Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ papasakojo kardiologas Arnas Karužas.
2 simptomai, kurie išduoda širdies problemas
A. Karužas pabrėžia, jog yra du simptomai, kurie pacientus atveda pas kardiologą: vienas iš simptomų yra krūtinės skausmas, o antrasis yra dusulys.
Kardiologo teigimu, krūtinės skausmas yra vienas iš pirmųjų signalų, dėl ko jie pradeda tirti pacientus, o to priežastys yra išeminės širdies ligos, kai pradeda kimštis tos kraujagyslės, kurios maitiną širdį pakankamai reikšmingai.
„Tuomet mes jau turime sunerimti ir žiūrėti, kokių priemonių turime imtis, kad apsaugotume žmogų nuo miokardo infarkto, kas yra labai grėsminga būklė. Krūtinės skausmas, ypatingai viduriniame krūtines trečdalyje, yra susijęs su fiziniu krūviu, atsirandantis lipant laiptais ar greičiau einant, kai užspaudžia krūtinę ir reikia sustoti.
Sustojus skausmas sumažėja. Šis skausmas yra būdingas išeminei širdies ligai. Žinoma, krūtinės skausmo priežasčių gali būti be proto daug ir jas reikia diferencijuoti. Tą mes ir darome, tačiau krūtinės skausmas tikrai yra tas simptomas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, ypatingai jei jis užsitęsia ilgesniais epizodais, ilgiau nei 15–20 minučių“, – įspėja A. Karužas.
Dažniausia lietuvių mirties priežastis – širdies nepakankamumas
Užsitęsęs krūtinės skausmas yra rimtas signalas, jog reikia tirtis, o kartais tai net gi būna pirmas signalas, jo ištiko miokardo infarktas. Tai dažniausiai įvyksta vidutinio amžiaus vyrams, virš 50 metų, kurie turi rizikos veiksnių ir nėra tyręsi pagal širdies ir kraujagyslių programą arba pas šeimos gydytoją.
„Tikrai mes tų infarktų turime ir jie jaunėja. Tai ganėtinai liūdna. Tokiems pacientams neretai po infarkto atsiranda širdies nepakankamumas, kuris būna šios ūmios būklės pasekmė. Tam, kad tai neįvyktų, mes Lietuvoje turime priemonių.
Pirmiausia yra rizikos veiksnių korekcija, kuri stipriai priklauso ir nuo paciento, ir nuo gydytojo, kuris gali daryti tam tikras intervencijas rizikos veiksniams:
- Padidinto kraujospūdžio kontrolė;
- Cholesterolio kontrolė;
- Gliukozės kontrolė, jei pacientas serga cukriniu diabetu;
Nutukimas taip pat yra rizikos faktorius širdies ir kraujagyslių ligoms“, – vardina kardiologas.
Antrasis simptomas yra dusulys, kuris gali būti įvairios kilmės, nebūtinai širdinis, tačiau kardiologai tiria ir aiškinasi, dėl ko kyla dusulys. Jis gali rodyti širdies nepakankamumą, todėl, A. Karužo teigimu, būna atliekami tyrimai: elektrokardiograma ir širdies ultragarsinis tyrimas.
„Šių tyrimų metu žiūrime, ar širdies raumuo ir širdis kaip pompa pakankamai dirba ir išstumia pakankamai kraujo į mūsų didįjį kraujotakos apytakos ratą. Stebime, ar raumuo pakankamai stiprus. Jei jis yra susilpnėjęs, mes pradeda tirti, kodėl prasidėjo širdies nepakankamumas.
Viena iš dažniausių priežasčių yra išeminė širdies liga, kuri yra dažniausia tarp širdies ir kraujagyslių ligų. Dėl to dažniausiai miršta lietuviai – dėl širdies nepakankamumo. Todėl dusulys yra antras simptomas, dėl ko kreipiasi pacientai ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį“, – aiškina kardiologas.
Daug ir išsamiai apie širdies ligų prevenciją, gydymą ir gyvenimo būdo korekcijas, taip pat požymius, kad organizmui trūksta tam tikrų mineralų, kviečiame žiūrėti tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“.
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!