• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausioji šefė Anna Williams atskleidė, kur geriausia laikyti sviestą, kad jis kuo ilgiau nesugestų, nes kai kuriomis jo rūšimis galėsite mėgautis net metais ilgiau, negu liepia pakuotė, jeigu tinkamai jį laikysite.

Vyriausioji šefė Anna Williams atskleidė, kur geriausia laikyti sviestą, kad jis kuo ilgiau nesugestų, nes kai kuriomis jo rūšimis galėsite mėgautis net metais ilgiau, negu liepia pakuotė, jeigu tinkamai jį laikysite.

REKLAMA

Kadangi pagrindinių maisto produktų kainos ir toliau auga, daugelis ieško būdų, kaip sumažinti išlaidas. Nesvarbu, ar ieškote nuolaidų, ar perkate daug prekių, kai nukrenta kaina – sutaupyti nori visi.

Nors tai žino ne visi, sviestą saugu užšaldyti ir, kaip patvirtino vyriausioji šefė, tinkamai laikomas sviestas gali taip stovėti iki metų.

Kaip geriausia užšaldyti sviestą?

Kalbėdama su „The Mirror”, Anna Williams – vyriausioji konditerijos šefė apdovanojimą pelniusiame „Fallow Restaurant” – pasidalijo, kaip geriausiai užšaldyti sviestą.

Paaiškinusi, kad „100 procentų” įmanoma saugiai laikyti sviestą šaldiklyje, ji pasakė, kad yra geriausias būdas, kaip tai daryti.

REKLAMA
REKLAMA

Anna pasakė: „Pagrindinis dalykas, kaip ir su kitais maisto produktais, kurie patenka į šaldiklį, yra įsitikinti, kad jis uždengtas  – geriausias variantas yra pakuotė, kurioje jis yra supakuotas, arba riebalams atsparus popierius, o tada verta įdėti į sandarų indelį.”

REKLAMA

Be to, ji atskleidė, kad toks sviesto laikymas nepakeis skonio ar tekstūros, nes sviestas išlieka „toks pat geras, koks ir buvo”.

Šaldiklyje gali būti iki vienerių metų

Priklausomai nuo sviesto rūšies, jis šaldiklyje gali būti net iki vienerių metų, jei yra tinkamai laikomas.

„Paprastai nesūdytas sviestas gali būti šaldiklyje nuo keturių iki šešių mėnesių”, – tarė Anna. „Sūdytas gali stovėti šiek tiek ilgiau – iki metų – nes jame yra druskos, kuri padeda maistui nepasenti kiek ilgiau.”

REKLAMA
REKLAMA

Ji pridūrė, kad jį taip pat paprasta atitirpinti.

„Jei jums jo reikia gana greitai, galite jį atšildyti mikrobangų krosnelėje, naudodami dešimt sekundžių intervalus, geriausias būdas yra atitirpinti šaldytuve, jeigu turite laiko”, – pasakojo šefė.

Jos pagrindinis patarimas: jei neketinate visada naudoti daug sviesto, supjaustykite jį į kubelius, sušaldykite, o tada tiesiog naudokite, kai tik prireikia.

Kas čia per stebuklai, kas čia per naujiena!Žmonės senai tą žino nuo šaldytuvo atsiradimo laikų.Tas kas parašyta irgi nepilnai atitinka tikrovės.Nesvarbu sviestas sūdytas ar ne jį drąsiai galima šaldymo kameroje laikyti metus laiko.Druska čia jokios rolės nevaidina.Gi sviestas prie aukštos minusinės temperatūros į akmenį sušąla.Nesąmonių nereikia rašyti ir kvailinti žmonių.Taip pat rašo, jei nesuvalgoma supjaustyti kūbeliais ir užšaldyti.Nagi vaikų žaidimas.Paprasčiausia sviesto 200g pakuotę padalini pusiau supakuoji į kepimo popierių ir į šaldymo kamerą dedi.Juk to gabalėlio mėnesį nevalgysi, per savaitę sunaudoji.Juokas ima skaitant, kad moteris šitaip vaikiškai mąstančiai rašo.
Mes "nežinojome," kad mėsą ir sviestą galima užšaldyti.
O kur daugiau dėti, ypač, jei pavyksta gauti pigesnio. Uzsiperki pusmečiui ir į saldikli. Tai naujiena, cha!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų