• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suversti žmogžudysčių mirusiajam nepavyko

Vieni žmonės kolekcionuoja pašto ženklus, kiti – monetas ar alaus skardines. Šiaulietis Saulius Skėris su sėbrais net 10 metų slapta kolekcionavo žmogžudystes. Šiandien jo gaujos nariai jau renka teismų nuosprendžius bei bausmes.

REKLAMA
REKLAMA

Pats S. Skėris pernai kalėjime mirė, o trys aršiausi jo gaujos nariai greitai prisirinks tiek nuosprendžių, jog galutinė bausmė tikriausiai bus įkalinimas iki mirties. Gauja kaltinama nužudžiusi verslininką H. Sasnauską Telšiuose, komersanto žmoną Rimą B. bei vaistininkę Almą Z. Šiauliuose, nusikaltėlių pasaulio autoritetą R. Kuzminą Kaune. Prieš kelias dienas S. Skėrio gaujai paskelbtas nuosprendis už pirmąją, bet tikrai ne paskutinę žmogžudystę.

REKLAMA

Žudikai laukė prie namų...

S. Skėrio gaujai atėjo liūdnas metas. Prokuratūra rengia vis naujus kaltinimus, vadeiva pernai netikėtai mirė kameroje, o vienas gaujos narys – 31 metų Markas Kardišauskas – tardomas palūžo ir išdavė sėbrus. Tad atvestą į Šiaulių apygardos teismą M. Kardišauską keli policininkai pasodino salės kampe ant suolo ir liko šalia jį saugoti. Tada kiti pareigūnai į salės aptvarą įstūmė kitus tris gaujos narius: 58 metų Viktorą Mulą, trisdešimtmetį Audrių Skėrį ir 39 metų Šarūną Juodžbalį.

REKLAMA
REKLAMA

Piktai dėbčiodama į M. Kardišauską, trijulė abejingai klausėsi teisėjo, skelbiančio, kokį šiurpų nusikaltimą ši gauja įvykdė karštą 2000-ųjų rugpjūtį.

Tais metais S. Skėrio gauja suuodė, kad Šiaulių pietiniame rajone vieniša gyvena „Jautros“ vaistinės vedėjos pavaduotoja 45 metų Alma Z. Pasekusi gauja išsiaiškino, kada ji grįžta iš darbo, kokios buto durų spynos, kas kaimynai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rugpjūčio 8-ąją, apsiginklavę pistoletu, apiplėšti moters buto išsiruošė penkiese: S. Skėris su sūnumi Audriumi, V. Mula, Š. Juodžbalys ir M. Kardišauskas. Du banditai aukos tykojo prie lifto, vienas – prie buto durų, likę du sukiojosi prie devynaukščio ir sėbrams davė ženklą, kada vaistininkė savąja „Toyota Corolla“ grįžo namo.

REKLAMA

Kaimynai šūvių neišgirdo

Vaistininkė buvo užpulta lifte. Banditai pagrasino, kad jei ji rėks – bus nušauta. Tad pastirusi iš baimės šiaulietė nuolankiai tylėjo, kol plėšikai jos rankinėje surado buto durų raktą.

Be reikalo vaistininkė patikėjo – suėję į jos butą ir užrakinę duris, plėšikai ją šaltakraujiškai nužudė trimis „Berettos“ šūviais. Šaudyti banditai nebijojo, nes pistoletas buvo su duslintuvu, kaimynai nieko neišgirdo.

REKLAMA

Susidėję ką vertingesnio radę į rankines, nusikaltėliai ramiai išpėdino iš namo, sėdo į vaistininkės 10 metų senumo automobilį ir nuvažiavo „aplaistyti“ kruvino žygio.

„Mus melagis M. Kardišauskas apkalbėjo, mes vaistininkės nežudėme“, – teisme piktinosi teisiamieji V. Mula, A. Skėris ir Š. Juodžbalys, kaltę versdami gaujos nariui Gintarui Tamuliui, kuris 2002-aisiais žuvo automobilio avarijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik nė vienas negalėjo paaiškinti, kaip nužudytosios bute ir mašinoje paliko savo mikrodalelių – ekspertai ištyrė net kvapų mėginius.

Motina isteriškai klykė

Už vaistininkės žmogžudystę V. Mula ir Š. Juodžbalys nuteisti kalėti po 20 metų. Likimo ironija – A. Skėriui jo trisdešimtojo gimtadienio proga teismas „padovanojo“ 19 metų nelaisvės bausmę.

REKLAMA

Kadangi įstatymas neleidžia nuo bausmių už žmogžudystes atleisti net su policija bendradarbiaujančių nusikaltėlių, M. Kardišauskas irgi nuteistas kalėti, tik trumpiau – 14 metų. Jis, žinoma, sėdės atskirai nuo buvusių sėbrų.

Išvedant žudikus, prokurorą isteriškai klykdama puolė S. Skėrio žmona ir A. Skėrio motina – ji esą tikinti, kad jos sūnus nekaltas.

REKLAMA

Dvi Š. Juodžbalio tetos elgėsi ramiau, bet „Akistatą“ tikino padėsiančios sūnėnui „tokį suklastotą“ nuosprendį apskųsti.

Žudiko našlei ir žudiko motinai klykti gali tekti dar daug kartų, nes gaujos laukia dar visa krūva nuosprendžių už plėšimus ir už mažiausiai 3–4 žmogžudystes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kolonijoje suplanavo ateitį

Sauliaus Skėrio gyvenimas – vertas kino filmo. Vos sulaukęs pilnametystės, jis pakliuvo į koloniją, o ten susidraugavo su dviem vyresniais, labiau prityrusiais nusikaltėliais: kauniečiu Jonu Bielskiu bei V. Mula. Jie kartu analizuodavo, kaip daryti nusikaltimus ir neįkliūti.

REKLAMA

J. Bielskis, pravarde Senelis, vėliau S. Skėriui parūpino ginklų ir – ne vieną užsakymą nužudyti. V. Mula tapo S. Skėrio sėbru ir bendražygiu.

Atlikęs bausmę S. Skėris nuolat susitikinėjo su J. Bielskiu.

Dešimtojo dešimtmečio pradžioje J. Bielskis S. Skėriui patikėjo pirmąjį užsakymą nužudyti žmogų. Pasak vienos tyrimo versijų, Gediminas Jacka ieškojo, kas atkeršytų jį išdavusiam kompanionui Hilarijui Sasnauskui, pravarde Lerukas.

REKLAMA

Keršijo už bendražygio išdavystę?

Sovietinėse baudžiamosiose bylose rašoma, kad G. Jacka su H. Sasnausku kartu organizavo padirbtų džinsų siuvimą bei realizavimą turguose. Kai 1984 metais juos „užlaužė“ milicija, gelbėdamas savo kailį H. Sasnauskas Mažeikių rajono teisme liudijo prieš G. Jacką ir tas buvo nuteistas kalėti.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl manoma, jog 1992 metais G. Jacka savo pažįstamam J. Bielskiui užsakė nužudyti H. Sasnauską, o J. Bielskis už 5000 JAV dolerių atlygį pasamdė S. Skėrį.

1993-iųjų sausį H. Sasnauskas po darbo parvažiavo namo savo automobiliu. Vos tik savo namo kieme išlipo, verslininką pakirto žudiko kulka.

Ilgą laiką ši žmogžudystė buvo neatskleista, bet neseniai J. Bielskis apie ją policijai davė parodymus, todėl šiuo metu G. Jacka yra teisiamas.

Ruošėsi simuliuoti beprotį

Supratęs, kad nusikalstamai gyvendamas anksčiau ar vėliau įklius, S. Skėris ėmė iš anksto ruoštis gynybai – sumanė apsirūpinti psichinio ligonio dokumentais, kad reikalui esant galėtų simuliuoti nepakaltinamą ligonį. Kartą po nedidelės automobilio avarijos jis medikams taip skundėsi pakrikusia psichika, jog buvo paguldytas į psichiatrijos ligoninę. Ten jis talentingai apsmetė sveikstančiu bepročiu.

Tai, kad S. Skėris nebuvo beprotis, rodo jo elgesys su moterimis. Jis dar psichiatrijos ligoninėje meiluže pavertė vieną slaugytoją. Nors buvo vedęs, netrukus įsitaisė dar kelias meilužes. Ir ne bet kokias, o turinčias aukštąjį išsilavinimą, užimančias padėtį visuomenėje. Savo mylimosioms S. Skėris meluodavo kaime verdąs naminę degtinę, todėl turįs ten dažnai nakvoti, saugoti produkciją. O iš tikro važiuodavo plėšikauti ir lankyti vis kitos meilužės.

REKLAMA

Neįkliuvo kelerius metus

Paleistas iš ligoninės S. Skėris subūrė nusikaltėlių gaują. Jam reikėjo pagalbininkų, nes V. Mula, ir vėl įkliuvęs, buvo nuteistas kalėti.

