Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) antradienį informavo, kad šalyje laikinai sustabdytas skiepijimas viena „AstraZeneca“ vakcinos serija. Buvo gauta informacijos, kad Austrijoje dešimt dienų po skiepo praėjus mirė viena moteris, kitai išsivystė plaučių embolija, ji buvo paguldyta į ligoninę.
Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) antradienį vakare surengė spaudos konferenciją situacijai aptarti.
Pranešimų Lietuvoje kol kas negauta
VVKT viršininkas Gytis Andrulionis sako, kad pranešimą apie nepageidaujamus vakcinos poveikius Austrijoje tarnyba gavo dar vėlai sekmadienį. Tarybai pranešta, kad Austrijoje sustabdytas vienos „AstraZeneca“ vakcinos serijos naudojimas.
„Atsižvelgiant į praneštus faktus, mūsų tarnyba pasiūlė SAM laikinai stabdyti skiepijimą šios serijos vakcina kol bus gauta daugiau informacijos iš Europos vaistų agentūros (EVA) ir bus įsitikinta, kad nėra ryšio tarp šių reakcijų ir vakcinacijos“, – sako G. Andrulionis.
VVKT Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė sako, kad EVA kol kas nesieja vakcinos ir šių šalutinių reakcijų.
„Vakar ryte buvo šita situacija žinoma Europos vaistų agentūroje, labai trumpai buvo komentuota situacija. Galiu patvirtinti, kad kažkokių tai įžvalgų apie tai, kad ši sunki nepageidaujama reakcija, lėmusi vieno žmogaus mirtį ir kito žmogaus stacionarizavimą, kad tikrai buvo susijusi su vakcinacija, tvirtų kažkokių išvadų EVA dar neteikia“, – sako R. Pilvinienė ir priduria, kad EVA yra įsipareigojusi įvertinti visus gautus pranešimus apie vakcinų sukeltas įtariamas reakcijas.
R. Pilvinienė komentuoja, kad nė vienos iš vakcinų, kuriomis skiepijama Lietuvoje, preparato charakteristikų santraukoje ir pakuotės lapelyje nėra informacijos apie galimus poveikius, susijusius su tromboembolija.
Jos teigimu, ir Lietuvoje buvo fiksuota keliolika pranešimų apie nepageidaujamas organizmo reakcijas dėl šios serijos vakcinos, tačiau jos yra įvardijamos kaip įprastinės reakcijos: galvos skausmas, silpnumas, rankos skausmas ir kitos.
Dar vasarį pranešta, kad iš karto po „AstraZeneca“ vakcinos Pasvalyje mirė 77-erių vyras. Kaip informuoja R. Pilvinienė, ši mirtis su šios vakcinos vartojimu nėra susijusi.
Gyventojai kol kas raginami ir toliau skiepytis, pranešama, kad objektyvių priežasčių nerimauti nėra.
Gauta informacijos iš Austrijos
Sprendimas sustabdyti skiepijimą viena „AstraZeneca“ vakcinos serija buvo priimtas gavus informacijos iš Austrijos institucijų. Pranešta, kad Austrija laikinai sustabdė skiepijimą viena vakcinos serija.
Austrijoje pranešta, kad dėl sutrikusio kraujo krešėjimo mirė 49-erių moteris. Kitai 35 m. moteriai išsivystė plaučių embolija. Dėl šių reakcijų yra atliekamas tyrimas, siekiama išsiaiškinti priežastinį ryšį.
„SAM nuolat stebi vakcinacijos procesą ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, todėl gavusi signalų iš atsakingų institucijų į juos visada reaguoja. Šiandien Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba, sulaukusi informacijos iš Austrijos kompetentingos institucijos, rekomendavo laikinai sustabdyti vakcinos „AstraZeneca“ serijos ABV5300 naudojimą“, – rašoma SAM pranešime.
SAM pranešė, kad nerimauti ar jaudintis nereikėtų, nes „remiantis klinikinių tyrimų duomenimis, tromboembolija nėra priskirta prie tipiškų „AstraZeneca“ vakcinos šalutinių poveikių.“
„Inicijuota tarptautinė šalutinio poveikio ataskaitų analizė taip pat nerodo anksčiau pasitaikius panašių atvejų. Siekiant užtikrinti visuomenės saugumą ir išsklaidyti abejones, siekiama patikrinti bet kokią prielaidą, susijusią su vakcinų saugumu“, – rašoma ministerijos pranešime.
Vakcinavimą laikinai sustabdė bent šešios šalys
SAM informuoja, kad į Lietuvą šios serijos vakcinų vasario 11 d. buvo pristatyta 9,6 tūkst. 1932 iš jų dar yra nepanaudotos.
Įtarimų sukėlusios serijos vakcinos buvo pristatytos į 17 Europos Sąjungos šalių. Iš jų vakcinos vartojimą laikinai sustabdė šešios: Lietuva, Latvija, Liuksemburgas, Estija, Graikija ir Austrija.
Latvija stabdanti vakcinavimo procesą „AstraZeneca“ vakcinos partijos ABV5300 dozėmis pranešė antradienį popiet.
Tai nėra pirmas atvejis, kai vakcinacijos procesas yra laikinai sustabdomas. Dar sausį kilus įtarimų dėl pažeistos šalčio grandinės, trumpam buvo sustabdytas dalies „Pfizer“ vakcinos naudojimas.
Netrukus gavus oficialų patvirtinimą iš „Pfizer“ atstovybės Lietuvoje dėl galimo tolimesnio vakcinos naudojimo, vakcinacijos procesas atnaujintas.