuokas, slapčia tuokdavo įsimylėjėlius. Sakoma, jog patekęs į kalėjimą Valentinas pamilo sargo dukterį ir jai rašydavo laiškus. Paskutinį laišką jis pasirašęs fraze „Tavo Valentinas“, kuri taip įėjo į istoriją.
Tiesa, tuo metu bažnyčiai Valentinas neatrodęs toks svarbus. Tačiau V a. jo dienos minėjimas įtrauktas į bažnytinių švenčių kalendorių. Kodėl? Taip buvo stengiamasi panaikinti dvi pagoniškas šventės, minimas Romos gyventojų.
Vasario penkioliktąją romėnai švęsdavo Luperkalijas – vaisingumo ir apsivalymo šventę. Luperkalis – ožkaganių dievas, primenantis graikų Paną. Jo pasekėjai šventės dieną pusnuogiai bėgiodavo miesto gatvėmis čaižydami visus, kurie pasipainiojusius kelyje botagėliais. Moterys itin stengdavosi susidurti su jais, mat buvo sakoma, jog pliaukštelėjimas nešantis laimė – besilaukiančiosioms lengvą gimdymą, norinčioms pastoti – vaikelį.
Luperkalijų išvakarėse romėnai minėdavo deivės Junonos šventę. Junona buvo šeimos ir santuokos deivė. Tad daugelis šventės ritualų buvo susieti su antrosios pusės paieška. Šiomis dienomis merginų vardai būdavo surašomi ir sumetami į puodynę. Juos, prasidėjus Luperkalijoms traukdavo vaikinai – taip būdavo išsirenkama pora visai šventei. Neretai, susitikusios poros bendraudavo ir toliau.
Dabartinį įsimylėjusiųjų ir jaunimo globėjo vaidmenį šv. Valentinas įgavo renesanso pradžioje.
Šiandien kyla daug diskusijų dėl to, ar verta švęsti šią, nelietuvišką šventę, ar tai tėra prekybininkų išpopuliarinta diena, siekiant paskatinti mus pirkti. Vienaip ar kitaip, raudonos širdelės, Kupidono skulptūrėlės, rožės ir visomis pasaulio kalbomis išraitytas „Aš tave myliu“ pasaulį paveikė ne mažiau nei raudotas „Coca Cola“ Kalėdų senis.
Parduotuvė Pakistane
Damaskas, Sirija
Bulgarija, Sofija
Manila, Filipinai
Sidnėjus, Australija