Taigi S. Skėris į savo gaują įtraukė vyresnįjį sūnų Audrių Skėrį – atitinkamai „auklėtą“ nuo mažų dienų, miške mokytą šaudyti. Gaujai dar priklausė Gintaras Tamulis, pravarde Gutis, Andrius Chrimlis (30 m.), kaunietis Šarūnas Juodžbalys. Vienu metu aplink gaują sukiojosi garsiojo samdomo žudiko Alvydo Juodrio, policijos Klaipėdoje nušauto 1998-ųjų rugpjūčio 28-ąją, sūnus Benas. Manoma, kad jis S. Skėriui atnešė iš tėvo gautą pistoletą „Beretta“ su duslintuvu. Prieš 12 metų S. Skėris į gaują narkotikais prisiviliojo dar vieną jauną vyrą – kaunietį Marką Kardišauską.

Gaujai S. Skėris parūpino pistoletų, sprogmenų, neperšaunamų liemenių, įsigijo net policininko uniformų. Visa tai banditų vadeiva laikė išsinuomotame garaže, kuriame slėpdavo ir grobį.

Iki 2000-ųjų S. Skėrio gauja stengėsi apsiriboti apiplėšimais. Jiems kruopščiai ruošėsi, todėl vis nepakliūdavo policijai. Tik neseniai išsiaiškinta, kad 1998-ųjų rugpjūtį S. Skėrio siųsti trys gaujos nariai Šiauliuose apiplėšė juvelyro dirbtuves, pagrobė puskilogramį aukso dirbinių.

REKLAMA

Tačiau 2000-aisiais išdrąsėjusi gauja pradėjo tokias kraupias žmogžudystes, jog jas narpliojantys pareigūnai ne kartą šiupo.

Ėmė žudyti nesustodami

2000-ųjų balandžio 11-ąją S. Skėrio gauja įsiveržė į turtingo Šiaulių komersanto butą. Plėšikai žinojo, kad sutuoktinis – darbe, 37 žmona Rima B. – viena. Ją surišę ir uždusinę, banditai butą apiplėšė ir nepastebėti pabėgo.

Iš karto po šios žmogžudystės S. Skėrio gauja išvyko vykdyti J. Bielskio užsakymo į Kauną – nužudyti prieštaringai vertinamą verslininką, nusikaltėlių pasaulyje įtaka nepasidalinantį Ramūną Kuzminą, pravarde Ramaškė. Kelias savaites jį sekę, 2000-ųjų birželio 16-ąją S. Skėrio banditai R. Kuzminą patykojo su šeima atvažiuojantį prie restorano „Metropolis“, o išlipusį iš mašinos nušovė.

Kaip dar po kelių mėnesių tie patys banditai nužudė trečią žmogų – šiaulietę vaistininkę Almą Z., – jau žinome.

Laukia nauji nuosprendžiai

Suimtas S. Skėris, kaip įpratęs, ėmė simuliuoti beprotį. Teisėjo paprašytas prisistatyti, iš karto pareiškė esąs amerikietis iš Milvokio, baigęs geltoną mokyklą ir turįs 10 porų kojinių, o šalia sėdinčio sūnaus Audriaus visai nepažįstąs. Tik kai kompleksinė psichiatrijos ekspertizė 2008 metais pagaliau atskleidė, jog gaujos vadeiva simuliuoja ir yra pakaltinamas, jis nustojo apsimetinėti ir ėmė duoti parodymus. Tiesa, viską neigė, kaltę vertė avarijoje žuvusiam G. Tamuliui.

REKLAMA

Tačiau ir pačiam 53 metų vadeivai nebuvo lemta vaikščioti šia žeme. Pernai rugsėjį S. Skėris staiga mirė tardymo izoliatoriuje nuo insulto. Sužinojusi šią naujieną, graudžiai pravirko paskutinioji jo meilužė – Šiaulių centrinės bibliotekos skyriaus vedėja.

Teisiamieji A. Skėris, V. Mula ir Š. Juodžbalys puikiai supranta, kad jų dar laukia nuosprendžiai ir už verslininko žmonos Rimos B., ir už R. Kuzmino nužudymus, kitus smulkesnius nusikaltimus. Teismai gal kiek ir pagailės atgailaujančio, parodymus prieš sėbrus duodančio M. Kardišausko, o mirusio gaujos vadeivos parankiniams kraugeriams gresia būti įkalintiems iki mirties.

Sigitas STASAITIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų