• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Beveik trečdalis "Mažeikių naftos" remontinio mechaninio cecho darbuotojų grasina jau po Naujųjų metų palikti įmonę, jeigu jų atlyginimai nebus padidinti bent iki bendrovės vidurkio, rašo "Lietuvos žinios".

REKLAMA
REKLAMA

Prityrę suvirintojai viliasi, kad pavyks "pagauti" visą užsieniečių daromą broką ir paleidus įmonę po kapitalinio remonto ji neišlėks į orą.

REKLAMA

Mažeikių naftos perdirbimo įmonė, kurioje šiuo metu vyksta kapitalinis remontas, jau neteko daugybės specialistų. Jų darbą brangiau įvertino ne tik Norvegijos ar laivininkystės bendrovės, bet ir vietinės Mažeikių firmos.

Darbuotojų vaikymo politika

"Mažeikių naftos" profesinės sąjungos vadovė Virginija Vilimienė teigia, jog profesionalai pradėjo masiškai palikti įmonę dar valdant amerikiečiams: "Buvo tokia politika - nesiskaityti su darbuotojais. Nesvarbu, kad jie čia išdirbę daugybę metų ir savo darbą išmano geriau už bet kurį nusamdytą užsienietį."

REKLAMA
REKLAMA

Dėl įmonę paliekančių darbuotojų V.Vilimienė ne kartą kreipėsi į bendrovės personalo skyrių, kaltino jį abejingumu - kodėl niekas net nebando sulaikyti aukso vertės žmonių? "Pasamdysime kitus", - išgirdo trumpą ir aiškų atsakymą profsąjungos lyderė.

Iš "Mažeikių naftos" išėję darbininkai patraukė į Norvegiją, Angliją, nes ten jiems mokėjo deramą atlyginimą. Kai kurie grįžo į Mažeikių remonto įmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V.Vilimienė prisimena, jog tuo metu bendrovei vadovavęs Paulas Nelsonas Englishas įsakė apsaugai neįleisti į "Mažeikių naftos" teritoriją iš įmonės išėjusių darbuotojų. Net jeigu jie būtų samdomi per kitas firmas. Šį įsakymą apsaugininkai vykdė dar praėjusį pavasarį, nors įmonės vairą jau buvo perėmę lenkai.

REKLAMA

V.Vilimienė pažymėjo, kad dabartinių šeimininkų požiūris į lietuvių darbuotojus yra kitoks nei amerikiečių, tačiau konkrečių administracijos veiksmų dar nematyti. "Bent jau leidžiasi į kalbas, - sako profsąjungos vadovė. - Vasarą įteikėme administracijai siūlymą iki 2012 metų pamažu padidinti darbuotojams atlyginimą iki Europos vidutinės algos. Dabartinis darbo užmokestis yra perpus mažesnis už šį rodiklį."

REKLAMA

Pasak V.Vilimienės, šiandien daugiausia dėmesio reikėtų skirti remonto ir mechaninio cecho darbuotojams, kurie atlieka vienus atsakingiausių darbų ir jaučiasi labiausiai nuskriausti vadovų kaitos. Daugelis jų gauna 1500-2000 litų atlyginimą, nors šį darbą dirba jau 10-15 metų. Įmonės vidutinis darbo užmokestis, susumavus ir vadovų algas, siekia apie 1000 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nekokybiška suvirinimo siūlė gresia katastrofa
 
Remonto ir mechaninis cechas atsakingas už visų samdytų firmų atliktus mechanikos ar suvirinimo darbus - tikrina samdytų ir brangiai atsieinančių užsieniečių darbo kokybę. Randa nemažai broko ir jį taiso.

Šio cecho darbuotojas Vytautas Jašinskis LŽ aiškino, kad kiekvienas neprisuktas varžtas ar nekokybiška suvirinimo siūlė įmonėje gali baigtis katastrofa. "Visur didelis spaudimas, degios medžiagos, brangūs mechanizmai. Reikia tikėtis, kad po kapitalinio remonto įmonė neišlėks į orą, - taip V.Jašinskis vertina "Mažeikių naftos" vadovų požiūrį į nuolatinius darbuotojus ir dažnai taisomą užsienio darbininkų broką. - Teko perdirbti daugybę užsienio rangovinių įmonių atliktų darbų. Negalime paleisti įrenginių neperžiūrėję ir nepatikrinę jų po remonto. Jau ne kartą reikėjo taisyti užsienio suvirintojų, tekintojų darbus."

REKLAMA

Patyręs specialistas piktinasi tokiu brangiai svetur pasamdytų darbuotojų neatsakingumu. "Susidaro įspūdis, kad užsieniečiams svarbiausia - pinigus paimti, o ne darbą atlikti. Keista, kam gali būti naudinga mokėti daugiau už prastesnę paslaugą?" - stebisi jis.

REKLAMA

Sulaikytų tik didesnis atlyginimas

V.Jašinskis patvirtino V.Vilimienės žodžius, kad dauguma pačių geriausių cecho specialistų jau paliko įmonę. Likusieji vos spėja tikrinti užsieniečių darbus ir šalinti broką.

"Pavasarį iš cecho išėjo per 30 darbuotojų, - skaičiuoja V.Jašinskis. - Dabar jame dirba 230 žmonių. Po Naujųjų metų trečdalis geriausių darbuotojų žada palikti įmonę. Nebebus kam dirbti."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V.Vilimienė tvirtina, kad įmonėje žmones užlaikytų tik didesnės algos. Vykstant kapitaliniam remontui apie 600 "Mažeikių naftos" darbuotojų pasirašė papildomas sutartis: remonto mėnesiais jie gaus beveik du kartus didesnį atlyginimą. Mokama už viršvalandžius.

Profsąjungos lyderė teigia girdėjusi kalbų, jog dabartiniai bendrovės vadovai planuoja susigrąžinti išėjusius darbuotojus.

REKLAMA

V.Jašinskis patikslina: "Atlyginimai turi didėti pagal kvalifikaciją." Šiandien, pasak pašnekovo, visi profesionalai ir jauni darbuotojai tarsi suplakti į mišrainę - gauna panašias algas, nors jų žinios ir patirtis gerokai skiriasi.

V.Jašinskis labiausiai vertina tuos žmones, kurie įmonėje jau išdirbę po 10-15 metų: "Jiems nereikia nieko aiškinti. Visi išmano savo darbą geriau už bet kokį atvežtinį specialistą. Šie darbuotojai nuolat tobulėja - visi moka naudotis naujausia vakarietiška įranga."

Į vieną klausimą V.Jašinskis ir pats negali atsakyti sau. Kodėl "Mažeikių nafta" samdo užsienio rangovų firmas dirbti net ten, kur geriausiai susitvarkytų vietiniai profesionalai - įmonės darbuotojai?
Alvydas Januševičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų